Инфо сервис

jesen

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je da se očekuje topla jesen, sa temperaturama iznad prosečnih vrednosti.

Septembar će, kako je navedeno, u većem delu Srbije biti topliji i prosečno vlažan. Srednja minimalna temperatura i srednja maksimalna temperatura vazduha u ovom mesecu biće, u proseku, više za oko jedan stepen u odnosu na višegodišnji prosek. Srednja maksimalna temperatura vazduha biće oko 24.3 stepena.

Oktobar će, u odnosu na višegodišnji prosek, biti topliji i suvlji, sa srednjom maksimalnom temperaturom od 18 stepeni.

Za novembar se prognozira srednja najviša temperatura od oko 13 stepeni.

U najtoplijim delovima dana, srednja temperature će u decembru biti, takođe, iznad višegodišnjeg proseka, ali samo za jedan stepen i očekuje se da će iznositi osam stepeni.

Mesečna sume padavina biće u granicama višegodišnjeg proseka.

senta-most

Već nekoliko dana u javnosti se pojavljuju nezvanične informacije o tome da će most kod Sente od ovog vikenda biti zatvoren za saobraćaj.

Kako se navodi na sajtu Opštine Senta, na sastanku, održanom u petak, 16. avgusta, „zaključeno je da glavni izvođač nastavlja započete radove na mostu bez zaustavljanja drumskog saobraćaja, a kada dođe vreme da se zatvori drumski saobraćaj na mostu preko reke Tise u Senti, zatvaranje saobraćaja će se najaviti nadležnim nadzornim i opštinskim organima Sente i Čoke nekoliko dana unapred. U toku naredne nedelje ne očekujemo zatvaranje saobraćaja na mostu“.

Rekonstrukciju železničkog mosta, na deonici pruge Senta-Čoka, dugog 265 metara, Infrastruktura železnice Srbije započela je sredinom aprila ove godine.

Govoreći o obnovi mosta, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, naveo je da je radovima obuhvaćena rekonstrukcija gornjeg stroja mosta, i to zamena 535 mostovskih pragova, zamena kolosečnog pribora i kompletna zamena šina.

S. V. O.

sumske-zavrzlame-turisticka

Predstava za decu na programu je Kikindskog leta sutra (nedelja, 18. avgust), od 19 sati, u dvorištu Kurije. U „Šumskim zavrzlamama“ Akademije 28 u Beogradu. igraju: Nemanja Janičić, Dejan Stojaković i Biljana Mitrović.

Predstava je namenjena deci uzrasta od tri do devet godina, traje 45 minuta i ulazak je besplatan.

muzika-90-ih

U okviru „Kikindskog leta“ za večeras (subota, 17. avgust), za 21 sat, na otvorenim bazenima SC „Jezero“ zakazan je program Muzika 90-ih. Muziku će puštati Boksa Beat Heat.

Ulazak je besplatan.

Plava-Buba-(2023)

„Plava Buba“ („Blue Beetle“), superherojski film iz 2023. godine biće na repertoaru Bioskopa na otvorenom Turističke organizacije večeras (petak, 16. avgust).

U filmu koji je režirao Anhel Manuel Soto, nedavno diplomirani Haime Rejes stiče oklop koji mu daje supermoći nakon što ga je slučajno odabrala drevna vanzemaljska relikvija poznata kao Skarabej.

Početak projekcije na Starom jezeru je u 21 sat i ulazak je besplatan.

S. V. O.

dusan-kerkez-dzev

Osmo druženje slikara u znak sećanja na Dušana Kerkeza Dževa, održaće se od petka, 16, do nedelje, 18. avgusta, u parku kod Zavičajne kuće u Banatskom Velikom Selu.

Likovna kolonija koja nosi ime rano preminulog slikara iz ovog mesta okupiće, ove godine, 34 umetnika iz Kovilja, Sremskih Karlovaca, Beograda, Niša, Kikinde i okolnih mesta.

– Dušan Kerkez Džev bio je prvi student novosadske Likovne akademije iz našeg mesta i, nažalost, preminuo je rano, u 35. godini, kada je bio na završnoj godini Akademije, 1981. godine. Stvarao je od rane mladosti i mi ga se sećamo i na ovaj način – podseća Marko Đaković, predsednik Udruženja likovnih i književnih stvaralaca „Džev“ iz Banatskog Velikog Sela, organizatora kolonije.

Učesnici će, i ove godine, na koloniji raditi na slobodnu temu, ali će nekoliko njih, kao umetničku premisu, imati kolonizaciju jer se naredne godine obeležava 80 godina od doseljavanja, napominje Đeković i dodaje da, iako nemaju svoje prostorije, u Udruženju planiraju i izložbu nastalih dela.

Otvaranje Likovne kolonije „Dušan Kerkez Džev“ zvanično će biti sutra (petak, 16. avgust), u 19 sati. Održavanje ovog umetničkog skupa podržali su Mesna zajednica, Grad i prijatelji.

S. V. O.

staro-jezero-a

Prema biometeorološkoj prognozi Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, vremenski uslovi u 10 gradova u Srbiji okarakterisani su kao “veoma opasni” i označeni su crvenom bojom

Saveti u slučaju crvene oznake su da se često menja suva i čista odeća, smanji fizička aktivnost, i da se redovno unosi tečnost – čaša vode na 20 minuta. U slučaju pojave konfuznosti, nesvestice, izrazito tople i suve kože, neophodno je javiti se lekaru.

Prognozirane vrednosti najviše dnevne temperature biće u kategorijama „veoma opasne“ i „opasne“ pojave na severu i u delu centralne Srbije do 18. avgusta.

Pored Kikinde, na „crvenoj listi“ gradova i opština su i: delovi Beograda, Bečej, Zrenjanin, Sombor, Novi Sad, Vršac, Smederevska Palanka i Kruševac.

Narandžastom bojom, koja označava „opasne vremenske uslove“ okarakterisana je temperatura u 17 gradova i opština.

bazeni-sezona-(5)

Otvoreni bazeni SC „Jezero“ od juče ne primaju kupače zbog zamene vode, a kupališna sezona biće nastavljena sutra, u četvrtak, 15. avgusta. Kako bi sugrađanima, korisnicima bazena, objasnili novonastalu situaciju, iz „Jezera“ su uputili zvanično saopštenje.

„Kako bi naši sugrađani bili potpuno mirni, s obzirom na to da su se u javnosti već pojavile zlonamerne insinuacije, ističemo da je voda u bazenima u Kikindi, kao i u Banatskom Velikom Selu, potpuno ispravna za kupanje, što dokazuju svi izveštaji Zavoda za javno zdravlje, koji su, inače, stalno istaknuti na javnom mestu na bazenima.

Zbog visokih temperatura koje su doprinele da se voda pregreva, povećanog broja kupača, povećane zaprljanosti vode, i pored nadljudskih napora naših zaposlenih koji su radili u tri smene, na održavanju vode, pranju filtera i vađenju vode usisivačem sa dna bazena, kao i konstantnog usisavanja robotom za čišćenje bazena, kao najbolju meru doneli smo odluku da potpuno zamenimo vodu, svežom vodom u svim otvorenim bazenima u Kikindi, jer naši sugrađani zaslužuju najbolje i navikli su na najbolji kvalitet vode na bazenima SC „Jezero”.

Pogotovo je zanimljivo što deo opozicije, u potpunom izostanku i elementarnog znanja o bazenskom postrojenju, sistemu i vodi u bazenima, pokušava da iskoristi ovu, sasvim normalnu situaciju, sa ogromnim brojem korisnika na bazenu, u skraćenom prostoru za filtriranje vode, za jeftinu politizaciju i za jeftine političke poene i sa ciljem da ospore sve što SC “Jezero” pruža našim građanima, a to su kvalitet, odgovornost i najbolja moguća usluga, u skladu sa kapacitetima sistema. Sigurno je bolje da se napravi pauza od dan, dva, pa da imamo opet vrhunski kvalitet vode, nego da se neko žali kako je voda mutnija ili slično“, navodi se u saopštenju.

Iz SC „Jezero“ ovom prilikom još jednom apeluju na korisnike da se pridržavaju kućnog reda, da vezuju kosu, da vrše nuždu u toaletima, da se tuširaju pre ulaska u bazene i da se pridržavaju uputstava spasilačke službe.

Takođe, kako je navedeno, od sutra će se otvoreni bazeni u Kikindi i u Banatskom Velikom Selu vratiti na uobičajeno radno vreme – od 10 do 18 sati.

error: Content is protected !!