Инфо сервис

zima-put

Како је то прописано Законом о безбедности саобраћаја, зимске гуме на возилима обавезне су од 1. новембра до 1. априла, уколико су на коловозу снег, лед или поледица.

Од 1. новембра важи и одредба по којој је неопходно поседовање и ланаца за снег за делове пута на којима је знаком јасно обележена њихова употреба.

По Закону о безбедности саобраћаја, возачи су у обавези да имају све четири зимске гуме са ознаком M+S (MS, M-S ili M&S) у наведеном периоду, а при томе шара на гумама не сме да има дубину мању од четири милиметра.

Толеранција постоји уколико нема задржаног снега и леда на коловозу, јер закон не налаже као обавезу да се користе у тим случајевима. То значи да возачи у периоду од 1. новембра до 1. априла могу да возе и са летњим гумама ако су путеви суви.

Агенција за безбедност саобраћаја увек апелује на возаче да користе зимске гуме чак и када на коловозу нема снега, леда и поледице, јер, како кажу, на ниским температурама летње гуме губе својства, знатно лакше проклизавају и имају дужи зауставни пут.

Снег, лед и поледица нису једини разлози зашто би се летње гуме заменилe зимским гумама. Важна је и температура ваздуха, а стручњаци се углавном слажу у томе да је седам степени Целзијуса гранична температура.

Казне за возаче који немају зимске гуме кад су услови на путу лоши износе: за возаче од 10.000 до 20.000 динара, за предузетнике од 50.000 до 200.000, и за правна лица од 100.000 до 800.000 динара.

policija-saobracaj

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су три учесника у саобраћају задобила лакше телесне повреде. Саобраћајне незгоде догодиле су се због радњи возилом.

Настала материјална штета процењена је на 151.000 динара.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 27 учесника у саобраћају и издата су 123 прекршајна налога.

Из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 16 возача, од којих је шесторо задржано у трајању до 12 сати, јер су у организму имали више од 1,2 промила алкохола.

Откривена су и 32 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 26 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 76 осталих прекршаја.

Subin-2

Представљање књиге “Златном варјачом по свету” познатог кикиндског кувара Радована Субина одржаће се у свечаној сали Народног музеја у суботу 19. октобра, од 18 сати.

На промоцији ће говорити и Драган Цвијановић, декан Факултета за хотелијерство и туризам, Милијан Стојанић, најбољи кувар света, и други гости из области туризма и угоститељства. Догађај организује Културни центар Кикинда.

Tera-Dragan-Vojvodic

У Салону Музеја „Тера“, у суботу, 19. октобра, у 16 сати, биће отворена изложба Драгана Војводића – „Light intermezzo N. 24.”.

Овај мултимедијални уметник дипломирао је на Академији уметности у Новом Саду. Учествовао је на многим групним изложбама и самoстално је излагао у земљи и иностранству. Члан је Савеза удружења ликовних уметника Војводине и Удружења ликовних уметника Србије. Живи и ради у Новом Саду.

Posta-Srbije

Од сутра, 19. октобра, пошта у Светосавској 105 (Mикронасеље), радиће и суботом. Радно време са странкама биће од 8 до 12 сати.

Пошта у Жарка Зрењанина 47 ће, од 1. новембра, радним данима, са странкама радити од 7 до 19 сати, саопштено је из ЈП “Пошта Србије”.

kud-morkin-n

Културно уметничко друштво „Мокрин“ организује 15. Сусрете фолклорног стваралаштва у суботу, 19. октобра, у 18.30 у сали Дома културе у Мокрину.

Поред домаћина учествују културно уметничка друштва: „Свети Ђорђе“ из Станчева  из Румуније, „Јандрија Томић-Ћић“ из Крајишника, „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села и „Свети Сава“ из Кањиже.

Покровитељи догађаја су Град Кикинда и МЗ Мокрин.

 

Savrsen-partner

На репертоару Народног позоришта вечерас је најновија представа ове куће, „Савршен партнер“. У представи играју Мина Стојановић, Марина Воденичар и Владимир Максимовић.

“Смрт човека на Балкану” играће се у уторак, 22. октобра.

Briga o kupcima

Електропривреда Србије (ЕПС) објавила је конкурс за стипендирање студената техничких факултета на основу којег ће бити додељене стипендије у износу од 35 хиљада динара месечно студентима завршне године основних студија и студентима који први пут уписују мастер студије, саопштено је из те компаније.

Стипендија се исплаћује за свих 12 месеци у школској години, а стипендисти ће бити изабрани на конкурсу.

“Ове године додељујемо 30 стипендија студентима техничких факултета: Електротехничког, Машинског, Грађевинског и Рударско-геолошког. Уговор о стипендирању подразумева могућност за обављање стручне праксе, као и могућност запослења по окончању студија”, рекла је извршна директорка за људске ресурсе ЕПС-а, Христина Радовановић.

Право на стипендирање имају студенти факултета чији је оснивач Република Србија и који имају држављанство Србије. Услов је да не примају друге стипендије и кредите из државног буџета и да нису у радном односу.

За студенте завршних година основних студија, потребно је да њихова просечна оцена буде најмање 8, а за студенте мастер студија, просечна оцена током првог степена студија требало би да износи најмање 8.

Уколико се на конкурс јави већи број кандидата, биће рангирани на основу просечне оцене, односно додатних критеријума који су наведени у конкурсу. Услови и начин пријављивања могу се пронаћи на сајту ЕПС-а.

(Извор: РТВ, фото: eps.rs)

sijalica-5

Радове на мрежи кикиндска Електродистрибуција планира и за данас (четвртак, 17. октобар).

Без струје ће, од 9 до 10 сати, остати потрошачи у улици Данила Косића, и у Стевана Синђелића улици, у делу од Данила Косића до Михајла Пупина  у Кикинди.

hidranti

У циљу бољег одржавања система и адекватног снабдевања грађана Микронасеља квалитетном водом за пиће, Јавно предузеће „Кикинда” је започело уградњу хидраната на мрежи у овом делу града.

-Протекле недеље је уграђен хидрант у улици Јосифа Панчића, а у плану је уградња још три, чиме би се са све четири стране Микронасеља могло адекватно вршити испирање водоводне мреже, када се за то укаже потреба.

Микронасеље, као најгушће насељени део Кикинде и једино становање у граду правог блоковског типа, има и највећи број корисника водовода по јединици површине. Зато се одржавању овог дела мреже, мора посветити и већа пажња, како би све функционисало оптимално, а корисници били задовољни- наводи Славко Војнић Мијатов, руководилац сектора водовода и канализације.

У наредном периоду у ЈП „Кикинда” сагледавају потребе, пре свега, потрошача, а и саме мреже о могућностима уградње још неколико  хидраната на појединим локацијама.

Ј. Ц.

 

error: Content is protected !!