Најновије

izlozba-romi-basaid-(3)

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana Roma u Galeriji Kulturnog centra otvorena je izložba slika Milorad Knežević iz Bašaida. Autor kroz svoj umetnički izraz neguje motive svakodnevnog života, tradicije i okruženja iz kojeg potiče, dajući lični pečat temama koje prikazuje.

-Ovo je moja prva samostalna izložba. Bio sam zaposlen u NIS-u i fabrici „Toza Marković“ kao dizajner. Slikam portrete na kojima su moji prijatelji, među kojima su i Romi. Moja pomajka je bila Romkinja i otuda ljubav prema njihovoj kulturi i narodu – kazao je Knežević.

Još odmalena, kako ističe, želeo je da studira, ali porodična situacija je bila takva da je završio zanat za metalostrugara.

-Kada sam se zaposlio u Naftagasu završio sam tadašnju Višu pedagošku školu u Beogradu. Jedno vreme bio sam zaposlen i u „Livnici“ i gde god da sam radio na zidovima sam ostavio trag oslikavajući ih. Srećan sam što su moje slike, kroz ovu izložbu, dostupne većem broju sugrađana. Volim da slikam portrete jer na taj način predstavim osobu, kroz svaku crtu lica. Moji Romi vole konje tako da ima slika sa njima, a tu si i portreti Đorđa Balaševića i Nikole Tesle –  istakao je Knežević.

Otvaranju izložbe prisustvovali su predstavnici grada na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, članovi Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine i Željko Radu, v.d. direktor Kancelarije za inkluziju Roma sa sedištem u Novom Sadu.

-Uvek ističem da je Kikinda primer dobre prakse, kada je unapređenje položaja Roma u pitanju. Međunarodni dan Roma prilika je da se skrene pažnja na moje sunarodnike i dan kada se naš glas čuje malo više. Problema je mnogo, ali ono što uvek napominjem jeste da smo siromašni zato što neobrazovani, a neobrazovani zato što smo siromašni. Jedini izlaz iz tog začaranog kruga jeste da što više promovišemo i ističemo obrazovanje Roma – naveo je Radu.

Portreti su nastajali godinama, a Knežević je nekoliko godina bio zaposlen i u školi gde je predavao likovno. Kako je već 13 godina u penziji ima puno vremena da stvara slike.

A.Đ.

 

struja-radovi

Zbog planiranih radova na elektromreži, sutra će bez struje u periodu od 13.30 do 14 časova biti delovi Kikinde – Karlovački drum i ulica Šumice prema Miloševačkom drumu.

Nadležni napominju da u slučaju ranijeg završetka radova struja može biti uključena i pre predviđenog termina, dok se u slučaju loših vremenskih uslova radovi mogu odložiti.

dan-roma-(2)

Podizanjem zastave Roma ispred Gradske kuće, Kikinda je danas obeležila Svetski dan Roma, šaljući jasnu poruku – da su tradicija, kultura i identitet romske zajednice ravnopravan deo društva.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici Gradske uprave i romske zajednice, a nakon ceremonije upriličen je i prijem za srednjoškolce romske nacionalnosti u kabinetu gradonačelnika.

Posebnu težinu događaju dali su mladi, čiji glas sve više dolazi do izražaja. Studentkinja vaspitačkog smera Marijana Radu naglasila je značaj obrazovanja i podrške koju je dobila.

-Veoma je važno obeležavati ovaj datum, kako bi romska deca bila obrazovana i poštovana. Zahvaljujući organizaciji „Roma Rota“ imala sam priliku da se obrazujem i usavršavam – rekla je ona.

Gradonačelnik Mladen Bogdan istakao je da ovaj čin ima duboku simboliku.

-Podizanjem zastave ne samo da pokazujemo koliko nam je važan ovaj datum, već je stavljamo u ravnopravan položaj sa svim drugim zastavama. To znači da se tradicija i običaji romskog naroda poštuju na istom nivou – poručio je Bogdan.

On je dodao da Srbi i Romi vekovima dele zajedničku istoriju i da je cilj lokalne samouprave da kroz konkretne mere nastavi da unapređuje položaj romske zajednice, posebno u oblasti obrazovanja.

Za srednjoškolce romske nacionalnosti organizovan je i prijem kod gradonačelnika tokom kojeg su imali priliku da iznesu probleme sa kojima se susreću u svakodnevnom životu i školovanju.

T. D.

dositeja-stipendija-(2)

Fond za mlade talente ove godine stipendira do 1.111 najboljih studenata završne godine osnovnih i integrisanih akademskih studija i do 500 studenata završne godine master akademskih studija sa visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika Srbija. Dositeja stipendija pruža moralnu i finansijsku podršku talentovanim studentima kako bi mogli da se posvete studijama i razvoju svojih potencijala.  Među dobitnicima ima i naših mladih sugrađana, a između ostalih, stipendiju je dobila Milica Adamović, studentkinja četvrte godine Medicinskog fakulteta u Novom Sadu na smeru medicinska rehabilitacija.

-Drago mi je što Fond za mlade talente prepoznaje i vrednuje trud i rad svih nas koji studiramo i trudimo se da steknemo što više znanja koja ćemo koristiti u radu. Sredstva koja su obezbeđena u okviru stipendije iskoristiću za dalje usavršavanje u okviru struke – rekla je Milica čiji prosek je 9,25.

Matej Imbronjev dobio je Dositeju zahvaljujući proseku 9,96, dok je Nenadu Erdeljanu pripala sa prosekom 9,43. Obojica su studenti šeste, završne, godine Medicinskog fakulteta u Beogradu, na smeru opšta medicina.

-Do kraja školovanja ostalo mi je još tri ispita, a tokom svih šest godina trudio sam se da svaku oblast, o kojoj sam učio, savladam što bolje mogu. Biti lekar je poziv koji nosi veliku odgovornost prema onima koje lečite, njihovim porodicama, ali i prema samoj profesiji. Čast je što sam među odabranima koji su dobili Dositeja stipendiju i potrudiću se da je opravdam svojim radom i usavršavanjem – kazao je Nenad.

 

Stipendija na mesečnom nivou iznosi 36.000 dinara, a dobija se tokom deset meseci. Stipendisti postaju deo zajednice najboljih studenata, što otvara vrata za profesionalno povezivanje i buduće saradnje. Oni koji prime ovu stipendiju imaju obavezu da nakon završetka studija rade u Srbiji najmanje pet godina. Time država direktno ulaže u svoj najkvalitetniji kadar i podstiče ih da ostanu u svojoj zemlji.

A.Đ.

 

 

 

 

bajkeri

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodile su se 104 saobraćajne nezgode u kojima je povređeno 51 lice. Na teritoriji Policijske uprave Kikinda nije bilo saobraćajnih nezgoda prethodnog dana.

U MUP-u napominju da  se sa dolaskom lepšeg vremena na putevima se očekuje veći broj motocikala i mopeda. Podsećaju vozače dvotočkaša da je bezbednost u saobraćaju na prvom mestu. Korišćenje zaštitne kacige nije samo zakonska obaveza, već najvažnija mera zaštite koja može spasiti živote i značajno smanjiti posledice saobraćajnih nezgoda. Takođe, važno je da motociklisti koriste zaštitnu opremu, budu vidljivi na putu, poštuju saobraćajne propise, prilagode brzinu uslovima na putu i vodite računa o drugim učesnicima u saobraćaju.

Apeluje se na sve učesnike u saobraćaju da obrate posebnu pažnju na bicikliste i motocikliste, naročito u raskrsnicama i prilikom preticanja, jer je njihova bezbednost često ugrožena i najmanjom nepažnjom.

petra-todoric

Solistkinja Petra Todorić osvojila je prvo mesto i nagradu za najbolji scenski nastup na 16. Međunarodnom muzičkom festivalu „Šareni vokali“ u Somboru. Mlada sugrađanka pokazala se najbolja od 23 učesnika iz više zemalja iz regiona.

-Nisam očekivala da ću baš ja biti najbolja jer su svi takmičari bili veoma dobri. Time je moja sreća još veća. Trud i rad su se isplatili, a i pesmu sa kojom sam nastupala „Anđeo s pesmom“ volim da pevam – otkrila nam je Petra, inače učenica sedmog razreda OŠ „Sveti Sava“.

Tekst pesme napisao je Tode Nikoletić, a muzički aranžman uradio je Lado Leš.

-Tekst je emotivan i upravo jaka emocija koju sam prenela i na publiku i na žiri kvalifikovala me je za prvo mesto. Izvođenje kompozicije je kompletno ukoliko ga prati odgovarajući scenski nastup u čemu sam takođe uspela – navodi Petra.

A.Đ.

ofk-kikinda-1

Severnobanatski srpskoligaš bio je pred osvajanjem boda u Elemiru. Lider je do plena stigao na početku sudijske nadoknade, kada je golman Kikinđana Milan Vidaković (na slici, dole), nesuđeni junak utakmice nakon dva odbranjena penala, Savanoviću u prvom delu pa Popovu u nastavku igre, ipak bio nemoćan.
– Čestitam svojim momcima i žao mi ih je. Opet nisu nagrađeni pozitivnim rezultatom. Dali su sve od sebe, sproveli na terenu sve što smo se dogovorili, imali i penal i još dve stopostotne prilike i na kraju nisu uspeli ni poraz da izbegnu. Ipak, partija protiv lidera, model je kako treba igrati – kaže šef struke Milan Ćulum.
Na Gradskom stadionu, u subotu od 16 sati, gostovaće Dinamo.
– Nadam se da će nam se vratiti ono što su momci zaslužili u Elemiru, a na kraju nisu dobili. Utakmica protiv Panččevaca, sigurno je jedna od onih u kojoj s pravom možemo da tražimo bodove. Dobro ćemo ih analizirati i, verujem, ostvariti pobedu – jasan je Ćulum.
Rezultati 20. kola: Sloga – Bačka 1:1, Dinamo – Železničar 1:0, Naftagas – OFK Kikinda 1:0, Sloboda – Veternik 1:2, Jedinstvo – Hajduk 1:0, Inđija – Sloven 0:0, Vrbas – Mladost (O) 1:0, Omladinac – Mladost (BJ) 3:3.
POREDAK: Naftagas 45, Jedinstvo 41, Hajduk 40, Železničar 38, Mladost (BJ) 33, Vrbas 32, Dinamo 32, Veternik 27, Sloven 25, Sloga 21, Bačka 20, Omladinac 20, Sloboda 18, Inđija 18, Mladost (O) 15, OFK Kikinda 12.
U 21. kolu, u subotu i nedelju (16.00), igraće: Vrbas – Sloga, Sloven – Jedinstvo, Mladost (BJ) – Sloboda, Veternik – Naftagas, OFK Kikinda – Dinamo, Železničar – Bačka, Mladost (O) – Inđija, Hajduk – Omladinac.
D. P./FOTO: Jelena Pantelić (OFK Kikinda)

DANAS (16.30) KUP SA SLOBODOM
Utakmica polufinala Kupa FSP Zrenjanin, na Gradskom stadionu, između OFK Kikinde i novokozaračke Slobode, na rasporedu je danas od 16.30 sati, a pobednik će se u finalu, 22. aprila u Zrenjaninu, sastati s vojvođanskim ligašem Begejom iz Žitišta, koji je u drugom polufinalnom meču, kao domaćin, bio bolji – 1:0, od zrenjaninske Gradnulice.

igraliste-bvs-kritike-(2)

Novo igralište u Banatskom Velikom Selu najviše je obradovalo najmlađe meštane koji su proteklih dana dobili uređen kutak za igru. Međutim, novo mesto za dečije druženje komentarisali su i gradskom odboru Stranke slobode i pravde ocenjujući da je previše plaćeno, na šta je jasan i nedvosmislen odgovor usledio od gradonačelnika Mladena Bogdana:

-Ti ljudi polaze od sebe i ja ih sada pitam da li su i koliko dečijih igrališta izgradili dok su njihovo šefovi upravljali gradom i na šta su ona ličila, ako su uopšte postojala? Kada već pričate o nečemu morate dobro da se raspitate o toj temi, a najveća zamerka je koliko je novca utrošeno. Važno je da se zna koliko šta košta, a ne da se gugla po internetu koliko koja sprava košta i da se daju paušalne ocene zbog kojih ispadaju neinformisani i smešni. Istaći ću još jednom da se sva igrališta grade prema važećim pravilnicima i zakonima. Tartan podloga, koja se spominje, više se ne koristi, nego se postavlja specijalni šljunak, što je standard.

Dečije igralište u Banatskom Velikom Selu delom je finansiralo Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, a delom lokalna samouprava.

– Identično igralište finansirala je i kompanija NIS, bez ikakvih sporenja. Postavlja se pitanje po kom osnovu se onda dovode u pitanje Ministarstvo i grad, a ne privatni investitor – dodao je prvi čovek grada – Nije samo sprava ta koja određuje vrednost, tu su pripremni, zemljani, građevinski radovi, upotreba mašina, a postavljaju se sprave koje su posebno sertifikovane i atestirane. Umesto da su podelili zajedničku radost što je Banatsko Veliko Selo dobilo igralište, oni kritikuju bez argumenata. Ukoliko bude trebalo iznećemo specifikaciju svakog dečijeg igrališta jer kada imate odobrena sredstva od državnih organa, morate da ih pravdate jer u suprotnom više nećete moći da konkurišete sa projektima.

Gradonačelnik Bogdan podseća da će i na Strelištu biti izgrađeno dečije igralište, na zahtev sugrađana.

-Meštani ovog naselja predali su mi peticiju još pre godinu i po dana sa zahtevom da deca dobiju svoj prostor. Radovi su u toku i siguran sam da će novim prostorom biti zadovoljni, prvenstveno najmlađi, a onda i njihovi roditelji -rekao je Bogdan i pozvao političke neistomišljenike da se uozbilje, kako ne bi ispadali smešni.

R.K.

 

streliste-kanalizacija-bogdan-(8)

Izgradnja fekalne kanalizacije na Strelištu ponovo je nastavljena. Radovi započeti u maju prošle godine, morali su da se obustave, a o razlozima je, prilikom posete gradilištu, govorio gradonačelnik Mladen Bogdan:

-Zadovoljan sam što su mašine i radnici ponovo na terenu i što je konačno nastavljena realizacija kapitalnog projekta na Strelištu. Izvođač radova imao je problema na terenu poput podzemnih voda, instalacija koje su se nalazile na trasi, naftovoda, kanala i drugih. Bilo je neophodno uraditi novi katastarski plan, ali i preprojektovanje. Puno puta meštani Strelišta obraćali, s pravom, su nam se sa pitanjima kada će radovi ponovo početi, a mi iz lokalne samouprave konstantno smo se nalazili između dve „vatre“. Pošto je dokumentacija rešena, bilo je potrebno da se urade aneksi ugovora i tada smo već ušli u kasnu jesen i zimu kada nije bilo moguće bilo šta raditi.

Sa dolaskom lepog vremena izgradnja fekalne kanalizacije je nastavljena, što su posebno pozdravili meštani ovog naselja Dragan Umićević i Dušan Ljuboja.

-Došao sam iz Zagreba i nastanio sam se sa suprugom na Strelištu pre više od 30 godina  – rekao je Umićević. – Sve vreme živimo bez kanalizacije i nije lako. Puno će nam značiti.

Ljuboja kuću na Strelištu ima 22 godina, a poslednjih sedam živi u njoj:

-Sagradio sam salaš jer volim prirodu i lepo je i meni i supruzi da živimo ovde. Hvala predstavnicima grada na ovom poduhvatu jer svi jako dobro znamo koji je problem kada imate septičku jamu. Kanalizacija će doprineti da svi mi imamo bolji standard i život na Strelištu.

Rok za izvođenje je 540 kalendarskih dana investitor radova je Ministarstvo za zaštitu životne sredine, a posle potpisivanja Aneksa ugovora vrednost posla je 300.930.612 dinara sa PDV-om.

-Zastoja više neće biti i meštani Strelišta mogu da budu spokojni, što su nam garantovali i izvođači radova, ali i nadzor. Naši sugrađani koji žive u ovom naselju na kanalizaciju su čekali jako dugo i sada će je konačno i dobiti. I sam sam bio ljut zbog zastoja, ali na neke stvari mogli smo da utičemo jako malo, a na većinu nismo – zaključio je gradonačelnik Bogdan i podsetio da je izgradnja fekalne kanalizacije u ovom delu grada kompleksan zadatak i da su do sada svi pričali o njoj, ali da se jedino sadašnja vlast uhvatila u koštac sa svim problemima i nije odustajala:

-O fekalnoj kanalizaciji u ovom naselju priča se od kada je ono nastalo. Deo problema je bio i taj što je Strelište izgrađeno bez potrebnih dozvola i nije bilo legalizovano. To je izazvalo najveće probleme i upravo je to razlog što nismo želeli u ranijem periodu da obećavamo ono što ne možemo da ispunimo.

Fekalna kanalizacije se gradi po novoj tehnologiji u odnosu na gravitacioni sistem kanalizacije, kakav je do sada bio u Kikindi. Zbog specifičnosti terena, nižeg nivoa zemljišta u odnosu na železničku prugu i postojećeg gradskog sistema, klasična gravitaciona kanalizacija nije bila izvodljiva te je jedino rešenje vakuumska tehnologija. Prostor je kompleksan, pun postojećih instalacija, naftovoda i kanala.

Projektom je obuhvaćeno 4.472 metra vakumske kanalizacione mreže, 114 vakumskih šahtova, potisni vod od 546 metara i vakumsku stanicu, čija lokacija omogućava i jednostavno priključenje buduće faze – Železničkog Novog Reda.

A.Đ.

 

 

 

dan-zdravlja

Povodom Svetski dan zdravlja, Dom zdravlja i Crveni krst danas su organizovali akciju besplatne kontrole krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, a interesovanje sugrađana ni ove godine nije izostalo.

U prostorijama Crvenog krsta okupili su se građani različitih generacija – neki da provere svoje zdravlje po prvi put, a neki da potvrde dobre navike koje već godinama neguju.

-Svake godine 7. aprila obeležavamo Svetski dan zdravlja. Ove godine slogan je „Zajedno za zdravlje, budimo uz nauku“. Važno je da ne brinemo samo o sebi kao pojedinci, već i kao zajednica – istakla je Olivera Vučković Popov, glavna sestra patronažne službe Doma zdravlja Kikinda.

Među onima koji su iskoristili priliku da urade kratku kontrolu svog zdravstvenog stanja bila je i Danijela Gajin (50).

-Dobro je što se organizuju akcije i izlazi ljudima u susret. Mnogi nemaju vremena da odu kod lekara, a ovo je prilika da provere svoje zdravlje. Svima bih preporučila da dođu – rekla je ona.

S druge strane, Angelina Subotički (73) već godinama redovno dolazi na ovakve akcije.

-Ja sam disciplinovana što se tiče zdravlja. Bolje sprečiti nego lečiti. Uvek se odazovem i preporučila bih svima da redovno odlaze na kontrole – poručila je ona.

Olivera Vučković Popov je dodala da je oslanjanje na proverene medicinske informacije i nauku ključno za očuvanje zdravlja, posebno u vremenu kada su ljudi izloženi različitim, često nepouzdanim savetima. Isto tako, redovna kontrola zdravlja, trebalo bi da bude navika svakog pojedinca.

-Najmanje jednom godišnje treba proveriti pritisak i šećer, makar kroz ovakve javne akcije – istakla je Vučković Popov, dodajući da patronažna služba redovno obilazi starije i hronične pacijente, ali i prati zdravlje čitavih porodica.

Kao jedan od glavnih problema izdvaja se način ishrane.

-Često se pokazuje da osobe sa povišenim pritiskom konzumiraju dosta belog hleba i peciva. Sa druge strane, sve više mladih vodi računa o fizičkoj aktivnosti, što je pozitivan trend – objasnila je ona.

Organizatori najavljuju da će slične aktivnosti biti nastavljene i u narednom periodu. Već 10. maja, povodom Dana fizičke aktivnosti, biće organizovana tradicionalna šetnja na Starom jezeru, sa ciljem da se građani dodatno podstaknu na zdraviji način života.

Poruka ovogodišnje akcije je jasna – zdravlje počinje od svakog pojedinca, ali se čuva zajedno.

T. D.

error: Content is protected !!