Најновије

džudo.-kamp

У суботу, с почетком у 10.45 сати, у дворани „Језеро”, кикиндски Џудо клуб Партизан, 39. пут организоваће турнир за млађе узрасте, који је често мењао имена, а тренутно носи назив „Куп Кикинде”. Истовремено биће то и Меморијал „Драган Цигановић Цига”, а као увод у суботњи догађај, у току је и тродневни тренажни камп, који је данас посетио градоначелник Кикинде  Никола Лукач.

– Град Кикинда годинама негује посебну пажњу према младима у спорту, који су најбољи промотери правих животих вредности. Наш Џудо клуб годинама нам приређује овакве манифестације, које окупљају велики број такмичара и тренера, а на основу сјајне организације и масовности, постављени смо на светску џудо мапу – рекао је Лукач.

У тренажном кампу налазе се и репрезентативци Србије који се припремају за Летње олимпијске игре у Паризу.

Д. П.

tucanijada-3

Мокринчани су спремни да дочекају многобројне гости који ће их посетити у недељу, на Ускрс, како би присуствовали 34. Светском првенству у туцању фарбаним јајима. И ове године очекује се око 200 такмичара у категорији јуниора и сениора.

-Потрага за најјачим јајетом у Мокрину почиње већ после Божића. Сада је период када се обавља последња селекција. Увек је најеже одлучити се за једно, али да буде право, јаје. Највећа дилема је када постоје три или четири малтене једнака јаја. Тада се ослањамо на осећај и надамо се да нисмо погрешили – каже главни судија надметања Живица Терзић и додаје да некада кроз руке прође и 20.000 јаја док се не нађе оно право.

Да мокринско такмичење јесте светско, потврђује велики број такмичара који долазе из разних крајева света, тачније Мокринчана који за ускршње празнике посете своје рођаке.

-Такмичари из Републике Српске постали су домаћи, а имамо најављене и такмичаре из Тузле који би требало да дођу први пут – напомиње Терзић.

Квалификације за такмичење деце у недељу је у 9.30 сати, а за сениоре у 10.30 часова. Финале јуниора почиње у 11.30, а сениора у подне. Пријава такмичара је у суботу од 9 до 13 сати и у недељу пре почетка такмичења.

У оквиру 34. Васкршњих свечаности у Мокрину организује се мноштво догађаја. По традицији на Велики петак чланице удружења Мокрин фарбаће јаја како се то некада радило и представиће обичаје. Истог дана чланови КУД-а „Мокрин“ и Милош Србљин осликаваће јаје на улазу у село, у 17 сати је изложба дечијих ликовних радова, а у 20 часова је изложба ликовних радова мокринских аутора. Велика субота резервисана је за турнир у баскету 3X3, али и за књижевно вече у Дому културе.

У недељу ће осим финала, у 17.30 сати бити организован Васкршњи концерт КУД-а „Мокрин“, а од 20 часова на Варошком тргу наступа Ивана Селаков.

А.Ђ.

 

fudbal.-ofk-kikinda

Најубедљиви пораз у сезони, севернобанатски српсколигаш претрпио је од Кабела. У Новом Саду, три лопте завршиле су у мрежи ОФК Кикинде која је у нападу опет пуцала у празно, седми пут овога пролећа, а укупно 12. у 25 утакмица.

– Потпуно заслужена победа Кабела. Били су усредсређени и мотивисани па су користили наше киксеве. Имали смо у првом нападу изгледну позицију, а потом је Ивановић из даљине погодио пречку. Међутим, уследиле су, за српсколигашки ранг, необјашњиве погрешке наше последње линије, а онда и губитак самопоуздања. Мане које су евидентне, желели смо кроз тренажни процес да сведемо на минимум, а оне су се појавиле у најнезгоднијим тренутцима и пораз је био неминован – каже Владимир Шпоња, шеф струке Кикинђана.

У суботу (17 сати) на Градски стадион долази Тиса.

– Адорјанци имају индивидуални квалитет, искусног и квалитетног тренера, форма им се стабилизује и долазе с огромном жељом да опстану. Ми лутамо због бројних кадровских проблема. Немамо довољно квалитетних решења, али, ипак, верујем да ћемо освојити бодове за миран финиш. Нисам задовољан како изгледамо тренутно и зато је сада једини циљ да што мирнији дочекамо крај напорног и изједначеног такмичења – јасан је Шпоња.

Д. П.

matematicari

На 41. Балканској математичкој олимпијади за ученике до 19 година, која се одржава у Варни у Бугарској, свих шест ученика из тима Србије су освојили по медаљу и то бронзану.

Екипу Србије чинили су ученици Математичке гимназије у Београду Новак Деспотовић, Стеван Радивојевић, Гвозден Лапчевић, Владимир Бранковић и Стефан Шебез, као и Страхиња Сврзић, ученик Гимназије „Светозар Марковић” у Нишу.

На такмичењу је учествовало 132 такмичара из 22 земље света, од којих је 10 балканских, које учествују у званичној конкуренцији такмичења , и 12 гостујућих земаља. Победник такмичења је екипа Турске, чији су ученици освојили по 3 златне и сребрне медаље.

Резултати који су постигнути плод су дугогодишњег рада и залагања, како самих ученика, тако и њихових професора.

Као и ранијих година, овогодишњи циклус математичких такмичења, на основу којих је и изабран овај тим, организовало је Друштво математичара Србије, уз подршку Министарства просвете Републике Србије.

Млади математички геније био је гост Кикиндског портала где је причао о успесима на такмичењима, школовању у Математичкој гимназији у Београду и плановима за будућност.

 

РТС и Кикиндски портал

tajna-vecera

По календару Српске православне цркве данас је Велики четвртак. Обележава се у знак сећања на Тајну вечеру када је Исус са ученицима, на Тајној вечери, поделио хлеб и вино као симбол свог тела и крви, и на тај начин установио Свету тајну причешћа. Потом је син Божији опрао ноге својим апостолима учећи их тако, сопственим примером, како треба да служе једни другима.

На овај дан установљена је и Света тајна причешћа. На вечерњем Богослужењу чита се дванаест Јеванђеља о страдању Господа Исуса Христа. У спомен на Тајну вечеру, ово је једини дан када је током Велике недеље дозвољено уље и вино. На овај дан обележава се и сећање на чудесну молитву у Гетсиманском врту на обронццима Маслинове горе, где се, знајући за сва страдања која му предстоје, син Божији молио Оцу.

На Велики четвртак, до краја вечери стигао је Јуда и предао Христоса војницима. Зато се од данас до Ускрса у црквама не чују звона, симбол радости, већ се богослужења најављују тепалима. Те ноћи када су Христа одвели, чак је и Петар поклекао и три пута га се до зоре одрекао.

Данас се ваља причестити, јер, верује се, и највећим грешницима на Велики четвртак све се опрашта, а свако доброчинство према сиромашнима бележи се на небу.

На Велики четвртак, у појединим крајевима, већ почиње фарбање ускршњих јаја. Међу ускршњим празницима, црвеним словом у календару обележени су Велики петак, Васкрс, Васкрсни понедељак и Васкрсни уторак.

ministarstvo-odbrane

Јавним конкурсима за пријем цивилних лица у радни однос у Министарству одбране и Војсци Србије обухваћено је више од 180 радних места различитих образовних профила, од виших истраживача и водећих техничких сарадника, преко фармацеута, психолога, технолога, авио-механичара, механичара, електричара, лимара, бравара, возача, благајника и монтера, молера-фарбара и других, саопштило је Министарство одбране.

Оглашена радна места су у јединицама Копнене војске и Команде за обуку, у Централној логистичкој бази, Техничком опитном центру, Бригади везе, Војној академији и Војној гимназији у Бачкој Тополи, Београду, Ваљеву, Зајечару, Зрењанину, Крагујевцу, Лозници, Никинцима, Нишу, Новом Саду, Панчеву, Прокупљу, Раљи, Смедеревској Паланци, Сремској Митровици, Сомбору, Чачку и Шапцу, наводи се у саопштењу.

Напомиње се да могу конкурисати држављани Републике Србије који су здравствено и психофизички способни за рад у Министарству одбране и Војсци Србије, који имају одговарајућу стручну спрему, којима раније није престајао радни однос у државном органу због теже повреде дужности, који нису осуђивани на казну затвора дужу од шест месеци и против којих се не води кривични поступак.

Конкурси су отворени до краја маја, наводи се у саопштењу Министарства, а информације о изборном поступку, начину пријаве и контакт-подацима лица задужених за давање додатних обавештења у вези с конкурсима могу се наћи на сајту Министарства одбране.

(извор: РТВ)

high-tech-realm-8450763-1280

Фирма „Балкан 2020“ из Смедерева, повезана са Бекс Експрес курирском службом из Шапца у Кикинди планира градњу објекта за технички преглед возила и магацина брзе поште. На парцели на којој је планирана градња већ постоји изграђена породична стамбена кућа приземне спратности, укупне бруто површине 203 квадрата, која је предвиђена за рушење, преноси портал  Екапија.

Објекат за технички преглед путничких возила тежине до 3,5 тона састоји се из административног дела са једном технолошком линијом пролазног типа. Постављен је тако што је његова краћа страна постављена паралелно улици. Административни део објекта је постављен уз грађевинску линију, док је технолошка линија постављена са унутрашње стране. Улаз у објекат планиран је са југозападне стране. Укупна бруто површина објекта за технички преглед је 165,29 метара квадратних.

Магацин брзе поште постављен је у другом делу комплекса, паралелно објекту за технички преглед возила. Улаз у објекат магацина планиран је са северозападне и југоисточне стране. Укупна бруто површина магацина износи 129,41 квадрата.

Колски и пешачки улаз у комплекс обезбеђени су са јавне саобраћајнице из улице Стевана Сремца. Планирано је формирање интерне саобраћајнице око објеката у циљу обезбеђивања приступа објекту и противпожарним условима. Пројектована су три паркинг места.

Инвеститор је „Балкан 2020“ из Смедерева, компанија повезана са Бекс Експрес курирском службом из Шапца, а пројектант је „Архилајн“ из Шапца.

 

Vesna-Zmijanac-(5)

На крају дружења са грађанима које је, на Старом језеру, организовала Коалиција „Александар Вучић – Кикинда сутра“, концерт је одржала једна од највећих звезда народне музике, Весна Змијанац.  Био је то поклон Града Кикинђанима за празнике. Гошћа је публику поздравила речима: “Дошла сам овде да сви певате са мном. Тако сам и песме бирала. Све их знате и морате да певате”.

Кикинђани и гости, више стотина њих, певали су са Весном Змијанац све њене хитове, а градоначелник Никола Лукач уручио јој је поклон. Концерт је трајао сат и по времена, и по завршетку, као ни пре њега, певачица није била расположена да даје изјаве новинарима, осим што је поручила публици да буду здрави, да певају и да уживају у животу, уз констатацију “Много вам је лепо овде”. Ипак, атмосфера је била изузетна, и вече је завршено у најбољем расположењу.

SNS-Prvi-maj-(1)

Првомајско дружење организовала је Коалиција „Александар Вучић – Кикинда сутра“, за своје чланове и све грађане Кикинде, на излетишту Старо језеро, уз печење и освежење.

Ово је прилика да се окупимо по овако лепом дану и да се дружимо са суграђанима који су чланови наше странке и онима који су се одазвали нашем позиву, рекла је председница Градског одбора Српске напредне странке и посланица у Покрајинском парламенту, Станислава Хрњак.

– С обзиром на то да имамо своје радне обавезе, мало је прилика да се сретнемо и дружимо, да разговарамо о свему што смо урадили, о плановима које имамо, да чујемо људе шта мисле – казала је Станислава Хрњак. – Врло је лепа атмосфера, дошли су нам и пријатељи из других одбора, и, на крају дана, сви заједно ћемо бити богатији за нова пријатељства. Желим да им се захвалим на одзиву и да свим грађанима и грађанкама Кикинде честитам најрадоснији хришћански празник Васкрс, да им пожелим добро здравље и енергију, и њиховим породицама и пријатељима, да имају довољно снаге да превазиђу све препреке које сви имамо и да буду уверени у то да ћемо, заједничким снагама, сигурно урадити све да се радујемо новом просперитету.

За Кикинђане је традиција да празнике проводе у кругу породице и пријатеља, што је учињено и данас, у организацији коалиције коју предводи Српска напредна странка, истакао је градоначелник Никола Лукач.

– У кругу пријатеља и сарадника овде проводимо леп дан уз јело и пиће, као што је и обичај. Размењујемо искуства, ту су нам и коалициони партнери и гости из других средина. Сматрамо да је важно да скупимо довољно енергије како бисмо, у наредних месец дана, у доброј атмосфери, представили пројекте и све што смо до сада урадили. Коалиција „Александар Вучић – Кикинда сутра“ зна како ће од Кикинде направити још боље место за живот и рад, а када видимо колико има енергије овде, после овако лепих сусрета и дружења, још смо уверенији да ћемо тако водити Град да ћемо у томе и успети – рекао је Лукач.

На Старом језеру, на излету је данас било више стотина људи – од преподневних сати вртело се печење и кувала се рибља чорба којима су послужени сви који су се придружили, а дружење се завршава концертом Весне Змијанац.

Sumica-(3)

Луна-парк, на десетине тезги и музика чине празнични угођај и овог Првог маја у такозваној Шумици, како Кикинђани називају забавне садржаје за овај празник.

Тачно место је између старог и новог пута за Иђош, а ми смо, с обзиром на доста топло време, тамо затекли доста посетилаца, сада углавном млађих Кикинђана и њихових гостију.

Луна-парк са пратећим садржајима у Кикинди ће бити, како је најављено, још сутра, 2. маја.

error: Content is protected !!