Aleksandra Djuran

basaid-dan-skole-2025-(1)

Основна школа „1. октобар“ у Башаиду прославила је значајан јубилеј 80 година постојања. У обележавање су се укључили сви ученици и запослени, тако да су током читавог дана у школи организоване радионице и други садржаји.

-У школу је у претходном периоду доста улагано, тако да су учионице, кабинети и простор за рад у веома добром стању – казао је Мирко Влајков, директор ОШ „1. октобар“. – Оно што је у овом моменту најнеопходније је санација платоа у дворишту. Он је у лошем стању и неопходно је бетонирање и попуњавање рупа.

Дан школе честитао је и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа који је посету искористио да разговара са запосленима.

-Башаидска школа пример је добре праксе. Установа је добро опремљена свим неопходним училима, простор је уређен и прилагођен савременој настави. Ученицима пружа могућност да стичу знања и додатно се усавршавају, а на локалној самоуправи је да помогне да се рад још више унапреди – истакао је Тихомир Фаркаш.

У школи има 250 ученика и ове године уписана су два одељења првака са укупно 42 ђака.

visoka-skola-prijem-studenata-(2)

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача поводом почетка нове академске године организован је свечани пријем студената прве године. Овом приликом представљен је и нови смер, струковни социјални радник, на који је у првој генерацији испуњен уписни план. Међу бруцоша је и Теодора Царан из Зрењанина.

-Привукао ме је нови смер социјални радник, тако да сам одлучила да наставим школовање у Кикинди. Сматрам да је овај позив важан јер помаже појединцима, породицама и заједницама да развијају своје способности и тако нађу своје место у друштву. О школи сам чула све најбоље  – сазнали смо од Теодоре која ће током школовања становати у Дому ученика и студената „Никола Војводић“.

Међу предавачима ће бити и про професорка Јована Шкорић са одсека за социјални рад Филозофског факултета у Новом Саду.

-У нашој земљи нема довољно социјалних радника и овај смер учиниће да се смањи дефицит за овим кадром. Школовање траје три године и по завршетку студија широк је дијапазон установа у којима су они неопходни. Похвалила бих Високу струковну школу која је препознала значај социјалног рада – напоменула је Јована Шкорић.

Ангела Месарош Живков, директорица ВШССОВ истакла је значај новог студијског програма који ће допринети да ова установа буде атрактивнија будућим студентима.

-На новом смеру уписано је свих 25 студената, колико нам је и одобрено од стране надлежног Министарства и Националне комисије за акредитацију. На програму васпитач деце предшколског узраста уписано је 44 бруцоша, што је на истом нивоу као и прошле године – рекла је  Ангела Месарош Живков.

Свечаном пријему бруцоша присуствовао је и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа.

-Желим срећан почетак рада јединој високошколској установи у нашем граду. Показало се да је ова школа једна од најагилнијих образованих установа у Војводини и у наредном периоду трудићемо се да будућим студентима понудимо још смерова – казао је Фаркаш.

trka-7

Под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” у суботу, 4. октобра, биће одржана 36. Трка за срећније детињство чији је организатор Црвени крст Кикинде. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма.

-По традицији програм ће отворити предшколци са плесним тачкама и хор „Чуперак”, а прва ће бити шетња родитеља са бебама до годину дана. У 26 трка очекујемо око 4.000 учесника, од предшколаца, основаца, средњошколца, до трке „Здрав и способан“ и ревијалне трке ролерима – рекла секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац. – Кикиндска трка специфична је због великог одзива учесника који је подржавају.

И ове године неизоставна је подршка локалне самоуправе која је и генерални покровитељ, генерални спонзор је компанија „Гриндекс“ док су пријатељи манифестације фирме „Јафа“ и „Колачић среће“.

У суботу, 4. октобра од 7 до 14 часова, због трке, биће потпуно обустављен саобраћај у Светосавској, од раскрснице улица Михајла Пупина и Моравске до раскрснице улица Вука Караџића и Ђоке Радака.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмерно броју учесника.

А.Ђ.

 

 

struja-radovi

Збога радова на електричној мрежи сутра, 2. октобра, од 8 до 12 сати струје неће бити у улици Краљевића Марка од Киш Михаља до Милоша Црњанског

У петак ће, такође од 8 до 12 часова, остати домаћинства у улицама Киш Михаља од Краљевића Марка до Саве Липованова и Саве Липованова од Киш Михаља до Милоша Црњанског.

radijator

Топле пробе за кориснике даљинског грејања прикључене на ЈП „Топлана“ почеће 2. октобра, када ће стартовати котларнице у центру и улицама Светозара Милетића и Хајдук Вељковој, а у петак ће се обавити у Микронасељу и у Банатском Великом Селу. Очекује се да ће временске прилике бити такве да грејна сезона неће почети 15.октобра, рекао је директор ЈП „Топлана“ Душан Марјановић.

-Уколико неко примети било какав проблем на систему даљинског грејања нека се јави како би дежурне службе могле да отклоне евентуални квар – казао је Марјановић.

Марјановић напомиње да је прошла грејна сезона почела одлично, али да је од Божића до краја било  доста интервенција.

-Магистрални вод је у највећем делу ремонтован односно старе су замењене новим цевима и новом технологијом. Проблеми су на топловоду и у прикључцима и они су разлог већег броја хаварија које смо имали. Надамо се благој зими, а током лета заменили смо поједине делове магистралног вода и топловода, а ремонтоване су и котларнице – додао је наш саговорник.

Цена даљинског грејања увећана је 12,73 одсто и она се примењује од 1. септембра. У просеку, за стан од 60 квадрата, рачун ће зими бити увећан за 500 до 600 динара.

 

-Наплата је на задовољавајућем нивоу и хвала свим корисницима који обавезе према „Топлани“ измирују на време. Физичка лица дугују 6,6, а правна око осам милиона динара. Стабилни приходи омогућују да немамо дуговања према добављачима ЈП „Србијагасу“ и ЕПС-у -додао је Душан Марјановић.

Мирослав Дучић, члан Градског већа пожелео је да ова сезона буде боља него прошла.

-Из градског буџета издваја се субвенција за „Топлану“ и она је првенствено намењена за инвестиције. Ове године град је на себе преузео да дотира део разлике у цени између поскупљења и крајњег потрошача. Гас је поскупео 30 одсто, а даљинско грејање 12,73, те ће субвенција бити утрошена за дотирање разлике – прецизирао је Дучић.

„Топлана“ има 3.124 корисника и укупно греје 214.500 квадрата.

А.Ђ.

bebi-paketi-septembar-2025-(1)

У Градској кући додељени су пакети за бебе рођене маја, јуна, јула и августа. Градоначелник Младен Богдан, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа Мелита Гомбар уручили су 148 пакета .

Поклон за новорођенче добили су Дарко Вујин и Николета Давид, родитељи четворомесечне Софије.

– Поклони које смо добили су лепи и корисни. Драго ми је што град мисли на нас и на нашу децу. Ово нам је прва беба и планирамо бар још једну – открио нам је Дарко Вујин.

Слободан Дивљаков, свештеник из Руског Села четврти пут постао је отац:

-Супруга и ја имамо Марију, Ксенију, Ирину и сада је ту и Михајло. Подршка је та која пуно значи, а посебно се на овај начин показује да друштвена заједница брине о породици и да родитељ у тешким моментима није сам.

Градоначелник Богдан честитао је родитељима на приновама.

-Колико су бебе обрадовале своје родитеље, баке и деке, толико се  и ми радујемо. Додела пакета један је од начина да покажемо колико нам је стало да буде што више деце. Желимо да помогнемо свим родитељима и да им покажемо да смо ту за њих. За мере популационе политике и дечије заштите у градском буџету издвајају се значајна средства и већ сада могу да обећам да ће се слична, па чак и већа сума издвајати и у наредној години. Важно нам је да очувамо породицу која је најважнији стуб друштва – поручио је први човек града.

Подела пакета је део акције „Кикиндски беби клуб“ коју град има од 2014. године, а укључује поделу најосновнијих потрепштина за прве дане, након рођења бебе.

A.Ђ.

 

 

zmaj-decije-igre-4

Од сутра, 1. до петка 3. октобра у Кикинди ће бити одржане 32. „Змајеве дечије игре“ у организацији Културног центра. Ове године слоган је „У широком свету, буде чуда свака“.

Првог дана у 10 сати у Великој сали КЦК биће одржана представа за децу „Ко се боји књиге још“ у извођењу „Радионице снова“ из Новог Бечеја, а од од 18 часова на истом месту је концерт ученика ОМШ „Слободан Малбашки“.

У четвртак у 9 сати почиње књижевно-ликовна радионица Роберта Такарича и Горана Новаковића, у 10 је у Великој сали КЦК монодрама за децу „Ћилимандар, гусан изумитељ“ у извођењу Александра Милковића. За подне је планирано представљање збирке немачких народних бајки „У златноме врту“ Милице Шијаковића са Катедре за германистику Филозофског факултета у Новом Саду, као и изложба илустрација из књиге и ликовна радионица.

Посета дечијих писаца ОШ „Миливој Оморац“ је у петак, а истог дана од 15 часова на Градском тргу је и централна приредба у којој ће учествовати кикиндски малишани.

nsz-ugovori-(1)

Национална служба за запошљавање пружа бесплатну услугу професионалне селекције кандидата за запошљавање према захтевима радног места. Ова услуга је доступна свим послодавцима, без обзира на величину, делатност, развијеност фирме или врсту посла.

Психолошка процена кандидата укључује психолошко испитивање способности, особина личности и мотивације за одређено радно место.

Уколико желите да психолог Националне службе за запошљавање обави овакву врсту психолошке процене, потребно је да нам упутите захтев и приложите опис послова, како би се програм и критеријуми психолошког испитивања ускладили са вашим потребама.

Образац захтева за селекцију можете преузети са сајта Националне службе за запошљавање или са портала Еуправе.

svetski-dan-srca-2025-(1)

Акцијом бесплатне контроле здравља у Црвеном крсту обележен је Светски дан срца. Суграђани су имали прилику да провере крвни притисак и ниво шећера у крви, а међу тридесетак њих који су с одазвали највише је било оних средње доби. Овом приликом код троје суграђана откривена је хипертензија и код истог броја повишен шећер у крви.

Акцију су заједнички организовали Црвени крст, Дом здравља и Завод за јавно здравље са циљем да повећа свест о здрављу срца, јер су болести срца и крвних судова  водећи узрок и оболевања и умирања становника Севернобанатски управног округа, истакла је др Ана Ђурин, специјалиста социјалне медицине ЗЗЈЗ.

-На основу последњих обрађених података  нашег Завода из 2023. године, у укупној структури оболевања, болести система крвотока су на првом месту, а најчешћа појединачна дијагноза је артеријска хипертензија. Повишен крвни притисак је регистрован код сваког десетог пацијента односно код сваког деветог са територије Кикинде. Од болести срца и крвних судова, током 2023. Године у округу су преминуле 1.073 особе од чега је 391 лице из нашег града. Кардиоваскуларне болести, са учешћем од 49,8 одсто у свим узроцима смрти, водећи су узрок умирања у северном Банату, те је скоро сваки други умрли становник Округа и Кикинде преминуо од последица кардиоваскуларних болести – сазнајемо од др Ђурин.

Поред провере здравља, сви који су дошли на преглед могли су да се посаветују са лекарима и медицинским особљем. Светски дан срца ове године обележен је под слоганом „Не пропусти ни један откуцај“. Циљ је да се не занемарују упозорења о здрављу  и да се да приоритет редовним прегледима, здравим навикама и правовременој медицинској интервенцији како би се спречили превремени смртни случајеви због болести срца и крвних судова.

А.Ђ.

 

djura-dan-skole

Ученици и запослени Основне школе „Ђура Јакшић“ прославили су 75. рођендан. У обележавање су се укључили сви ученици са својим учитељима и наставницима, а радионице је осмислио Ђачки парламент.

-Ученици су могли да се укључе у извођења огледа из природних наука, да учествују у занимљивој географији, у дебати – за и против мобилних телефона у школи и да ли треба смањити број часова, да играју шах – истакла је директорица Биљана Шимон. – Занимљив је био и квиза о Ђури Јакшићу јер нам је важно да се наши ученици више упознају са ликом и делом великог сликара и књижевника, по којем наша школа носи име. У протеклом периоду урађено је пуно тога. Постављена је комплетна спољна расвета и сада је двориште одлично осветљено. Уређене су и учионице за прваке и сви ученици ниже смене имају своје ормариће за одлагање уџбеника и школског прибора, адаптиран је и кабинет за биологију. У наредном периоду планирамо да конкуришемо за средства за осавремењавање школске Библиотеке и за уређење Дневног боравка.

Дану школе присуствовали су и градоначелник Младен Богдан и чланица Градског већа Маријана Мирков.

-Дан школе осмишљен је да сви подједнако буду заступљени, у складу са интересовањима, а да се то свидело ђацима потврдили су ми у разговору – прецизирао је градоначелник Младен Бодан. – И предшколска група која се налази у просторијама школе одлично функционише и они су такође учествовали у радионицама. Ова школа пример је на који начин може да се реши проблем недостатка места у вртићима. У објекат и у осавремењавање наставе доста је уложено, на задовољство ђака, наставника и родитеља.

За ученике  од првог до четвртог разреда организоване су „Кефалица“ и ђачка пијаца. У оквиру спортских активности одигране су утакмице фудбала, одбојке и кошарке.

ОШ „Ђура Јакшић“ има 380 ученика.

А.Ђ.

error: Content is protected !!