Aleksandra Djuran

radiator-7107081-1920

Током претходног викенда, а услед ниских температура, Јавно предузеће „Топлана“ загревало је станове у јутарњим и вечерњим сатима. Како је истакао в.д. директор Душан Марјановић испоштована је градска одлука којом је предвиђено да испорука топлотне енергије започне уколико је спољна температура, измерена у 21 сат, испод 12 степени.

-Станове смо загревали у суботу, недељу и понедељак. Данас (уторак) није било испоруке грејања с обзиром на то да je спољна температура у понедељак увече била виша и износила је 12,5 степени Целзијуса . Према прогнозама Републичког хидрометеоролошког завода до викенда неће бити потребе да покрећемо систем, осим у случају наглог захлађења. Договарамо се са оснивачем да у раним јутарњим часовима ипак буде грејања због школа и вртића – навео је Марјановић.

Кикиндска „Топлана“ има 3.124 корисника и загрева 214.500 квадрата простора.

-Када је реч о наплати, сабираће се сати када је грејање радило. Грејни дан траје 15,5 часова и тако ћемо доћи до рачунице колико ћемо још фактурисати на октобарском рачуну, поред оних 15 дана, пошто грејна сезона и званично почне. Сати ће се сабирати на основу котларског дневника који прецизно дефинише сате у производњи и дистрибуцији топле енергије – прецизирао је наш саговорник.

У наредним данима метеоролози најављују отопљење, а за викенд и до 20 степени.

У претходном периоду суграђани, који су приметили проблеме са грејањем, јављали су се овом јавном предузећу. Број позива је уобичајен за ово доба године и корисници су се највише жалили на цурења и на ваздух у радијаторима. И у наредном периоду дежурне екипе ЈП „Топлане“ су на располагању корисницима.

А.Ђ.

 

djaci-skola-f

Рок за пријаву на конкурс за ученичке стипендије и кредите продужен је до 10. октобра, због, како је саопштило Министарство просвете, великог интересовања ученика.

Ученичке стипендије се дају неповратно, док се ученички кредити враћају у случају да ученик не испуни услове прописане конкурсом.

За доделу ученичких стипендија се могу пријавити ученици првог разреда средње школе који су у свим разредима од петог до осмог разреда основне школе постигли одличан општи успех, односно ученици од другог до четвртог разреда средње школе који су у свим претходно завршеним разредима средње школе постигли одличан општи успех.

На овај конкурс се могу пријавити и ученици средњих школа од првог до трећег разреда средње школе, који се школују за образовне профиле у трогодишњем трајању који су према подацима Националне службе за запошљавање (НСЗ) утврђени као дефицитарна занимања.

Пријава се врши електронски, путем Портала за пријављивање на конкурс за ученичке и студентске кредите и стипендије.

За додатна појашњења и подршку за пријаву на Портал за кредите и стипендије може се обратити имјелом на podrska-kreditistipendije@prosveta.gov.rs

dan-oslobodjenja-2025-(5)

Полагањем венаца на споменик Жртвама фашизма у центру града обележена је 81 година од ослобођења Кикинде у Другом светском рату. Почаст погинулим борцима одали су представници локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, амбасаде Руске Федерације , СУБНОР-а, Војске Србије и Министарства одбране, борачких удружења, потомци погинулих, друштвених и политичких партија.

Обраћајући се окупљенима градоначелник Богдан захвалио је свима који су дошли и показали колико је 6. октобра важан датум који је уткан у сваког Кикинђанина

– Наши преци положили су своје животе како би победили фашизам и од тада је Кикинда слободарски, родољубиви и патриотски град и одувек је била на правој страни историји.Овај датум показује нам у ком правцу треба да тежимо, правцу слободе, борбе и јединства, а то нам је и најпотребније у овим изазовним временима. Кикинда је град јунака, бораца, страдалника и хероја, јер када је отаџбина у питању Србин брани своју земљу. Тада нема подела и због тога је важно да ниједан датум не обележавамо једнострано. Србин своју државу не да никоме, рекао је  председник Александар Вучић, јер једну отаџбину имамо и морамо да је бранимо. Јака, економски стабилна, војно неутрална, али војно јака земља Србија мора и може да буде јединствена – истакао је градоначелник Богдан.

Кикинда је ослобођена 6. октобра 1944. године када су трупе Совјетске црвене армије заједно са Великокикиндским партизанским одредом и народом након тросатне борбе са немачком артиљеријом на улазу у град извојевале победу.Скупу је присуствовао и Јово Барошевчић , председник СУБНОР-а Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије.

– Српски и други народи на почетку рата донели су тешке одлуке, рекли су не фашизму и узели су пушке и руке и борили се за слободу. После четири године страдања, победили смо и јер смо били на правој страни историје. Фашизам и нацизам су највеће зло 20. века који су донели страдања и разарања  – навео је Барошевић.

Саво Орељ, председник ГрО СУБНОР-а подсетио је да је у Кикинду, тог 6. октобра 1944. године у раним јутарњим часовима, из правца Руског Села, ушло 35 тенкова. Отпор Немаца био је слаб и након краткотрајне борбе град је ослобођен.

-Наша је дужност да негујемо културу сећања. У Другом светском рату више од 700 наших суграђана изгубило је свој  живот – рекао је Орељ.

Олга Литвина, председница сверуске организације ,,Бојево братство“ у Србији и Републици Српској такође се обратила присутнима:

-У борбама за ослобођење Кикинде погинуло је четири припадника Црвене армије, међутим то нису били једини губици руског народа у рату у ком је живот изгубило више милиона војника, цивила, деце и жене. Никада наши народи нису нападали, него су само бранили своје.

Председник Скупштине града Душан Попесков навео је да је друштвена одговорност свих нас да се обележавају овакви датуми, чиме се уче млађе генерације да је борба за слободу најважнија.

А.Ђ.

 

 

 

 

vakcina-grip

У домовима здравља на територији Севернобанатског управног округа од данас, 6. октобра, почела је имунизација становништва  против грипа. Амбуланте имају на располагању тровалентну вакцину „торлак флу“ за одрасле, коју је произвео Институт „Торлак“ и четворовалентна „ваксигрип тетра“ произвођача „Санофи Пастер“ за децу узраста од шест месеци до 18 година.

-Из Завода за јавно здравље позивамо суграђане да се вакцинишу, а посебно хронични болесници са поремећајима плућног и кардиоваскуларног система, дијабетичари, особе са ослабљеним имунитетом, деца  старија од шест месеци која имају хроничне поремећаје, труднице, старији од 65 година и чланови породица болесника који су од повећаног ризика од компликација, код којих је контраиндиковано давање вакцина. Имунизацијом  је потребно  обухватити особе смештене и запослене у геронтолошким центрима и установама социјалне заштите, као и запослене и смештене у установама које обављају здравствену делатност, као и особе запослене у јавним службама које су у ризику – истакла је истакла епидемиолог  др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ.

Тровалентна вакцина против грипа садржи два типа вируса грипа А и један тип Б, у складу са препорукама Светске здравствене организације.

-Четворовалентних вакцина планирано је 300 доза за Севернобанатски округ и намењена су деци узраста од шест месеци до 18 година. Тровалентне вакцине намењене су старијима ос 18 годдина. Вакцина против грипа и за деци и за одрасле може да се да истовремено или у било ком размаку и са другим вакцинама  у различитим екстремитетима. Имунитет се стиче две до три недеље након имунизације, док поствакцинални имунитет варира од шест до 12 месеци – наводи наша саговорница и напомиње да је вакцина против грипа најефективнији и најбезбеднији вид индивидуалне и колективне заштите.

 

 

За округ је планирано 5.110 доза које ће бити дистрибуиране до 15. октобра. У првом кругу стигло је 1.700 доза тровалентних вакцина за одрасле, од чега је 900 за Кикинду. Четворовалентних је стигло 60 доза за млађе од 18 година, од чега 25 за Кикинду.

A.Ђ

 

SAOBRACAJ-AKCIJE

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодило се пет саобраћајних незгода у којима је једна особа задобила теже, а две лакше телесне повреде.  Према проценама у незгодама је настала материјална штета у износу од 560.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због погрешног извођења радње возилом и због вожње под утицајем алкохола.

Због учињених саобраћајних прекршаја, поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка против 48 учесника у саобраћају и издато је 90 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 20 возача, од којих је осам возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 18 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 27 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 103 остала прекршаја.

r-selo-dan-oslobodjenja

Полагањем венаца на споменик жртвама фашизма у центру Руског Села, представници града, Савета Месне заједнице, СУБНОР-а и Удружења „Српски ратни ветерани“, обележили су Дан ослобођења у Другом светском рату.

Окупљенима се овом приликом обратио генерал мајор Милорад Ступар, саветник за одбрану председника Републике Србије.

-Слобода је највећа и најтужнија реч у српском језику. За освајање слободе, коју сада уживамо, дато је хиљаде и хиљаде људских живота, порушени су домови, фабрике, комунална инфраструктура. Зато је наша обавеза да младима кажемо „Немојте да поново освајамо слободу“. Данашња власт бори се за слободу, територијални интегринтет и независност српске државе, војну неутралност и безбедност наше земље иу томе морамо сви да помогнемо – казао је генерал мајор Ступар.

Руско Село поштује своју историју и сећа се свих предака, додао је председник Савета Месне заједнице Душан Марјановић.

-У протеклом периоду, заједно смо остварили много тога. Уређиване су јавне површине, улагано је у обнављање инфаструктуре, помогано је школи и спортским клубовима, бринули смо и о најмлађима и најстаријима и показали да заједница најбоље функционише када сви дамо свој допринос. Пред нама су нови изазови и планови, од унапређења инфраструктуре, преко подршке како старима тако и младима, до развоја културних и спортских садржаја. Уверени смо да ћемо, уз подршку града Кикинда и уз снагу наших људи, те циљеве И остварити – навео је Марјановић.

Свечаности је присуствовао и председник Скупштине града Душан Попесков.

-Јединство и слога ће нас одражати у будућности. У протеклом пеериоду желе да нас разједине, али немојте то да дозволите. Сви заједно морамо да подржимо нашу државу Србију, јер другу немамо. Позивам вас на саобрност и јединство јер само тако можемо да напредујемо и очувамо нашу земљу – истакао је Попесков.

 

Ово је била прилика да се Савет Месне заједнице одужи најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаној седници петооктобарска плакета додељена је фирми „Артис 1973“ која ради од 2021, а проузводњу у Руском Селу започели су две године касније.

-За седиште фирме одабрали смо Руско Село, јер нам је циљ био жеље да у једном малом, али значајном месту запошаљавамо локалне становнике и правимо породичну причу. Ми смо једина фирма у Србији која се бавим производњом протеинских чоколадица и овсених барова. Производи су претежно намењени за извоз, а наши производи су на тржишту у земљама у региону, као и у свим трговинским ланцима у Србији. Фирма има 16 запослених, са тенденцијом да у наредном периоду повећамо број радника. На нама је да рускоселцима омогућимо добре радни услови како, између осталог, не би напуштали село. и одлазили у други град. Како нам је важна средина у којој послујемо учествовали смо у разним хуманитарним активностима за добробит места – истако је Жељко Коњик, власник фирме.

Захвалнице су припале Бранету Војновићу и Милану Штевину за организацију турнира по улицама у малом фудбалу, Бранку и Милану Добранићу, за организацију турнира у баскету 3×3, Ловачком удружењу „Зец“, као најстаријем удружењу у селу, за век трајања, Душану Кувељи, председник удружења СУБНОР-а као и за друштвени допринос у селу и удружењима „Завичај мој“ и „Јединство“ за организацију Великогоспојинских дана.

Програм су увелиичале и чланице фолклорне секције плесног студија “Јефимија”.

У Другом светском рату живот је изгубило 77 Рускоселаца , а место је ослобођено 1944. године.

А.Ђ.

 

sta-nas-snadje-usred-ladje-(1)

У позоришту „Лане“ вечерас ће премијерно бити изведена представа „Шта нас снађе у сред лађе“. Након септембарске паузе, ово је уједно и почетак нове сезоне, истакао је Александар Малетин, директор.

-Ради се о романтичној комедији и представа је несвакидашња, тако да позивам нашу драгу публику да буду са нама. Комад је режирао глумац Драган Остојић са којим смо имали плодоносну сарадњу и у ранијем периоду. „Шта нас снађе у сред лађе“ на репертоару нашег позоришта био је пре десетак година и сада, са измењеним ликовима, враћа се на сцену. У лађи ће нас снаћи принцеза, уплакана Катарина, која је има прохтеве. Оног момента када реши да се уда долазе разни просци, гусари, који би да освоје њено срце, а посебно су заинтересовани за њу јер ће им Катарина, уколико их одабере, поклонити лађу – открио нам је наш саговорник.

Костиме и сценографију урадио је Милан Вујић, а глуме: Марта Катаи, Милош и Милан Вујић, Александар Круљ и Александар Малетин.

Већ наредне недеље, 12. октобра, такође ће премијерно бити изведен комад „Деда и репа“.

-За другу премијеру у октобру адаптацију текста урадила је глумица Гордана Раушки и ово је луткарска представа. У њој играју Милан Вујић, Марта Катаи, Милош Вујић и Александар Круљ. Добро познату причу адаптирали смо на наш начин и добили смо комад пун топлине о поверењу и великом срцу које увек побеђује – навео је Малетин.

Октобар је, у једином дечијем позоришту, месец златног лишћа, а комади се играју у 17 сати. Како се очекује гужва из „Ланета“ напомињу да би било добро резервисати улазнице.

А.Ђ.

trka-za-srec-detinjstvo-2025-(8)

Трка за срећније детињство, 36. по реду, и oве године окупила је велики број учесника. У организацији Црвеног крста, под мотом „Имамо циљ, дођи на старт”, трка је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана у којој је било седам учесница. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Драгана Раца из Кикинде.

-Имам три девојчице Уна је најстарија и има пет година, Маша има три и Ана, са којом сам се такмичила, има годину. Други пут учествујем у трци и нисам очекивала награду. Циљ нам је да подржимо ову манифестацију. Драго ми је што ћемо имати прилику да проведемо викенд на Вршачком брегу – сазнали смо од Драгане Раце.

У 26 трка учествовали су предшколци основци, средњошколци, суграђани, а на самом крају организована је и трка ролера. Први на циљ у трци дечака првих разреда стигао је Лука Агостини из ОШ „Вук Караџић“.

-Трка није била лака и помучио сам се да будем најбољи. И као предшколац учествовао сам у манифестацији и тада сам био други. Тренирам фудбал и волим да трчим – казао нам је Лука који је као награду добио бицикл.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Хуманост, солидарност, породица то су вредности којима желимо да учимо децу. Трка све нас, који смо били учесници враћа у детињство – истакао је члан Градског већа Жељко Раду.

Генерални спонзор је компанија „Гриндекс“ док су пријатељи манифестације фирме „Јафа“ и „Колачић срећа“.

-Ово је десета година како наша компанија подржава најлепшу спортско-дечију манифестацију у нашем граду. Част нам је и задовољство што смо део Трке за срећније детињство – навео је Војислав Булатовић из компаније „Гриндекс“.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац  напоменула да је ове године продато 3.200 стартних бројева.

-Осим тога прикупили смо и донаторска средства у износу од 115.000 динара, што је укупно 435.000 динара. Сав новац расподелићемо Предшколској установи „Драгољуб Удицки“ и школама сразмерно броју учесника. Циљ нам је да учимо децу да буду хумани, да промовишемо праве вредности и да многи од њих  постане део породице Црвеног крста – рекла је Данијела Бјељац.

Програм су отворили предшколци из вртића „Полетарац“ и „Плави чуперак“ и хор „Чуперак“.

A.Ђ.

 

 

zmaj-dec-igre

Најлепши део „Змајевих дечијих игара“ су најмлађи учесници, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ и Балетске школе који су били и централни део овогодишње, 32. манифестације. У част дечијег писца Јована Јовановића Змаја они су певали, играли, рецитовали, а подржали су их  познати дечији писци и ствараоци Урош Петровић, Зорица Деспотов и Урош Новаков.

-Најважније је да се бавимо децом. Да их учимо да певају, играју, плешу, свирају да им посвећујемо време. Само тако они ће имати добре узоре и стећи праве вредности. Кикинда је град у ком радо гостујем јер на прави начин усмерава и учи најмлађе – казао је Урош Петровић.

Тања Ножица, помоћница директора и уредница дечијег програма напомиње да је у оквиру манифестације организовано мноштво радионица и садржаја за децу школског и предшколског узраста.

-Чика Јова Змај први је дечији песник и најпознатији је његов стих „Деца су украс света“. Деца то заиста јесу и на нама је да их учимо правим вредностима које је Јован Јовановић Змај промовисао. До скоро Кикинда је била једини град, поред Новог Сада, у којима је ова манифестација организована. Поносни смо на то што дуже од три деценије негујемо поезију за децу – напоменула је Тања Ножица.

Централној приредби присуствовала је и чланица Градског већа Маријана Мирков.

Ове године програм је трајао три дана тако да су  деца уживала у представи „Ко се боји књиге још“, организовани су и концерт ОМШ „Слободан Малбашки“, књижевно-ликовна радионица Роберта Такарича и Горана Новаковића, монодрама у извођењу Александра Милковића, представљање збирке немачких народних бајки Милице Шијаковића са Катедре за германистику Филозофског факултета у Новом Саду.

А.Ђ.

 

 

pokrajisnka-sekretarka-kultura-(1)

Александра Ћирић Бошковић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама и Снежана Јанковић, в.д. помоћника секретара Сектор за културно наслеђе биле су у радној посети нашем граду. Након разговора у кабинету градоначелника Младена Богдана, заједно са Маријаном Мирков, чланицом Градског већа, посетили су Културни центар. Поменути секретаријат за реконструкција фасаде ове установе културе издвојио је 20 милиона динара, а в.д. директор Марко Марковљев истакао је да ће радови започети врло брзо с обзиром на то да су се чекале спољне температуре неопходне за обављање овог посла.

 

-Циљ наше посете је да обиђемо установе културе за које су издвојена средства из Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, али и да се упознамо са стањем у институцијама и на лицу места чујемо који су им планови и како можемо да помогнемо да се они реализују – истакла је Александра Ћирић Бошковић. – У Народном музеју, по обиласку сталне поставке и простора намењеног деци и мамутици Кики, могли смо да чујемо који кораци би требало да се предузму како би стална поставка била још боља и богатија.

Рад Народног музеја представио је в.д. директор Милош Пушара, док су програме АДЗНМ „Гусле“ образложили директор Зоран Петровић и његови сарадници.

-У Академском друштву за неговање музике „Гусле“, које окупља велики број деце и младих, имали смо прилику да се уверимо да су средства 2,8 милиона динара, којим су подржани ФЕНОК и „Мали матурантски плес“ утрошена на прави начин. Ово друштво је једно од најстаријих у нашој земљи, одлично раде и заслужују нашу пуну подршку. Пријатно смо изненађени радом, агилношћу и програмима који се организују у културним установама у Кикинди – прецизирала је Александра Ћирић Бошковић и додала да ће Покрајина и у наредном периоду помагати установе културе како у реализацији текућих програма, тако и у капиталним улагањима.

Градоначелник Младен Богдан подсетио је да је Александра Ћирић Бошковић и у претходном периоду била у Кикинди и да је и тада имала прилику да се увери у то шта је урађено ради бољег функционисања културних институција.

-Град има добре планове за даља улагања у установе културе и ово је била одлична прилика да о њима разговарамо са покрајинском секретарком – навео је Младен Богдан – Значајна средства издвојена су за уређење фасаде Културног центра и за све нас ово улагање је значајно јер заокружује циклус великих улагања у овај објекат. Без помоћи Покрајине и Републике, капитална улагања не би била могућа, те је важно да се покрајинска секретарка на лицу места упозна са садашњим стањем, што смо јој и омогућили посетом Народном музеју. Академско друштво за неговање музике „Гусле“ значајне су, не само за Кикинду, него и за српски народ, посебно што обележавају 150 година постајања и рада. Установе културе у Кикинди налазе се зградама које су симбол града и у којима су неопходна улагања.

У току је припрема буџета свих покрајинских секретаријата за 2026. годину. Буџетом ће бити предвиђено суфинансирање програма који су и најважнији установама културе.

-Финансијским планом обухватићемо конкурсе у области културног наслеђа, савременог и филмског стваралаштва, верских заједница, националних мањина, откупа књига, публикација и друго. Верујем да ће сви који конкуришу бити подржани и да ће пројекти са којима ће аплицирати бити препознатљиви – закључила је покрајинска секретарка.

А.Ђ.

error: Content is protected !!