Инфо сервис

јесен

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) објавио је да се очекује топла јесен, са температурама изнад просечних вредности.

Септембар ће, како је наведено, у већем делу Србије бити топлији и просечно влажан. Средња минимална температура и средња максимална температура ваздуха у овом месецу биће, у просеку, више за око један степен у односу на вишегодишњи просек. Средња максимална температура ваздуха биће око 24.3 степена.

Октобар ће, у односу на вишегодишњи просек, бити топлији и сувљи, са средњом максималном температуром од 18 степени.

За новембар се прогнозира средња највиша температура од око 13 степени.

У најтоплијим деловима дана, средња температуре ће у децембру бити, такође, изнад вишегодишњег просека, али само за један степен и очекује се да ће износити осам степени.

Месечна суме падавина биће у границама вишегодишњег просека.

сента-мост

Већ неколико дана у јавности се појављују незваничне информације о томе да ће мост код Сенте од овог викенда бити затворен за саобраћај.

Како се наводи на сајту Општине Сента, на састанку, одржаном у петак, 16. августа, „закључено је да главни извођач наставља започете радове на мосту без заустављања друмског саобраћаја, а када дође време да се затвори друмски саобраћај на мосту преко реке Тисе у Сенти, затварање саобраћаја ће се најавити надлежним надзорним и општинским органима Сенте и Чоке неколико дана унапред. У току наредне недеље не очекујемо затварање саобраћаја на мосту“.

Реконструкцију железничког моста, на деоници пруге Сента-Чока, дугог 265 метара, Инфраструктура железнице Србије започела је средином априла ове године.

Говорећи о обнови моста, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, навео је да је радовима обухваћена реконструкција горњег строја моста, и то замена 535 мостовских прагова, замена колосечног прибора и комплетна замена шина.

С. В. О.

сумске-заврзламе-туристицка

Представа за децу на програму је Кикиндског лета сутра (недеља, 18. август), од 19 сати, у дворишту Курије. У „Шумским заврзламама“ Академије 28 у Београду. играју: Немања Јаничић, Дејан Стојаковић и Биљана Митровић.

Представа је намењена деци узраста од три до девет година, траје 45 минута и улазак је бесплатан.

музика-90-их

У оквиру „Кикиндског лета“ за вечерас (субота, 17. август), за 21 сат, на отвореним базенима СЦ „Језеро“ заказан је програм Музика 90-их. Музику ће пуштати Бокса Беат Хеат.

Улазак је бесплатан.

Плава-Буба-(2023)

„Плава Буба“ („Блуе Беетле“), суперхеројски филм из 2023. године биће на репертоару Биоскопа на отвореном Туристичке организације вечерас (петак, 16. август).

У филму који је режирао Анхел Мануел Сото, недавно дипломирани Хаиме Рејес стиче оклоп који му даје супермоћи након што га је случајно одабрала древна ванземаљска реликвија позната као Скарабеј.

Почетак пројекције на Старом језеру је у 21 сат и улазак је бесплатан.

С. В. О.

дусан-керкез-ѕев

Осмо дружење сликара у знак сећања на Душана Керкеза Џева, одржаће се од петка, 16, до недеље, 18. августа, у парку код Завичајне куће у Банатском Великом Селу.

Ликовна колонија која носи име рано преминулог сликара из овог места окупиће, ове године, 34 уметника из Ковиља, Сремских Карловаца, Београда, Ниша, Кикинде и околних места.

– Душан Керкез Џев био је први студент новосадске Ликовне академије из нашег места и, нажалост, преминуо је рано, у 35. години, када је био на завршној години Академије, 1981. године. Стварао је од ране младости и ми га се сећамо и на овај начин – подсећа Марко Ђаковић, председник Удружења ликовних и књижевних стваралаца „Џев“ из Банатског Великог Села, организатора колоније.

Учесници ће, и ове године, на колонији радити на слободну тему, али ће неколико њих, као уметничку премису, имати колонизацију јер се наредне године обележава 80 година од досељавања, напомиње Ђековић и додаје да, иако немају своје просторије, у Удружењу планирају и изложбу насталих дела.

Отварање Ликовне колоније „Душан Керкез Џев“ званично ће бити сутра (петак, 16. август), у 19 сати. Одржавање овог уметничког скупа подржали су Месна заједница, Град и пријатељи.

С. В. О.

Бубњари 4

Бубњарска секција кикиндског Студија „Маус“ наступиће у програму „Кикиндског лета“.

Концерт са гостима најављен је за вечерас (четвртак, 15. август), од 20 сати, у дворишту Курије, улазак је бесплатан.

старо-језеро-а

Према биометеоролошкој прогнози Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, временски услови у 10 градова у Србији окарактерисани су као “веома опасни” и означени су црвеном бојом

Савети у случају црвене ознаке су да се често мења сува и чиста одећа, смањи физичка активност, и да се редовно уноси течност – чаша воде на 20 минута. У случају појаве конфузности, несвестице, изразито топле и суве коже, неопходно је јавити се лекару.

Прогнозиране вредности највише дневне температуре биће у категоријама „веома опасне“ и „опасне“ појаве на северу и у делу централне Србије до 18. августа.

Поред Кикинде, на „црвеној листи“ градова и општина су и: делови Београда, Бечеј, Зрењанин, Сомбор, Нови Сад, Вршац, Смедеревска Паланка и Крушевац.

Наранџастом бојом, која означава „опасне временске услове“ окарактерисана је температура у 17 градова и општина.

базени-сезона-(5)

Отворени базени СЦ „Језеро“ од јуче не примају купаче због замене воде, а купалишна сезона биће настављена сутра, у четвртак, 15. августа. Како би суграђанима, корисницима базена, објаснили новонасталу ситуацију, из „Језера“ су упутили званично саопштење.

„Како би наши суграђани били потпуно мирни, с обзиром на то да су се у јавности већ појавиле злонамерне инсинуације, истичемо да је вода у базенима у Кикинди, као и у Банатском Великом Селу, потпуно исправна за купање, што доказују сви извештаји Завода за јавно здравље, који су, иначе, стално истакнути на јавном месту на базенима.

Због високих температура које су допринеле да се вода прегрева, повећаног броја купача, повећане запрљаности воде, и поред надљудских напора наших запослених који су радили у три смене, на одржавању воде, прању филтера и вађењу воде усисивачем са дна базена, као и константног усисавања роботом за чишћење базена, као најбољу меру донели смо одлуку да потпуно заменимо воду, свежом водом у свим отвореним базенима у Кикинди, јер наши суграђани заслужују најбоље и навикли су на најбољи квалитет воде на базенима СЦ „Језеро”.

Поготово је занимљиво што део опозиције, у потпуном изостанку и елементарног знања о базенском постројењу, систему и води у базенима, покушава да искористи ову, сасвим нормалну ситуацију, са огромним бројем корисника на базену, у скраћеном простору за филтрирање воде, за јефтину политизацију и за јефтине политичке поене и са циљем да оспоре све што СЦ “Језеро” пружа нашим грађанима, а то су квалитет, одговорност и најбоља могућа услуга, у складу са капацитетима система. Сигурно је боље да се направи пауза од дан, два, па да имамо опет врхунски квалитет воде, него да се неко жали како је вода мутнија или слично“, наводи се у саопштењу.

Из СЦ „Језеро“ овом приликом још једном апелују на кориснике да се придржавају кућног реда, да везују косу, да врше нужду у тоалетима, да се туширају пре уласка у базене и да се придржавају упутстава спасилачке службе.

Такође, како је наведено, од сутра ће се отворени базени у Кикинди и у Банатском Великом Селу вратити на уобичајено радно време – од 10 до 18 сати.

error: Content is protected !!