Најновије

топола-освецење-(1)

Темеље цркве Светог Петра и Павла у Банатској Тополи у недељу је, приликом вечерње службе освештао владика банатски Никанор. Црква је стављена под кров, а ово приликом освештани су и крст и црквена звона. Крст је одмах и подигнут, а како се очекује, звона би требало да буду постављена до црквене славе Петровдана, 12. јула.

Овом чину присуствовали су мештани, али и свештенство из Новобечејског намесништва.

Изградња прве православне цркве у Банатској Тополи започета је на иницијативу мештана, али и представника цркве, подсећа Недељко Цимеша, председник Савета МЗ Банатска Топола.

-Сви смо сложни и заједно помажемо да црква што пре буде готова. Почела су и богослужења . Сваке суботе свештеник Александар Лекић служи Свету Литургију. Он нам је велика помоћ у изградњи храма  – додаје Цимеша.

Темељи цркве у улици Вука Караџића 12 изливени су у септембру прошле године. Храм се гради у стилу једнобродне грађевине са торњем преслице. Медитерански је тип цркве и јединствена је у Банату.

А.Ђ.

РЦТ-(2)

Полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ ове школске године постигли су изванредне успехе. На државним такмичењима за основце у Панчеву и за средњошколце у Чачку, 13 ученика освојило је чак 21 републичку награду. Они су представљени данас у кикиндској гимназији.

– Дошли смо до резултата које нисам очекивао на почетку године – рекао је руководилац Центра, професор Срђан Срдић. – Од 21 награде, десет су признања за пласман, што значи и ослобађање од пријемних испита на факултетима. Ми сада имамо најбоље услове за рад у Србији и то, сваке године, показују резултати.  Јако бих волео да сви размислимо о томе како да се половина њих врати, да раде и живе овде, да имају добре услове за то, јер је очигледно да ми можемо да произведемо све кадрове, професије и стручњаке који нам данас недостају и зашто би неко живео негде другде, а не у свом граду. Верујем да ће бити разговора на ту тему у наредном периоду. Хоћу да истакнем и њихово понашање, ови млади људи су путовали на многа такмичења без иједног повишеног тона и ја на томе честитам родитељима. За овај запањујући резултат честитке припадају и колегама, а радује ме и што, после шест година, имамо и једну награду из књижевности.

Највише, по три награде, добијене су за историју и за физику, за психологију и биологију освојене су две, и једна из књижевности. У посебној категорији научних радова добијено је много признања, додао је Срдић.

Ана Стојковић је матуранткиња и ове године је освојила друго место на државном такмичењу из психологије.

– Такмичила сам се и прошле године и била сам трећа у држави – каже Ана. – Занима ме психологија још од основне школе, а почела сам да је учим у другој години Гимназије. Писала сам научно-истраживачки рад и полагали смо тест знања. Припремала сам се са менторком Сањом Мракић, и психологију ћу уписати у Новом Саду.

Две године млађи Богдан Завишин освојио је прво место у држави из историје и другу награду за научно-истраживачки рад.

– Бавио сам се Павлом Кенђелцом. У припремама сам одлазио у Историјски архив и користио литературу која ми је била потребна. Мислим да је добро знати историју да не бисмо дозволили да не бисмо понављали грешке из прошлости.  Планирам да упишем право и да будем адвокат – каже Богдан.

Поред Ане и Богдана, награђени су: Дуња Бјелић, Милица Савковић, Леа Калембер, Татјана Исаков, Ксенија Стефановић, Лена Давидовић, Јована Карић, Светлана Ћулафић, Вук Јакић, Емилија Рељин и Владимир Босанчић.

Њихови ментори били су професори: Сања Мракић, Јелена Михајловић, Марија Поповић, Драгана Француски, Срђан Срдић и Гордана Новаковић.

За све који желе да се упознају са достигнућима ових талентованих ђака, биће приређена изложба награђених радова у дворишту Народне библиотеке, у четвртак, 6. јуна, од 20 сати.

С. В. О.

 

надја-терапија-(1)

Нађа Јанован (12) данас, 3. јуна, је започела дуго очекивану терапију терапију у Београду. Заједно са родитељима, Војиславом и Надом, пуна је ишчекивања и очекивања добрих резултата. Како нам је јавио Војислав Јанован, план је да се он и супруга смењују на две недеље и да Нађа два месеца проведе на терапијама.

-Једва смо чекали да Нађа почне са лечењем. По доласку на клинику лекари су испитали које су Нађине могућности како би јој биле преписане вежбе. Преподневни сати су резервисани за роботску терапију и физикалне вежбе. После подне  су вежбе за  баланс и хидро базен. Нађа је презадовољна и ништа јој није тешко – сазнајемо од тате Војислава.

Нађа је посебна јер је успела да уједнини суграђане који су организовали разне догађаје како би се прикупио новац за њено лечење. Велику помоћ пружила је и локална самоуправа која је донирала недостајућа средства. Путем нашег медија тата Војислав још једном је желео да се захвали свима на несебичној помоћи у прикупљању средстава за лечење.

-Неизмерно хвала на несебичној и свесрдној подршци и помоћи породици, Граду Кикинда, пријатељима, појединцима, предузетницима, фирмама, спортистима, школама и свима који су помогли да се за непуних месец дана средства прикупе у целости – навео је наш саговорник.

Вежбе су напорне и трају четири сата дневно од понедељка до петка. Уколико Нађа буде могла да их издржи продужиће боравак у Београду јер новца за то има. Захваљујући граду  и прикупљеним средствима преко фондације „Буди хуман“  прикупљено је више од три милиона динара.

Проблем који треба решавати је моторичке природе односно кретање. За то је  неопходна роботска терапија која је дала добре резултате код неуромишићних проблема насталих оштећењем кичмене мождине. Код Нађе постоји неуролошки дефицит и роботска терапија тачније апарат локомат може да помогне. Он симулира покрете које мозак прихвата обрађује их и користи их даље. Уз роботску терапију очекивања су да ће мозак научити шему покрета који до сада није могао да научи јер не може да произведе правилан покрет који би мозак запамтио. Смисао је да део тела који не функционише преузме остатак мишића, нерава и структура. Поред хода важно је да Нађа има бољи баланс како би растеретила кичму и комплетно тело. Како је технологија напредовала сада је то могуће

А.Ђ.

 

мала-матура

Последњи наставни дан за осмаке био је 31. маја и оно што следи је припрема за полагање мале матуре. Наредне две недеље они ће искористити да се у школама консултују са наставницима и да похађајуприпремну наставу за полагање мале матуре.

Завршни испит за основце трајаће три дана, и одржаће се 17, 18. и 19. јуна. Министарство просвете објавило је да испит почиње тачно у 9 и траје до 11 сати. Првог дана, у понедељак 17. јуна радиће се тест знања из српског, односно матерњег језика. Другог дана мале матуре решаваће се тест знања из математике. Трећег дана мале матуре, 19. јуна, свршени осмаци полагаће предмет по избору – биологију, историју, географију, физику или хемију. Дакле један од тих пет за који су се раније определили.

Већ 21. јуна објављују се прелиминарни резултати мале матуре, након чега се подносе приговори. По објављивању коначних резултата, 24. јуна, попуњаваће се листе жеља. Провера тачности попуњених листа жеља  је 27. јуна и тада ће до 15 сати моћи да се промени жеља ученика, а објављивање коначних резултата је у понедељак, 1. јула до осам сати.

Батиниц-1

На 35. међународном Хаику фестивалу, у Оџацима, чији је организатор тамошња Народна библиотека „Бранко Радичевић“, трећа награда припала је нашем суграђанину Драгану Поп Драгану.

На овогодишњи конкурс пристигле су песме чак 145 аутора из: Србије, Републике Српске, Хрватске, Словеније, Црне Горе, Македоније, Бугарске, Румуније, Аустралије и Шведске.

Хаику је кратка књижевна форма, настала у Јапану, у 17. веку, на темељу филозофије Зен будизма. Једно од правила које мора да задовољи јесте да има три стиха, од којих први и трећи имају по пет, а други седам слогова. Хаику је ухваћен тренутак, једноставна слика, углавном из природе, која код читаоца треба да изазове неку унутрашњу реакцију.

Књижевник, наш суграђанин, Драган Поп Драган, написао је, до сада, три књиге хаику стихова, пет збирки песама, и једну збирку кратких прича, и добитник је великог броја признања.

Ово је награђени хаику Драгана Поп Драгана:

Није крив, али

лупа се по ушима.

Пас треби буве.

С. В. О

саобрацајна-полиција-муп-4

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима је једна особа задобила лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 380 хиљада динара. Саобраћајне незгоде догодиле су се због радњи возилом.

Због учињених прекршаја, захтеви за покретање поступка поднети су против 21 учесника и издато је 49 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 11 возача, од којих је седморо задржано у трајању до 12 сати јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила.

Такође, откривена су четири прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 21 прекршај прекорачења дозвољене брзине кретања и 34 осталих прекршаја.

лукац-избори-(2)

Градоначелник Никола Лукач истакао је да је коалиција „Александар Вучић – Кикинда сутра“ остварила један од највећих успеха.

 

-Захваљујем се на подршци мојим Кикинђанима који су двотрећинском већином дали подршку нашој листи јер знају да она значи наставак развоја и свега доброг у нашем граду. Ово је потврда да смо на правом путу на ком нас очекују капитални пројекти. Суграђани су јасно рекли шта желе и ко жели да их води у наредне четири године. Борићемо се да за све грађане, свако дете, свако село урадимо све што се од нас очекује како би имали бољи, модернији и уређенији град. Српска напредна странка водила је град у три мандата и сада започињемо и четврти мандат, заједно са нашим коалиционим партнерима. Бирачи су се определили за програм Српске напредне странке, реформу свега у Кикинди и политику Александра Вучића. На нама је да, већ сутра, још више, марљивије и још боље радимо на зацртаним циљевима – прецизирао је Лукач.

прослава-снс-(6)

 

Председница Градског одбора Српске напредне странке и покрајинска посланица Станислава Хрњак навела је да је изборна листа „Александар Вучић – Кикинда сутра“ освојила више од 67 одсто гласова што је значајан резултат. Честитала је Кикинђанима на добром и мудром избору, а људи које су изабрали потрудиће се да оправдају то поверење.

 

 

 

-Суграђанима желим да се захвалим на огромној подршци, ово је оно о чему сам говорила у кампањи. Наши људи врло добро знају да оцене резултате и политику. Политика Александра Вучића и Српске напредне странке са којом су сагласни наши коалициони партнери су однела је значајну и убедљиву победу. Важно је да са људима разговарамо о конкретним резултатима плановима и циљевима, људи су то препознали и добили смо могућност да у наредне четири године реализујемо све оно што смо поставили као задатке како бисмо град и села подизали на све виши ниво. Ово је и огромна одговорност. Сличан резултат имали смо и 2020. године, али тада је опозиција бојкотовала изборе, а сада су играли ову политичку утакмицу. Вечерас можемо да будемо радосни што делимо добре резултате и уверена сам да ће моје колеге већ колико сутра почети да раде на новим плановима – закључила је Станислава Хрњак.

 

бце362бц-абе6-4ц22-б049-а257ф7ф909аб

Слављеничка атмосфера је вечерас у Градском одбору Српске напредне странке која је забележила убедљиву победу на данашњим локалним изборима.

Миленко Јованов, шеф посланичке групе СНС не крије задовољство што су грађани Кикинде препознали резултате и огромну подршку пружили листи под бројем један.

–  Ово је величанствено вече, убедљива победа Српске напредне странке и коалиционих партнера и пре свега, победа политике председника Александра Вучића. Његово име и његова политика били су гарант да ће се Кикинда развијати у наредном периоду и грађани су то препознали. Захваљујем се свим грађанима Кикинде који су изашли на изборе, посебно онима који су подржали нашу листу јер то значи даљи развој нашег града. Верујем да ће већ наредних дана видети резултате овога за шта су гласали, настављамо са пројектима, са развојем , са борбом за бољи живот свих суграђана. Још једном хвала свима и честитам свим грађанима Кикинде на сјајном резултату. Драго ми је да су грађани препознали досадашње резултате, то даје пуно срце и снагу да се боримо још јаче- рекао је Јованов.

снс-победа

Данашње локалне изборе у Кикинди обележила је убедљива победа листе предвођене Српском напредном странком „Александар Вучић- Кикинда сутра” која је освојила 66,14 одсто гласова изашлих бирача односно 28 мандата у Скупштини града.

Савез војвођанских Мађара освојио је 6,04 одсто гласова односно два мандата.

Коалиција Изабери промену-Уједињена опозиција Кикинде -Мирко Шоћ освојила је 14,45 одсто гласова и имаће шест мандата.

За листу Бирам борбу-Бирам Кикинду гласало је 7,57 одсто изашлих бирача, па ће ова коалиција у локалном парламенту имати три одборника.

Мало је недостајало листи Кикинда против насиља- Милорад Мики Алексић да пређе цензус. За њу је гласало 2,86 одсто грађана изашлих на биралишта.

У Кикинди је данас на изборе изашло 50,01 одсто уписаних бирача односно 23.443 грађана.

 

 

 

error: Content is protected !!