U okviru kulturnih aktivnosti obeležavanja Dana škole, u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ organizuju izložbu inspirisanu umetnošću Japana. Radovi i umetničke rukotvorine rađene su u tehnikama „sumi-e“, „origami“, „ikebana“, „ukijo“ i inspirisane popularnim „mangama“. Delo su zaposlenih i đaka ove škole, i sugrađana i biće izloženi na Dan kulture Japana sa idejom da se ljubitelji umetnosti i učenici zainteresuju za kulture drugih naroda.
Izložba pod nazivom „Svetlost dana“ biće otvorena u petak, 3. novembra u 19 sati, u školskoj galeriji „Ars longa vita brevis“ u zgradi Škole.
Turistička organizacija Srbije raspisala konkurs za izbor najboljih u 2023. godini u više kategorija koji će dobiti najprestižniju nagradu u oblasti turizma u Srbiji – „Turistički cvet”. Kategorije su: turistička organizacija, turistička manifestacija, turistička agencija, hotel, ostali ugostiteljski objekti za smeštaj, pravni subjekt za doprinos u unapređenju turističke ponude i promocije turizma, influenser – bloger i elektronski ili štampani medij za predstvljanje Srbije.
Turistička organizacija poslala je nominaciju za „Sovembar“ u kategoriji manifestacije. Glasanje je počelo 25. oktobra i traje do 7. novembra, obavlja se isključivo elektronski, a moguće je glasati jedan put sa jedne IP adrese.
-„Sovembar” je jedinstvena manifestacija u Srbiji i smatramo da zaslužuje ovo prestižno priznanje. Kikinda je jedino priznato urbano zimsko stanište sova ušara na planeti Zemlji. Ornitolozi širom sveta rado dolaze tokom zime da posmatraju i izučavaju ove ptice. Dejvid Lindo, britanski ornitolog i novinar, jedan od najvećih promotera kikindskih sova, kao i Milan Ružić, predsednik Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbija koji nam svake godine pomaže u brojanju utina, ali i promociji ovog prirodog fenmena. Pozivamo sve da glasaju – istakla je Jasmina Milankov, v.d. direktorica Turističke organizacije.
Jedino je u našem gradu novembar „Sovembar“, a manifestacija se organizuje od 2012. godine. Kikinđani se na poseban način odužuju pticama koje su postale simbol grada.
-Ciljna grupa manifestacije su deca od predškolskog uzrasta do šestog razreda. I ove godine, od prvog do poslednjeg dana novembra, imaćemo niz manifestacija posvećenih utinama tokom kojih će biti organizovan veliki broj radionica, edukativnih sadržaja i predavanja koja deci približuju značaj sova ušara za naš grad. Ujedno ih učimo kako da čuvaju i sačuvaju njihovo najveće urbano zimsko stanište. Prvo brojanje sova i sova patrola planirano je za 24. novembr. Tada će biti i centralno obeležavanje „Sovembra“ uz kviz znanja „Svet sova ušara“ i mini bazar – saznajemo od Jasmine Milankov.
Duže od dve decenije sove ušare zimuju u gradskom jezgru Kikinde. Tokom proteklih 12 godina biolozi i ornitolozi prate njihovo kretanje i život na Gradskom trgu jer sa padom temperature i opadanjem lišća, povećava se broj simpatičnih i korisnih ptica po kojima je naš grad postao planetarno poznat.
Decembra 2009. godine izbrojan je rekordan broj, 734 jedinke, u samom gradskom jezgru. Tako, ove, po danu nepomične ptice, noću kada krenu u lov, štite lokalna gazdinstva i ljude od glodara. Na osnovu istraživanja ishrane utina, one na teritoriji grada Kikinde u toku pet zimskih meseci pojedu oko pola miliona mišolikih glodara.
Podsetimo i da je Kikinda dobila „Turistički cvet” 2017. godine za „Dane ludaje“, kada je ova manifestacija proglašena za najbolju u zemlji.
Kikinda će u subotu biti domaćin „Sajmu roditeljstva” koje organizuju Vlada Srbije i UNICEF uz podršku lokalne samouprave. U 12 sati u sali Kulturnog centra biće održana tribina “Srećno roditeljstvo” namenjena roditeljima. Koordinatori UNICEFA, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja izlagaće o prenatalnom periodu, dojenju, ranim stimulacijama kod malih beba i dece značaju igre i čitanja – od igre do vaspitanja. U 13 časova na platou ispred ove ustanove planiran je program čiji je nosilac Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki”. Ovom prilikom biće predstavljena dva porodična kluba vrtića „Plavi čuperak” i „Kolibri”.
Roditelji, deca i vaspitači iz „Plavog čuperka” imaće radionicu na temu „Moja porodica” u okviru koje će mališani zajedno sa vaspitačima i roditeljima različtim likovnim tehnikama predstaviti porodicu. Porodični klub „Kolibrija” roditelji, deca i vaspitači praviće pinjate koje će posle biti iskorišćene za proslave projekata u vrtićima.
Kroz ovakve aktivnosti podstiče se kreativnost kod dece, kao i to da mališani i njihovi roditelji mogu biti odlični partneri u igri i stvarati lepe i korisne stvari.
Ovom prilikom predstaviće se i predškolci iz „Plavog čuperka” koji će sajam podržati pesmom i plesnom tačkom.
Osim Predškolske ustanove štand će imati i Centar za socijalni rad koji će deliti promotivni materijal o svojim uslugama. Dom zdravlja i Patronažna služba predstaviće Školicu za trudnice i projekat „Porodično orijentisane rane intervencije” koji je namenjen deci sa smetnjama i teškoćama u razvoju, tako da će ovom prilikom biti predstavljene besplatne usluge i podrška koja se pruža.
Centar socijalne zaštite „Naša kuća” organizovaće poligon za decu čiji je cilj razvoj motorike i koordinacije. Roditelji će moći da dobiju uputstva i ove vežbe primenjuju kod kuće, a posebno će se odnositi na faze razvoja bebe kao što su sedenje, puzenje, prvi koraci.
U Narodnom pozorištu sledećeg meseca na repertoaru će biti šest domaćih ostvarenja i jedno gostovanje.
Prvi termin, petak, 3. novembar, pripada „Kovačima“, Miloša Nikolića. Igraju: Branislav Knežević, Marina Vodeničar i Mihailo Laptošević.
U utorak, 7-og, na maloj sceni biće odigrani „Oblaci“, predstava o Dušanu Vasiljevu kojeg igra Vladimir Maksimović.
Takođe na maloj sceni, komad „Pa se vidimo u snu“ biće na repertoaru u petak, 10. novembra.
U utorak, 14-og, igraće se „Smrt čoveka na Balkanu“, crna komedija po kojoj je snimljen i film. predstavu je režirao pisac, Miroslav Momčilović.
Najnovija predstava, „Džepovi puni kamenja“, duodrama u kojoj igraju Nikola Joksimović i Vladimir Maksimović, na repertoaru je u petak, 17-og.
Jubilarno, 50. izvođenje klovnovske monodrame „Lala“ Stefana Ostojića, u režiji Li Delong i u produkciji Grada Kikinde, Kompanije „Grindeks“, Kompanije „Lark“ iz Pariza i Teatra „Gusani u magli“, zakazano je za petak, 24. novembar.
U utorak, 28. novembra, gostovaće Kraljevačko pozorište sa predstavom Vide Davidović i u režiji Snežane Trišić, „Crna Ovca“. U državi lopova postoji jedan pošteni čovek koji odbija da krade. Poštenjačina je anomalija i njegovo postojanje dovodi do urušavanja i kolapsa kompletnog sistema, navodi se u najavi predstave.
U oktobru će još dve predstave imati svoja repertoarska izvođenja – “Ljubavno pismo”, u petak, 27-og, i “Džepovi puni kamenja”, druga repriza, u utorak, 31. oktobra.
Sve predstave u Narodnom pozorištu počinju u 20 sati. Cena ulaznice je 400 dinara, a popust od 50 odsto ostvaruju đaci, studenti, penzioneri i korisnici socijalne pomoći.
U noći između 28. i 29. oktobra (subote i nedelje), u tri sata ujutro, kazaljke sata ćemo pomeriti jedan sat unazad, to jest na dva sata ujutro.
Zimsko računanje vremena počinje svakog poslednjeg vikenda u oktobru. Zahvaljujući pametnim telefonima, računarima i ostalim uređajima povezanim na internet, ovo pomeranje časovnika se često završava automatski.
Iako je Evropska unija još pre nekoliko godina najavljivala da će ukinuti letnje i zimsko računanje vremena i usvojiti jedinstveno, to se još nije dogodilo.
Prelazak na letnje i zimsko računanje vremena prvi put je zabeleženo 1916. godine u zemljama na severu Evrope radi uštede energije.
U Srbiji je letnje računanje vremena prvi put primenjeno 27. marta 1983. Od 1995. godine satovi su se vraćali u poslednjoj sedmici septembra i to na osnovu odluka koje je donosila Vlada, a kasnije je donet zakon kojim je letnje računanje vremena usklađeno sa Evropskom unijom.
Na letnje računanje vremena preći ćemo za vikend u noći između 30. i 31. marta 2024. godine.
Izložba slika pod nazivom „Apstraktne vibracije“ Danice Petkov, slikarke iz Rumunije, biće otvorena u petak, 27. oktobra, u 12 sati, u Salonu Muzeja „Tera“.
Danica Dana Petkov,rođena je 1961. godine u mestu Veliki Sempetar u Rumuniji. Živi u Temišvaru. Diplomirala je na Filološkom fakultetu i Fakultetu likovnih i primenjenih umetnosti u Temišvaru. Član je Udruženja likovnih umetnika Rumunije. Bavi se restauracijom i slikarstvom. Izložba će biti otvorena do 30. novembra.
Naseljavanje ovog dela Banata stanovnicima Bosanske Krajine pre 78 godina biće i ove godine obeleženo u Banatskom Velikom Selu, u četvrtak, 26. oktobra. Značaj obeležavanja godišnjice dolaska prvih kolonista je višestruk, rekla je predsednica Saveta Mesne zajednice, Mira Pećanac.
– Važno je da ne zaboravimo ko smo. Čuvamo tradiciju i identitet, negujemo uspomene na naše pretke koji su nam ovde obezbedili uslove da možemo da živimo i da radimo. Uz mobu, slogu i akcije počeli su da stvaraju i da vaspitavaju mlade generacije, naše očeve i majke, koji su to preneli na nas, kao što i mi nastojimo da podučimo našu decu korenima i tradiciji – rekla je predsednica Saveta.
Ona dodaje da je program pripremljen uz podršku Grada i Pokrajine i u organizaciji Mesne zajednice. U Domu kulture, od 16 sati, održaće se tradicionalni koncert pod nazivom „Živjećemo, dašta ćemo!“, na kojem će nastupiti KUD „Marija Bursać“, đaci Osnovne škole „Slavko Rodić“ sa performansom o Branku Ćopiću, multiinstrumentalista Milan Vašalić sa sinom, ali i jedan od kolonizovanih koji će ispričati svoja sećanja na to vreme.
U nastavku programa, od 17 sati, u sali kod Bosnića, koncert će održati Goran Ristić Goci, izvođač krajiških pesama.
U Mesnoj zajednici kažu da se očekuje i dolazak visokih zvaničnika i pozivaju stanovnike ovog i okolnih mesta da dođu na „Dane kolonizacije“.
Ministar finansija Siniša Mali juče je, obrazlažući Predlog budžeta za 2024. godinu u Skupštini Srbije, izjavio da srpska ekonomija i dalje raste i da je plan da se tako nastavi i u narednoj godini. On je najavio da će penzioneri 30. novembra dobiti jednokratnu pomoć od 20.000 dinara.
Pomoć države biće isplaćena svim korisnicima penzija i privremenih naknada, invalidima rada druge i treće kategorije invalidnosti, odnosno preostale radne sposobnosti i invalidnoj deci, korisnicima privremene naknade PIO Fonda.
Prijava za pomoć neće biti potrebna, ona će biti uplaćivana automatski. Pored toga, penzionere u januaru očekuje još jedno povećanje penzija, od 14,8 odsto.
Finale najvećeg muzičkog takmičenja u Srbiji, „Ritam Evrope“, održaće se večeras u Kristalnoj dvorani u Zrenjaninu. Naš grad predstavljaju Ena Gogić i plesačice Iva Plemić, Milana Rajkov i Ena Šošić. Sa pesmom „La la love“ nastupiće četvrte.
Kako na ukupni plasman utiču i glasovi publike, devojke su nas pozvale da za njih glasamo SMS porukom „pesma_4“ na 1557. Takmičenje prenosi TV Prva od 21 sata.
Držimo palčeve našim devojkama i želimo im dobar plasman i lepo iskustvo na takmičenju!