Aleksandra Djuran

водовод-баранда-1

Због радова на водоводној мрежи, данас, 2. септембра, повремено ће без воде бити становници Башаида у временском периоду од 9 до 13 часова.

Радови ће се одвијати на следећим локацијама Војвођанска број 85, Раше Лазаревића број 6, Николе Тесле број 95.

Из Јавног предузећа „Кикинда“ захваљују на стрпљењу и разумевању.

краве

Јавни позив за субвенције за краве за узгој телади за тов је расписан 1. септембра и трајаће до 30. септембра, саопштила је Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде.

Право на подстицаје остварује правно лице, предузетник и физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, које испуњава услове прописане законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју и које је у Регистру пољопривредних газдинстава обновило регистрације за текућу годину, пре подношења захтева за остваривање права на подстицаје, и то за краву отељену у периоду од 1. априла претходне календарске године до 31. марта текуће календарске године.

Право на подстицаје за исто грло остварује се једном за једну календарску годину, а износ подстицаја по грлу је 20.000 динара.

Пријаве за субвенције се подносе преко платформе еАграр, односно портала еПодстицаји.

79д07862-9908-4д18-а700-6аа1988афб8а

У току је и свеобухватна реконструкција зграде Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско -трговинске школе. Како радови напредују овог, 1. септембра, уверили су се први човек града Младен Богдан и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

-Гимназијалци и економци ову школску годину започињу у основним школама „Јован Поповић“ и „Вук Караџић“. У њиховој матичној школи има пуно посла и радови се одвијају жељеном динамиком. Укупна вредност читаве инвестиције која подразумева две фазе радова је нешто више од шест милиона евра са ПДВ-ом. Средства је обезбедило Министарство за јавна улагања и још једном користим прилику да им се захвалим, али и свим колегама који су учествовали у припреми пројекта и неопходне документације за овај грађевински подухват – рекао је Младен Богдан.

Реконструкција зграде старе 125 година једна је од највећих инвестиција у образовање у нашој  земљи.

-Значајна инвестиција допринеће да средњошколци, али и запослени у овим школама имају пуно боље услове за рад и стицање знања – закључио је градоначелник Богдан.

 

 

 

1сепетембар-2025-(4)

 

Први дан нове школске године са нестрпљењем и ишчекивањем чекали су ђаци прваци. На територији града ове године их је 450, а међу њима је и Милош Бауков који је у нову етапу живота закорачио и Основној школи „Васа Стајић“ у Мокрину.

-Једва сам чекао да кренем у школу. Купио сам свеске и бирао сам школску торбу, коју данас нисам понео, али сутра ћу је сигурно понети– открио нам је Милош.

У исту школу кренула и је и Мирослава Завишић.

-Првог дана школе понела сам најлепшу свеску и перницу. Све то спаковала сам у нову школску торбу. У школи ћу научити да пишем, читам и сабирам – рекла је Калина.

Сунчица Пилиповић, кренула је у први разред у школу „Ђура Јакшић“.

-Заједно са својим другарима научићу пуно тога. Првог дана школе упознали смо учитељицу, цртали смо и дружили се – казала нам је Сунчица.

Градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Тихомир Фаркаш посетили су поменуте школе и ученицима уручили поклоне.

-Ово је посебан дан, како за ђаке прваке, тако и за њихове родитеље и учитеље, те смо им пожелели срећан почетак школовања. За све првачиће обезбеђени су бесплатни уџбеници, а подељени су им и школски прибор и опрема за физичко васпитање. За ову намену из градског буџета издвојено је седам милиона динара. Уједно смо посетили и припремно предшколске групе које су оформљене у ове две и у школи „Жарко Зрењанин“. Уверили смо се да су услови за рад одлични и да ће предшколци уживати у новом простору. Предан рад током лета се исплатио јер улажући у образовање улажемо у нашу децу – прецизирао је градоначелник Богдан.

Тихомир Фаркаш подсетио је да се сваке године знатна средства издвајају за образовање и образовне установе.

-Локална самоуправа потрудила се да унапреди услове за рад и не постоји школа на територији града у којој нису уложена средства за уређење и опремање. Захваљујући доброј сарадњи са Републиком и Покрајином у фасаду Основне школе „Вук Караџић“ уложиће се 18 милиона динара, у замену дела крова Средње стручне школе „Милош Црњански“ седам, а радови на звучној изолацији очекују Основну музичку школу „Слободан Малбашки“ као и набавка нових учила за рад за шта је намењено шест милиона динара – напоменуо је Фаркаш.

Највећа сеоска школа у Мокрину ове године има два одељења првака са 47 ученика, сазнали смо од директорице Мариане Ракин.

-Школа је ваша друга кућа, а учитељице су ваше друге мајке – навела је Мариана Ракин. – Сигурна сам да ћете бити добри ђаци, а првенствено да ћете постати добри људи. Захваљујући поклонима локане самоуправе умногоме је олакшан полазак у школу.

Школа „Ђура Јакшић“, такође има два одељења у којима је 35 ђака, напоменула је директорица Биљана Шимон.

 

-Потрудили смо се, као и сваке године, да наше прваке дочекамо у сређеном простору. Учионице у којима су адаптиране и обезбеђени су ормарићи за уџбенике, тако да их сада имају сва одељења нижих разреда – закључила је Биљана Шимон.

А.Ђ.

ИМГ-3775

Поводом нетачних и злонамерних информација које су се појавиле у јавности, Културни центар Кикинда обавештава грађане да нема никакву намеру да затвори било који угоститељски објекат у оквиру своје зграде, нити џудо салу. Ти простори никада нису ни били намењени делатности Културног центра и стога се никада није ни разишљало у том правцу.

Важно је нагласити да је Град Кикинда власник зграде и свих локала и простора у њој, те да искључиво Град одлучује о њиховој намени и коришћењу. Културни центар Кикинда за то нема ингеренције, нити то може бити у његовој надлежности.

Истини за вољу, једини простор о којем се у одређеном тренутку размишљало као о могућем месту за отварање биоскопа била је кошаркашка сала Партизана. Међутим, како није пронађено алтернативно решење за спортске активности које се у тој сали свакодневно одвијају,
од те идеје се одустало.

Са друге стране, према истраживању Завода за проучавање културног развитка Србије, чак 80% младих у Кикинди препознало је отварање биоскопа као најважнији културни приоритет у нашем граду. Културни центар Кикинда остаје посвећен проналажењу адекватног простора и решења које ће омогућити реализацију овог важног културног пројекта, јер биоскоп представља потребу и жељу пре свега младих, али и шире заједнице.

Културни центар Кикинда наставиће да одговорно и транспарентно информише јавност о свим својим плановима и пројектима, те још једном апелујемо на медије и појединце да се уздрже од ширења непроверених и лажних информација, истиче се у саопштењу ове установе културе.

сколска-сума

Министарство за заштите животне средине са 7,3 милиона суфинансираће пројекат пошумљавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета у 2025. години на територији нашег града. Новац је додељен за набавку садница и за пошумљавање земљишта аутохтоним врстама дрвећа и жбуња, на јавном земљишту које је на територији јединице локалне самоуправе.

Пошумљавањем ће бити обухваћено подизање ветрозаштитног појаса уз делове општинских путева у Иђоша. Ово је уједно наставак пошумљавања ове трасе.

На Јавни конкурс пристигле су укупно 54 пријаве, а 28 локалних самоуправа добило је средства. За ову намену укупно је обезбеђено 150 милиона динара.

А.Ђ.

 

позористе-ноц

Црно хумористичка представа „Мамбо Италиано“, која приказује атмосферу Италије седамдесетих година прошлог века, биће изведена у недељу, 31. августа од 20 сати . Уместо у дворишту Курије услед најаве лошег времена биће одиграна у Народном позоришту. Глумачка екипа коју чине Немања Јаничић, Ђорђе Стојковић и Мирка Васиљевић, обећава публици вече смеха и доброг провода.

У фокусу представе је млади преводилац чији живот се мења када упознаје жену „која полако почиње да уништава сваки сегмент његовог живота“. Иако се ситуација компликује, њих двоје започињу везу, што води ка низу још већих проблема. Жена са великим Ж која му мало по мало уништава један по један сегмент Живота! Најзад, што је у складу са апсурдном логиком љубави, њих двоје започињу везу, што се испостави као одлична стартна позиција за низ других проблема. Још већих и луђих, стоји у опису овог комада.

Улазак је слободан.

базен-бвс

Из КСЦ „Језеро“ обавештавају грађане да ће летња сезона на отвореним базенима  трајати све док временски услови то буду дозвољавали.

-На тај начин желимо да нашим корисницима омогућимо да што дуже уживају у купању и боравку на базенима. Од 1. септембра радно време базена биће од 10 до 17 часова, како бисмо изашли у сусрет клубовима који користе наше базене за тренинге – наводе у овој установи.

Овогодишња сезона била је изузетно успешна.

– Забележена је велика посећеност, што потврђује да су базени препознати као место квалитетног одмора, рекреације и дружења. Посебно нас радује што су међу посетиоцима били и бројни гости из других градова и из иностранства, што повољно утиче на развој туризма нашег града. Захваљујемо се свим посетиоцима на указаном поверењу и подршци. Јавност ћемо благовремено обавестити о завршетку летње сезоне – закључује се у саопштењу КСЦ „Језеро“.

руско-село-слава-(4)

Месна заједница Руско Село обележава своју славу Успење Пресвете Богородице. У православној цркви служена је Света Литургија којој су, поред великог броја верника и представника Савета Месне заједнице, присуствовали и градоначелник Младен Богдан са сарадницима.

-Честитам славу свим мештанима Руском Селу коју заједнички обележавамо годинама уназад. Важно је да се окупљамо, будемо заједно, обележавамо важне датуме и чиме показујемо јединство и саборност. Искористили смо овај дан да поразговарамо са мештанима и људима који воде село, да се договоримо око важних пројеката, да дефинишемо приоритете за наредни период као и да се подсетимо свега што је урађено. Без разговора са људима и без ослушкивања потреба мештана који живе на селима не можемо да делујемо у правом смеру – навео је Богдан.

Старешина храма, протонамесник  Слободан Дивљаков додао је да је Пресвета Богородица личност у којој се сједињује божанско и човечанско односно син Божији постао је син човечији.

-Празник Успења Пресвете Богородице показује да је Христово васкрсење нама даровано. Бог да све благослови и да небеска радост као роса испуни наша срца. Да се увек овако окупљамо и радујемо и да уживамо у нашим покољењима – рекао је протонамесник Дивљаков.

Парохија у Руском Селу је основана по насељавању солунских добровољаца. Самосталне матице се воде од 1926. године, када су добили свога свештеника који је боравио у месту. Храм Успења Пресвете Богородице озидан је између 1934. и 1935. године. Иконостас и фреске је сликао академски сликар Владимир Зелински који је избегао из Русије. Породична гробница Чарнојевића из 1823. године је под заштитом државе и у власништву Црквене општине Руско Село. Она је обновљена 2011. године.

У оквиру обележавања Великогоспојинских дана суботу ће бити организовано такмичење у пуцању глинених голубова на стрелишту у организацији Ловачког удружења „Зец“ са почетком у 17 сати. Последњег дана обележавања славе села, у недељу, 31. августа, у сали ОШ „Глигорије Попов“ у 18 сати је Великогоспојински концерт плеса, док у 19.30 сати почиње Великогоспојински концерт фолклора у организацији Удружења жена „Јефимија“.

А.Ђ.

 

 

 

 

продавница

 Уредба о ограничавању трговачких маржи, која ће омогућити ниже цене око 20.000 производа од понедељка, биће донета данас на седници Владе Србије, рекао је министар финансија Синиша Мали.

-Од 1. септембра сви ће моћи да виде да ли ће ова мера дати резултате. Тржишна инспекција биће задужена за контролу – рекао је данас министар финансија за РТС.

Сетом мера за снижавање цена,  очекује се пад цена од око 15 одсто. Уредбом ће бити директно ограничене марже за 24 највећа малопродајна и 44 велепродајна ланца у земљи, што се представља као решење за смањење инфлаторног притиска и заштиту животног стандарда грађана.

Уредба ће важити шест месеци

 
error: Content is protected !!