Инфо сервис

automobil-1

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ издао је препоруке за безбедну вожњу у летњим условима и поручио да возачи треба да буду одговорни према себи и другим учесницима у саобраћају.

У објави на сајту „Батут“ наводи да током летњих месеци долази до већег броја саобраћајних незгода због појачаног умора за време дугих вожњи приликом годишњих одмора, као и због неприлагођене брзине и великих врућина.

Такође, како наводе, да би се број саобраћајних незгода смањио у време летње сезоне, потребно је да возачи буду опрезнији и да уваже препоруке како би што безбедније стигли на жељену дестинацију.

Истичу да је важно придржавати се препорука за вожњу у летњим условима у које спада важност вожње без умора, јер велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу и много брже доводе до умора и исцрпљености и оне су узрочник сваке треће саобраћајне незгоде на путевима.

Препоручује да се пре путовања возач добро наспава и одмори, као и да не вози сам, већ да има пратиоца за дуге вожње, а нарочито у ноћним и неповољним климатским условима.

Осим тога, важно је не узлазити у аутомобил који је стајао на сунцу и због тога је потребно отворити сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник, јер ће се тако проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.

У расхлађивању ваздуха помаже и употреба клима-уређаја и зато је пожељно да унутрашња температура буде нижа пет до седам степени од спољашње.

„Батут“ подсећа на важност употребе сигурносног појаса и истиче да је његова употреба обавезна за сваког путника било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту, јер према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.

Такође, важно је и правити паузе током вожње, а током вожње по високим температурама и на дужим релацијама потребно је да се праве паузе у вожњи на свака два сата по 15 минута и тада би требало проветрити возило, унети довољне количине течности и лагано се истезати како би се отклонили први знаци умора који се обично јављају након другог сата вожње.

„Батут“ упозорава да на пут не треба кретати уколико се конзумирао алкохол или друге психоактивне супстанце, укључујући и лекове за које је назначено у упутству да могу утицати на способност управљања моторним возилима.

У својим препорукама „Батут“ указује и на опрезност вожњи трудница, деце, старије популације и кућних љубимаца.

Када је реч о безбедности трудница у возилу, најпре је битно консултовати се са лекаром, посебно ако је реч о дужим путовањима и најпожељније би било да се за путовање аутомобилом одлуче у средини трудноће, а онда је важно трудницама обезбедити удобност и безбедност на тај начин што ће бити везане сигурносним појасом, али и тако што ће током вожње уносити довољно течности како би избегле дехидрацију. Препоручује се и да се редовно праве паузе, бар на свака два сата, како би труднице тада устале и ходале.

„Батут“ упозорава да деца најчешће страдају као путници у возилима, а најчешћи разлог за то је некоришћење или неправилно коришћење ауто-седишта, а подаци Светске здравствене организације показују да ауто-седишта умањују ризик страдања одојчади за око 70 одсто, код деце узраста до четири године за 54 одсто, а код деце узраста од четири до седам година помоћна седишта умањују ризик тешких повреда за 59 одсто.

Децу никада не треба остављати у паркираном возилу на сунцу, чак и ако су прозори отворени, јер температура у аутомобилу се за само 10 минута може попети са 25 на 40 степени Целзијуса, или са 35 на 50 степени Целзијуса, а деца, будући да су посебно осетљива на екстремну температуру, могу се прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе. Прегрејавање код деце може изазвати топлотни удар који може имати фаталне последице.

Ако се у возилу превозе особе старије од 70 година, важно је да се пре путовања обаве лекарски прегледи код изабраног лекара, а онда да и током путовања правилно користе сигурносни појас и да уносе довољно течности како би избегли дехидратацију, као и да им на свака два сата буде обезбеђена пауза како би ходали или узели прописану медикаментозну терапију.

Што се тиче превоза кућних љубимаца, од изузетне је важности не остављати их у паркираном аутомобилу на сунцу и превозити их на задњем седишту са посебно дизајнираним појасевима за псе, а ако је реч о мањим кућним љубимцима онда је потребно превозити их у посебним путним кутијама.

(Извор: РТВ)

smece

Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града организује акцију прикупљања амбалажног отпада од средстава за заштиту биља у уторак, 22. јула. Акција ће бити спроведена у сарадњи са Пољопривредном стручном службом и Регионалном привредном комором.

Отпад ће се прикупљати по следећем распореду:

Мокрин („Суботички“ стовариште, пут за Иђош) – 08:00

Иђош – 08:45

Кикинда – 09:15

Наково – 10:15

Руско Село (иза ресторана „Баја“) – 11:15

Башаид (вашариште) – 12:00 сати.

Контролу обављају надлежне инспекције, а за непоштовање обавеза предвиђене су прекршајне пријаве.

saobracajna-policija-1

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодило се пет саобраћајних незгода и то три са материјалном штетом и две са настрадалим особама – један учесник у саобраћају задобио је тешке, а један лаке телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 455.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због: радње возилом, неприлагођене брзине кретања, непоступања по праву првенства пролаза и конзумације алкохола.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 33 учесника у саобраћају и издато је 97 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја су због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искљученa 32 возача, од којих је седам возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила алкохола у организму тј. имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 10 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 50 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 63 остала прекршаја.

upozorenje-s-348x620

Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије издао је упозорење на јак и дуготрајан топлотни талас са максималним температурама од 37 до 40 степени Целзијуса у трајању од најмање пет дана у континуитету.

Нови топлотни талас у трајању од најмање пет дана, најављује се од понедељка. До петка се очекује температура од 35 до 40 степени, а у петак и до 42 степена уз појачан југозападни ветар.

Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије упозорава да ће топлотни талас у наредним данима додатно допринети порасту опасности од иницирања и ширења пожара на отвореном.

У саопштењу се наводи да ће ризици бити најизраженији у регионима са највећим дефицитом влаге у земљишту, односно са највећим недостатком падавина из претходног периода, нарочито у петак, када ће у брдско-планинским пределима дувати и умерен до јак југозападни ветар (фен).

СМС упозорења грађанима се достављају у регионима у којима се очекује удружени ефекат израженог топлотног таласа (пет дана узастопно са максималном температуром од 38 степени и више) и дуготрајне суше – најпре у Топличком, Јабланичком, Пчињском, Пиротском, Нишавском и Зајечарском округу, наводи се у саопштењу МУП-а.

Јаки топлотни таласи угрожавају животе људи и животиња. Најосетљивија су деца и старији, затим хронични болесници, лица под терапијом и метеоропате, као и све особе изложене тешком физичком напору на високим температурама.

Услед ризика од топлотног удара и дехидрације, смањите боравак на отвореном између 10 и 17 часова.

Редовно се хидрирајте и користите лагану одећу светлих боја. Проверавајте старије комшије и не остављајте децу и кућне љубимце у затвореном аутомобилу.

МУП саветује да се прате упутства надлежних органа.

(Извор: РТС)

Supermis

Шта се деси када се три миша Џони, Љуба и Ћира побуне против мачка који их непрестано јури? Кога позвати у помоћ осим Супермиша? Да ли ће имати среће у овом подухвату погледајте у представи „Супермиш” – овако из Дечијег позоришта најављују вечерашњу представу за децу и одрасле, рађену по тексту Оливере Оље Јелкић.

Играју: Александар Малетин, Милан Важић, Александар Круљ и Марта Катаи. Почетак представе је у 19 сати.

radovi-na-putu

Јавно предузеће „Путеви Србије“ је саопштило да ће се у петак, 18. јула, до 16 часова, као и у суботу, 19. јула, од 7 до 16 сати, изводити радови на редовном одржавању, односно машинско крпљење рупа на државном путу И Б реда број 13.

У питању је деоница Меленци – Зрењанин, а радови се обављају у центру Меленаца.

Радови су обезбеђени адекватном саобраћајном сигнализацијом и опремом.

film-1668918-1920

На репертоару Летњег биоскопа вечерас је романтична комедија „Луда љубав“. У дечијем термину, у уторак, биће приказан филм „У потрази за чаробном формулом“.

Пројекције у дворишту Народне библиотеке „Јован Поповић“ почињу у 21 сат, улазак је бесплатан.

fijakerijada-Basaid

Башаид је и ове године домаћин Фијакеријаде која ће, како истичу организатори, окупити најлепше коње и фијакере из читаве Војводине и из свих крајева Србије. Домаћин је Коњички клуб „Вранац“, а ревија коња одвијаће се на Вашаришту у суботу, 19. јула од 11 сати.

– Дођите да заједно чувамо традицију и уживамо у лепоти коју само Војводина може да пружи – каже председник клуба Алекса Микалачки. – Клуб носи име по коњу вранцу који је поклоњен кнезу Михајлу када је пролазио кроз Башаид и на нама је да очувамо то сећање. Клуб постоји скоро 30 година и окупља љубитеље племенитих животиња.

Учесници ће се такмичити у једнопрегу, двопрегу, тропрегу, четворопрегу и вишепрегу. Бираће се  и најлепши пастув и кобила, а наступиће и деца возачи и јахачи. Догађај организујe МЗ Башаид уз подршку локалне самоуправе.

А. Ђ.

(Фото: Чедомир Вујанић)

 

DDK-jun-1-(2)

Из кикиндског Црвеног крста обавештавају грађане да ће се у понедељак, 21. јула, одржати акција добровољног давања крви. Напомињу да су изузетно ниске резерве 0 и Б- крвне групе.

Акција траје од 8.30 до 13 сати, у Немањиној 4.

fenok-23-(6)

Међународни Фестивал народних оркестара – ФЕНОК, 24. пут се одржава у дворишту Курије. За фестивалску публику сваке вечери, од уторка, када су почели програми, до суботе, наступају врсни музичари.

Вечерас (четвртак) ће наступити специјална гошћа, Даница Крстић, као и чланови ансамбла „Македонија“ Музичке академије „Гоце Делчев“.

За петак је заказан концерт Етно-кампа, а Зоран Бугарски Брица, вођа ансамбла „Зоруле“ ће довести велики оркестар састављен од новосадских и темишварских тамбураша. Најављује се шаролик и богат репертоар – од Штрауса и романси, до банатског кола, са изванредним солистима.

Завршни концерт у суботу одржаће тенор Александар Саша Петровић првак Опере Српског народног позоришта и велики пријатељ „Гусала“.

ФЕНОК организује Академско друштво за неговање музике „Гусле“, уз подршку Града Кикинде и Покрајинског секретаријата за културу, информисање и односе са верским заједницама. Сви концерти почињу у 20 сати и улазак је бесплатан.

А. Ђ.

error: Content is protected !!