Најновије

Данце-Н-Соул-Палиц-(4)

Чланице Удружења спортског плеса “Данце Н Соул – Ритмик” поново су заслужиле велики број награда, овога пута на јуче одржаном Интернационалном плесном фестивалу “Инфинитy” на Палићу. Младе плесачице имале су 12 соло и четири групна наступа.

Јована Радуловић била је најбоља у „стреет стyле мини“ категорији, Мања Ињац освојила је прво место у „јазз стyле мини“, а у „јазз стyле цхилдрен“ категорији, злато је добила Теодора Цвитановић.

У категорији „опен мини“ прва је била Ника Белеслин, док је Софија Никић била другопласирана. Сребро је заслужила Анђела Василев у „схоw данце мини” категорији у којој је Маша Марић била трећа.

У категорији „стреет стyле цхилдрен“ друго место освојила је Рената Жолдош. Другопласиране су биле и Мила Марић и Милијана Станков у категорији „опен стyле цхилдренсу“, као и јуниорке Школе, Даница Чавић и Теодора Палинкаш у „хоп стyле“-у.

У групним наступима, за злато су плесале Плаве и Црвене шљокице, у „схоw данце цхилдрен“, односно „опен стyле јуниор“ категоријама. Циклама шљокице биле су треће у “хоп стyле мини” категорији. На истој позицији такмичење су завршиле Тиркизне шљокице, у „опен стyле“-у.

Са обзиром на то да је такмичење интернационално и да су деца у свим наступима имала јаку конкуренцију, презадовољни смо њиховим пласманима и поносни сто су нас представљале на овом Фестивалу – рекла је Мирна Крнић, професор спорта и физичког васпитања, инструкторка и председница Удружења спортског плеса “Данце Н Соул – Ритмик”.

Велики међународни фестивал модерног плеса и фолклора на Палићу окупио је, на Великој тераси и Летњој позорници 38 клубова са око 1.500 учесника из Србије и иностранства. Организатор Фестивала био је суботички Плесни клуб “Старс”.

С. В. О.

позар-ватрогасци

Припадници Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, након најаве топлог времена које погодује настанку пожара на отвореном простору и њиховом брзом ширењу, апелују на грађане да не пале траву и ниско растиње на таквим подручјима. Ово се посебно односи на просторе у близини обрадивих површина или у близини шума, због опасности ширења пожара који може да угрози животе грађана и нанесе велику материјалну штету.

МУП подсећа да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме.

„За непоштовање ових законских одредби прописане су новчане казне за физичка лица која прекрше одредбе Закона, од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна лица од 300.000 до 1.000.000 динара”, наводи се у саопштењу МУП-а.

Како се додаје, уколико дође до пожара или га грађани уоче, потребно је да одмах позову Ватрогасну службу на број 193.

„Сектор за ванредне ситуације ће, у наредном периоду, са другим линијама рада МУП-а, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана”, напомиње се у саопштењу МУП-а.

аттендите-1

На престижном Међународном хорском шампионату “Леге Артис” у Тузли, одржаном од 6. до 8. јуна, Хор Културног центра Кикинда “Аттендите!”, са диригенткињом проф. др Биљаном Јеремић, освојио је злато у категорији мешовитих хорова и посебно признање за најбоље сценско извођење хорске композиције „Баба Yету“, Кристофера Тина.

Ово је само још један у низу највиших признања које Хор Културног центра осваја од свог оснивања 2018. године и још једна прилика у којој су показали да су најбољи. Хор и оркестар “Аттендите!” установљени су са жељом за стварањем репрезентативног састава који ће ову установу, али пре свега град Кикинду, представљати на значајним догађајима, наводе у Културном центру.

У низу признања које је Хор до сада добио, издвајају се: златне медаље на хорском фестивалу Мајске музичке свечаности у Бјељини 2019, 2020, 2021, 2022 и 2023. године. Хор је прогласен и за апсолутног победника на фестивалу „Фонфест“ у Брчком, са златом у трима категоријама, и добитник је златне плакете на фестивалима у Бугарској и Турској, као и на Међународном фестивалу хорова у Коларчевој задужбини 2019. године.

Хор је, уз Културни центар, од 2022, домаћин Међународног хорског фестивала “Мелодианум”. Од 2022. у свом саставу има и Дечији хор “Кикиндијанци”.

Музеј-радионица-(1)

На изузетно занимљивој изложби под називом „Више од слике“ у Народном музеју, после прошлонедељне радионице у којој су се, комбинованом техником, приказивала чула, вечерас је одржана радионица „Колаж“, намењена одраслима.

– Учесници су прво на изложби пронашли слику која им је најлепша или их асоцира на особу, период или догађај, и сада израђују њену реплику у колажу – каже Катарина Драгин, музејски едукатор, која је водила радионице. Она је, уз историчарку уметности, Јелену Цигановић, и ауторка ове изложбе.

– Радим реплику „Слике на сувом“ јер сам бирала дело које ме подсећа на неку особу, у овом случају, на мене. Прво сам је нацртала и сада правим колаж. Дошла сам да бих се упознала са техникама које бисмо могли да примењујемо на уметничким радионицама у нашем удружењу. Такође, са Катарином Драгин имамо веома лепу сарадњу, она је и долазила код нас да одржи радионице – каже Бранкица Мишков, председница Удружења мултипле склерозе.

Учесници радионице који су посвећено радили на својим колажима кажу да се сматрају пријатељима Музеја.

– Не морамо више да идемо у друге градове да бисмо учествовали у неким активностима, то сада имамо нашем родном граду, у Музеју, који је оправдано добио титулу Музеја године – рекла је Маја Петровић. – Често долазим овде, и да се дружим на радионицама, већ се сматрам њиховим пријатељем.

Изложба „Више од слике“ отворена је у „Ноћи музеја“, 18. маја. Изложене су слике које публика није имала прилике да види, што је само део велике колекције од 400 ликовних дела у власништву Народног музеја.

– Изложба је конципирана тако да наведе посетиоце да, осим чула вида, употребе и друга чула: укуса, мириса, додира, слуха – каже Катарина Драгин. – Имамо слике са воћем, мртвом природом, коњима, људима који пуше лулу, затим слике са рељефном површином, па може да се замисли додир. Имамо и рекреиране слике. У време пандемије у светским музејима било је врло популарно да се позивају посетиоци да се њихова дела рекреирају, тачније да позната дела представе на свој начин помоћу фотографије. Чуло слуха покрећемо уколико посматрамо слику, ми смо припремили и песму која се може чути на слушалицама, а уколико нисте задовољни избором, можете да допишете свој одабир песме. У секцији „Чуло вида“ идеја је да се поиграмо, да пронађемо сличности и разлике између слика, да увеличамо или да завиримо кроз „шпијунку“ и видимо слику иза паноа. На изложби имамо и слике које приказују годишња доба, а у уводном делу су дела рађена различитим ликовним техникама, груписана по мотивима и темама, и ту су и познате личности на сликама. Занимљиво је да у нашој колекцији не постоји ниједан колаж и зато је то тема радионице.

Изложене слике потписао је велики број познатих, али има дела за која се не зна ко су аутори. Ту су две слике Васе Поморишца, слика Милана Коњовића, као и портрет Мирослава Антића који је он урадио, затим дела Мирка Даљева, Радивоја Бербакова, Владислава Тителбаха који је сликао портрете историјских личности.

Изложба „Више од слике“ биће отворена до петка, а у среду, 12. јуна, од 17 сати, историчар Милош Пушара ће са посетиоцима разговарати о познатим личностима на сликама и о значајним историјским темама.

С. В. О.

стони-тенис

Лепе вести за кикиндски женски стони тенис стигле су данас из Трстеника. У  квалификацијама за улазак у Прву савезну женску лигу, други је то ранг у систему овога спорта у Србији, кикиндска Галадска, с две победе и уз пораз, била је на крају турнира другопласирана. Кикинђанке су тако „на мала врата” ушле у савезни степен, у којем се већ надмеће мушка екипа Галадске, напомиње члан Управе Ненад Ђукић.

– Девојке су ово пролеће завришиле на трећем месту војвођанске групе нашег трећег ранга, а због лошег материјалног стања клубова у српском стоном тенису, два женска колектива одустала су од надметања у другом степену. Зато су и организоване квалификације у Трстенику, а ми у Галадској руководили смо се спортским мотивом да желимо што више да постигнемо, иако ни ми нисмо у бољој материјалној ситуацији од клубова који су одустали. Како било, ваљда ћемо успети да следећу сезону и у женској и мушкој лиги, изгурамо у том материјалном погледу, онако како ваља – каже Ђукић.

Кикиндска женска екипа, тренера Страхиње Мршића, у саставу: Јована Глишин, Ивана Мршић, Лена Терзић, поражена је данас 4:0 од Хоргоша, који ће заједно с Галадском од јесени играти у другом рангу, а биле су боље 4:1 од Смедерева односно 4:2 од смедеревског Ђурђев Града.

Када је реч о мушкој екипи, која је првенство окончала на шестом месту, има и ту новости.

– Напустили су нас Никола Попов и Жарко Ђурђев. Опет у светлу приче о недостатку новца, рећи ћи само да су добили неупоредиво боље финансијске понуде и прешли у друге клубове. Тако ћемо у наредној сезони имати врло млад тим. Биће ту Борислав Рајић, који има 16 година и од прошле године је код нас, потом и Лука Џоџо (18), стигао је зимус у Галадску, а придодали смо им Павла Пуцаревића (18). Чекамо одговор нешто искуснијег Миодрага Човића, остаје ли код нас или ће и он пронаћи бољи финансијски ангажман. Првој екипи прикључићемо у раду још и млађе играче од поменутих, то су: Душан Тешин, Андреј Бањаш и Золтан Фекете. Током јула и августа одрадићемо сви заједно двомесечне припреме и, сигуран сам, физички спремни дочекати нову лигашку сезону и мушкој и у женској конкуренцији, а хоћемо ли имати и квалитет довољан за опстанак, време ће показати – закључује Ђукић.

Д. П.

Мина-и-Матеја-(2)

Близанци Мина и Матеја Радивојша завршавају основну школу са дипломама за ђака и спортисту генерације, и са још десет посебних, Доситејевих диплома за постигнуте успехе у појединим областима. У својој, сада већ бившој школи, ОШ „Вук Караџић“, брат и сестра нису се само задовољавали петицама. Редовно су учествовали на такмичењима и са њих се враћали са дипломама и пехарима.

– Такмичила сам се из математике, физике, биологије, хемије, српског језика и књижевности. Посебно сам поносна на трећу награду на државном такмичењу из физике коју и највише волим јер је она за мене као занимљивија математика. Волим да решавам логичке задатке, да проналазим нова решења, јер то могу да замислим и дешава се у стварном животу. Област кретања и гравитације ми је најинтересантнија. За физику ме је заинтересовао тата који је наставник овог предмета, и, уз наставницу Биљану Груловић, помагао ми је у припремама за такмичења. У Регионалном центру за таленте сам се такмичила из биологије, и у томе ми је помагала и старија сестра, Марина, а од следеће школске године волела бих да се такмичим из физике – прича Мина.

Мина је била активна и у Црвеном крсту са којим је учествовала на покрајинском такмичењу из пружања прве помоћи, на којем су победили претходне две године.

– Најлепше ми је било у Петници, прошлог октобра – додаје Мина. – Имали смо предавања по читав дан, упознавали смо се са различитим наукама.

Каже да је у слободно време тренирала пливање, а сада је редовна на тренинзима одбојке. Мина признаје да јој је, 20 минута млађи брат, увек пружао подстицај јер су, како истиче, једно другом позитивна конкуренција.

Матеја је, с друге стране, изузетан био, пре свега, у спорту. Ипак, поред дипломе за спортисту генерације, добитник је и четири Доситејеве награде.

– Прво сам почео да тренирам пливање, са четири године, а затим сам, од седам година започео и са тренинзима фудбала – каже Матеја. – За школу сам се такмичио у фудбалу, одбојци, кошарци, пливању и атлетици. Пет пута сам учествовао на државном такмичењу из пливања и поносан сам на освојено четврто место.

Као и његова сестра, такмичио се и из физике и математике и из техничког образовања, и постизао значајне успехе. У такмичењу из саобраћаја његова екипа је победила на општинском и окружном такмичењу. Такође, надметао се са екипом Црвеном крста. Ипак, највише воли спорт, тачније фудбал, и управо у овом спорту би волео да се задржи. Сада је у кадетима ОФК „Кикинде“ и, каже, волео би да се и убудуће, за школу, такмичи у пливању и кошарци.

– Више ја подстичем Мину, али је она, заправо, наша покретачка снага – признаје Матеја.

Обоје су, за даље школовање, изабрали природни смер у Гимназији. Што се тиче избора факултета, Мина размишља о медицини и Грађевинском факултету, а Матеја се двоуми између архитектуре и медицине.

За овај изузетан двојац, који је учинио поносним, не само своје родитеље, Оливеру и Жељка, као и учитељицу Милку Колдан Шевић и разредног старешину, Драгану Вукашиновић, захваљујући њиховој жељи за учењем, труду и енергији коју улажу у ваннаставне активности, сигурно ће се још чути.

И најважније – ови ђаци, паметни и вредни, израстају у успешне, лепо васпитане и добре људе, и заслужили су сваку срећу у свему новом што започну док корачају ка својим циљевима.

С. В. О.

 

 

 

За тачно недељу дана налепнице, практично дозволе за управљање електричним тротинетима, биће обавезне. Истог дана, 15. јуна, истиче и рок за подношење захтева за њихово издавање.

Иначе, возачима ових тротинета дозвољено је кретање коловозом, али, како прецизира Закон о безбедности у саобраћају, на путу где је брзина кретања ограничена на највише 30 километара на сат, ако је возач малолетан, односно, ако је навршио 18 година, може да се креће коловозом где је ограничење највише 50 километара на сат. И мора да има заштитну опрему – закопчану заштитну бициклистичку кацигу на глави и прслук.

Што се тиче старосне границе за управљање овим лаким електричним двоточкашем, она је за две године виша него за вожњу бицикла. На бицикл се може са најмање 12, а на електрични тротинет са најмање 14 година.

Казне за прекршаје су драконске, од новчане до вишегодишње затворске. За вожњу без налепнице запрећена је казна од десет хиљада динара. Исти износ мораће да плате и возачи уколико су у саобраћају без осветљења, светлоодбојног прслука, уколико возе сапутнике или се крећу недозвољеном површином.

Најдрастичнија запрећена казна је од 100.000 до 120.000 динара или чак затвор до 30 дана, уколико електрични тротинет возите по аутопуту и мотопуту

Слично возачима аутомобила, како су регулисале нове одредбе Закона, и возачима ових двоточкаша може бити привремено одузето превозно средство уколико имају серију тежих прекршаја.

Процена је да у Србији има око 250.000 електричних тротинета. Важно је напоменути да возача електричног тротинета који вози тротоаром може да заустави било који полицајац, а не само припадници саобраћајне полиције.

 

Тиса-Фелбаб-1

Тиса Фелбаб, ученица првог разреда Гимназије „Душан Васиљев“, добитница је још једног књижевног признања. Њен рад на тему „Приче из друге прошлости“ победио је на истоименом конкурсу који је новосадски Филозофски факултет расписао поводом четрдесет година од објављивања једног од најзначајнијих дела модерне српске књижевности, „Хазарског речника“ Милорада Павића.

“Хазарски речник”

Конкурс за најбољу кратку причу – историјску и фантастичну прозу, био је намењен средњошколцима и тема је инспирисала Тису која, каже, највише воли управо ову књижевну форму.

– Моја прича прати једну девојку која обавља дневне послове, иде на пијацу, по граду, има сасвим уобичајен дан, да би се, на крају, испоставило да је она, у ствари, Јеврејка, и да се радња одвија у Берлину 1942. године. Суштина је како би изгледао живот једне младе Јеврејке да се Други светски рат није догодио – каже Тиса.

Милорад Павић

Само у текућој школској години, Тиси је ово треће признање за прозу – победница је међународног литерарног конкурса на којем је тема било дело Душана Васиљева и похваљена је на Фестивалу средњошколске кратке приче.

Иако веома млада, она већ има озбиљан стаж у писању. Још од основне школе пише приказе књига за Издавачку кућу „Лагуна“ и учествује на књижевним конкурсима. Активна је и у Регионалном центру за таленте.

Додела награда на Филозофском факултету, када ће Тиси, најбољој и међу старијим средњошколцима, бити уручено ово, најновије признање, биће одржана крајем јуна.

 

 

Излозба-о-изборима-(4)

У изборној години, непосредно после локалних избора, у Историјском архиву су одабрали да за суграђане приреде својеврсну ретроспективу и, изложбом пропагандног материјала, плаката, подсете на периоде предизборних кампања у историји града. Изложба „Кикиндски избори“ отворена је вечерас у холу Архива.

– Овде је ретроспектива свих локалних избора од обнове вишестраначја, почетком деведесетих година прошлог века, закључно са изборима из 2020. године. По пропагандном материјалу, плакатима, флајерима и брошурама, посетиоци могу да виде шта је обележило кикиндски политички живот последњих 30 година – каже аутор изложбе, в. д. директор Историјског архива, Срђан Сивчев. – Поставка је занимљива јер задире у живот сваког појединца, свако може да пронађе неког познатог овде, да види шта је он био у прошлости и да, на микронивоу, сагледа политичке процесе.

Изложени материјал део је збирке Архива, каже Сивчев. Део су донирали грађани, али су и запослени скидали плакате у току предизборних кампања, као би их сачували као сведочанство времена.

– Посебно интересантан колорит био је деведесетих година, у току политичке борбе  демократске проевропске грађанске опозиције против СПС-а, ЈУЛ-а и радикала, што се манифестовало и на локалном нивоу, поготову што је 1996. године победила тадашња опозиција. По мени је најинтересантнија 2004. година, када је, на локалним изборима, било кандидовано 30 листа. Био је то веома занимљив колорит, посебно у групама грађана у којима се било појавило много интересантних протагониста – објашњава Сивчев.

Свечаном отварању у холу и ходнику Архива, поред многобројних сарадника и посетилаца, присуствовали су и председник Градског парламента, Младен Богдан, и чланица Градског већа за културу и образовање, Валентина Мицковски.

– Јасно можемо да видимо како су се мењала времена, политички актери, какве  политичке поруке и слогани су се нудили, какав је био дизајн изборних плаката, летака и осталог изборног материјала, у свему томе је суштина политичког  живота. Неки од актера су и даље присутни на политичкој сцени града, неки, нажалост, нису више међу нама. Ово је прилика и да се подсетимо догађаја из политичког живота и да видимо шта се данас нуди, а то су напредак и развој Кикинде – истакао је Младен Богдан.

Изложбу „Кикиндски избори“ технички је опремио Никола Радосавчев, а поставка ће, наредна два месеца, бити доступна посетиоцима радним данима, од 7 до 15 сати.

С. В. О.

ватрогасци-нис-(10)

Ученици нижих разреда основних школа имали су прилику да се упознају са људством, опремом и возилима ватрогасно – спасилачке јединице која ради у оквиру погона „Северни Банат“ компаније НИС. Деца су могла да испробају различиту опрему, да се упознају са ватрогасцима, да виде како изгледа унутрашњост ватрогасног камиона, а на крају су их ватрогасци, по врелом дану расхладили водом из ватрогасног шмрка, што је ђаке највише одушевило. Циљ је да се представи јединица која ради важан посао, рекао је Милан Бореновић, руководилац погона за производњу нафте и гаса „Северни Банат“, компаније НИС.

-Осим што су обучени за гашење пожара, припадници ове јединице су обучени и за спасавање. Иако припада Нафтној индустрији Србије на располагању је локалној самоуправи и свим грађанима. Поносимо се свим људима запосленим у овој служби, али и опремом коју имамо. Ово је прилика и да едукујемо наше најмлађе суграђане – истакао је Бореновић.

Представљању поменуте јединице присуствовали су градоначелник Никола Лукач и чланови Градског већа Саша Танацков и Небојша Јованов.

-Ватрогасци су, пре свега, храбре и хумане особе и овим врлинама треба да подучавамо децу. Јединица компаније НИС у Кикинди често помаже у гашењу пожара и чувању живота наших грађана. Уз нас у увек у кризним моментима, а прошле године ова служба добила је награду за хуманост у знак захвалности за све оно што чине за све нас – прецизирао је градоначелник Лукач.

Ученици првих и других разреда наградили су  ватрогасце спасиоце цртежима.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!