Aleksandra Djuran

milenko-glasanje-(4)

Na biračkom mestu 32 u nekadašnjoj Mesnoj zajednici „Lidija Aldan“ zajedno sa suprugom glasao je Milenko Jovanov, narodni poslanik i šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije.

Na ovom biralištu upisana su 953 birača i do 11 časova glasalo ih je 163.

stasa-glasanje-(3)

Biračko mesto broj 11 u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ otvoreno je na vreme i glasanje protiče bez problema. Do 8 časova 16 sugrađana ispunilo je svoju građansku dužnost. Na ovom biralištu upisan je 831 građanin sa pravom glasa.

 

stasa-glasanje-(1)

Na teritoriji Grada Kikinde održavaju se lokalni izbori. Građani na birališta mogu izaći od 7 do 20 časova, a među prvima je, na glasačkom mestu broj 9 u Osnovnoj školi „Sveti Sava“, izašla pokrajinska poslanica i predsednica Gradskog odbora Srpske napredne stranke Stanislava Hrnjak.

Na ovom biračkom mestu upisana su 833 birača. Do 7 sati i 20 minuta glasalo je devet sugrađana.

lokalni-izbori-(9)

Sva birališta u gradu i devet sela otvorena su u sedam sati, saznajemo u Gradskoj izbornoj komisiji. Ukupno je 60 biračkih mesta  od čega je 35 u gradu i 25 na selima.

Izbori su  raspisani za odbornike Skupštine grada i Kikinda je jedna od 89 lokalnih samouprava u Srbiji gde se oni održavaju.

Usled teške bolesti, starosti ili invaliditeta omogućeno je glasanje i van biračkog mesta.  Zakonom je propisano, da birač koji nije u mogućnosti da glasa na biračkom mestu, a želi da obavi svoju građansku dužnost, može da obavesti izbornu komisiju  najkasnije do 11 časova na dan glasanja, odnosno birački odbor na dan glasanja, kako bi komisija izašla na teren. Broj telefona  za ovu namenu je 064/868-83-67.

muzej-druzenje-(4)

Povodom dobijanja priznanja Muzej godine, Narodni muzej organizovao je druženje sa saradnicima, prijateljima i građanima. U dvorištu Kurije ovom prilikom posetioci su mogli da pogledaju film o onome što je u prethodnoj godini rađeno u ovoj ustanovi kulture, da razgovaraju sa zaposlenima, obiđu stalnu postavku, izložbu u Galeriji „Nova“ i sve ostalo što je izloženo u muzejskom prostoru.

Među onima koji već dve decenije usko sarađuju sa muzejem je Srđan Srdić, profesor srpskog jezika i književnosti i pisac.

-Gimnazija „Dušan Vasiljev“ neprekidno sarađuje sa Narodnim muzejem. Veliki broj naše dece ima puno kontakata sa ovom institucijom i smatram da je nagrada koju su dobili opravdana. Pre nekoliko meseci sarađivali smo na postavci izložbe posvećenoj Dušanu Vasiljevu i krajnjim rezultatom bio sam oduševljen – rekao je Srdić.

Leon Petrović (13), kako kaže, bar jednom mesečno dolazi u Narodni muzej.

-Interesantna mi je svaka izložba i koliko god puta da ih obiđem otkrijem nešto novo i zanimljivo. Kao mlađi bio sam redovan učesnik radionica koje su organizovane tokom zimskog i letnjeg raspusta u muzeju i na Suvači. Puno toga sam naučio i volim da dolazim ovde – rekao nam je Leon.

Saradnice su i članice udruženja „Velikoselke“ iz Banatskog Velikog Sela.

-Ponosne smo što je naš muzej najbolji u državi. Nebrojeno puta promovisane su naši kulinarski specijaliteti i rado učestvujemo u svakom programu na koji nas pozovu. Mi smo znali da je naš Narodni muzej najbolji, a sada su to uvideli i drugi – dodala je Dragana Đurđević.

A.Đ.

cigra-olimpijada-(1)

Društva za pomoć MNRO „Čigra“ organizovalo je 15. Mini olimpijadu. U dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko – trgovinske škole okupilo se oko 250 učesnika iz Pokrajine.

-Pripala nam je čast da prvi put budemo domaćini manifestacije koja se svake godine organizuje u Vojvodini. Imamo učesnike iz 16 lokalnih samouprave koji su se takmičili u sportskim igrama namenjenim deci i mladima sa smetnjama u razvoju. Cilj je druženje i međusobno upoznavanje, ali i razmena iskustava između samih udruženja  – istakla je Biljana Nedomački, sekretar MNRO „Čigra“.

Čitave godine iščekuje se ovaj skup, saznali smo od Ružice Tomić, predsednice Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Suncokret“ iz Zrenjanina.

-Mi smo „Mini olimpijadu“ organizovali 12 godina i drago mi je što su se Kikinđani pokazali kao izuzetni domaćini. Za osobe sa smetnjama u razvoju ovo je jedina prilika da se takmiče, učestvuju u sportskim aktivnostima, pokažu šta znaju i mogu i da se osećaju korisno – dodala je Ružica Tomić.

Okupljene je pozdravio i Marko Košutić, predsednik Saveza udruženja na nivou Vojvodine.

-U našem članstvu je 25 udruženja i svi smo saglasni da olimpijada treba da bude putujuća manifestacija i da se održi u svakom mestu. Značaj je velik jer je ovo način da mentalno nedovoljno razvijene osobe budu vidljivije za širu društvenu zajednicu. Zbog načina života oni nemaju puno prilika da se druže i putuju i ovo je za sve njih veoma važno – naveo je Košutić.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Grada gostima je poželela da im dan prođe u lepom druženju i da iz Kikinde ponesu najlepše uspomene. Pozvala ih je da ponovo dođu i uvere zašto smo grad dobrih ljudi.

 

Veliku pomoć u samoj realizaciji pružili su predstavnici pokrajinskog Zavoda za sport i medicinu sporta, kao i volonteri iz osnovnih i srednjih škola i Crvenog krsta. Manifestaciju,organizovanu u saradnji sa Savezom udruženja za pomoć MNRO Vojvodine, podržali su Grad Kikinda i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Podrška je stigla i od iđoškog udruženja žena koje su pripremale krofne za sve učesnike.

 

A.Đ.

bombardovanje-spomenik-(1)

Kod spomenika poginulim i nestalim borcima Kikinde od 1991 – 1999. godine „Tuga“, danas, 1. juna, obeleženo je 25 godina od kada je bombardovana Kikinda. Odata je pošta svim poginulim u NATO agresiji na našu zemlju. Paljenju sveća  prisustvovali su članovi udruženja “Srpskih ratnih veterana”, boračkih udruženja, porodica poginulih i nestalih. Vladimir Radojčić iz Udruženja “Srpskih ratnih veterana” podsetio je da je u noći između 31. maja i 1. juna Kikinda raketirana sa četiri bombe, a meta su bili objekti u nekadašnjoj kasarni “Servo Mihalj”.

 

-Svake godine obeležavamo ovaj dan i sećamo se napada  na našu zemlju i stradanja našeg naroda. Poruka koju šaljemo da ovog skupa je da možemo da oprostimo, ali ne smemo da zaboravimo. U noći bombardovanja dobrom odbranom izbegnuta su veća razaranja koja su se mogla desiti. Fizička razaranja posle ovog vremenskog perioda nisu toliko vidljiva, ali su ostala u našim srcima. – rekao je Radojčić.

U kasarni je tokom bombardovanja bilo šest vojnika. Jedna bomba pala je na tadašnji magacin za municiju, a druga na Centar za obuku pasa. Na svu sreću nije bilo žrtava jer su objekti koji su uništeni u bombardovanju bili su prazni. Milan Vejin, predsednik rezervnih vojnih starešina, rezervni major i u vreme bombardovanja kasarne bio je u komandi vojnog odseka Kikinda.

-Jedinice vojnog odseka obezbeđivale su kasarnu. Objekti koji su gađani bili su prazni, a pre rata u njima se nalazila  velika količina eksplozivnih sredstava. Jedna od bombi završila je u njivi i pretpostavlja se da je meta bila pruga koja dolazi iz Rumunije i koja vodi prema Beogradu. I u vreme sankcija i bombardovanja u našu zemlju gorivo je stizalo iz susedne zemlje te je cilj bio da se onesposobi dotok goriva. Sreća je da je stražar koji je bio u neposrednoj blizini gađanih objekata skočio u kanal u kom nije bilo vode i tako je ostao nepovređen – priseća se Vejin.

 

 

U nekadašnjoj kasarni jutro posle bombardovanja zatečeni su krateri od bombi jer su projektili bili teški između 400 i 600 kilograma.  Jedna od bombi, koja nije eksplodirala i dalje se nalazi u njivi sugrađanina Stevice Radulaškog. Kikindu su bombardovali pripadnici španske lovačko-bombarderske eskadrile.

Ovom prilikom Mirjani Lazičić uručena je plaketa povodom Dana sećanja na pognule borce Kikinde i 25-to godišnjicu NATO agresije. Njen ujak Goran Reljin poginuo je kao redovan vojnik. Imao je svega 19 godina.

A.Đ.

pozoriste a

Narodno pozorište u Kikindi na svom repretoaru tokom juna odigraće šest predstava.

U utorak, 4. juna je komad „Pa se vidimo u snu“ po tekstu Une Đelošević i Nikole Zavišića koji je i režirser, dok je petak, 7. jun rezervisan za „Savršenog partnera“ po tekstu Mira Gavrana u režiji Tijane Vasić.

„Pidžama za šestoro“ za koju tekst potpisuje Mark Kamoleti i u režiji Olivere Đorđević može se pogledati u utorak, 11. juna. Tri dana kasnije, u petak gledaocima je na raspolaganju predstava „Džepovi puni kamenja“ po tekstu Meri Džons i u režiji Rastislava Ćopića.

Utorak, 18. jun rezervisan je za „Ljubavno pismo“ po tekstu Zorana Bačića i Zlatana Fazlagića, u režiji Dragana Ostojića. Petak, 21. jun pred gledaocima će  se još jednom naći „Savršen partner“.

Sve predstave počinju u 20 časova.

voz

AD „Infrastruktura železnice Srbije” započela je izgradnju železničkog mosta preko reke Tamiš između Tomaševca i Orlovata, na deonici pruge Pančevo Glavna stanica – Zrenjanin – Kikinda – državna granica. Građevinsku dozvolu za ovaj posao izdao je Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj.Predračunska vrednost ove investicije procenjena je na skoro 10 miliona evra.

Železnički pravac od Beograda ka Kikindi, koji vodi preko planiranog mosta, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture proglasilo je za važnu regionalnu prugu, u koju će se u narednom periodu ulagati značajna sredstva iz domaćih i međunarodnih izvora. U skladu s tim, Vlada Srbije i resorno ministarstvo obezbedili su i sredstva za izgradnju novog mosta.

Novi most premostiće Tamiš slično postojećem, u tri raspona od po oko 40 metara. Dužina mosta biće oko 120 metara, a novog dela pruge 1.235 metara.

 

Veselin Mandarin (23) predstavio je u Kulturnom centru svoju drugu zbirku poezije pod nazivom „Nisam ti rekao“. U knjizi  su se našle pesme koje je napisao kada je imao 15 godina.

-Najviše je  pesama sa ljubavnom tematikom, ali ima i rodoljubivih, duhovnih, ali i poezije koja kroz svaki stih mogu da dotaknu čitaoca. Strpljivo sam čekao momenat da ih objavim i moje pesme koje sam pisao kao našle su put do publike – kaže Mandarin.

Veselin pesme piše od svoje dvanaeste godine, te ne čudi što je drugu knjigu objavio vrlo brzo nakon prve.

-Kada čitam rime koje sam sastavljao pre osam godina spoznajem da sam prerano sazreo, a ti stihovi poručuju meni i svima ostalima da nikada ne treba odustajati od svojih snova i težnji. Najvažnije je prepoznati za šta smo predodređeni i negovati to. Ukoliko svako veruje u sebe, kad tad će i okolina prepoznati te vrednosti – dodaje mladi pesnik koji živi i radi u Iđošu.

Inspiracije mu ne manjka i već priprema dve nove knjige.

-U planu je da izdam još jednu zbirku poezije za koju se nadam da će biti izdata do kraja sledeće godine. Uporedo pišem porodični roman u kom svaki mladi čovek može da se pronađe – otkrio je Veselin Mandarin.

I prvu i drugu zbirku pesama izdao je „Banatski kulturni centar“ iz Novog Miloševa, a podršku je dobio i od lokalne samouprave. Članice Gradskog veća Melita Gombar i Valentina Mickovski prisustvovale su književnoj večeri.

-Naš prioritet je da pomognemo mladim i talentovanim sugrađanima, a Veselin je jedan od njih. Jedan je od ambasadora i promotera našeg grada. Od kada se vratio u Iđoš pomaže da se obogati kulturni život u ovom mesti – napomenula je Valentina Mickovski.

Mandarin je član Kluba književnika „Duško Trifunović“ i cilj mu je da promoviše književnost i pisanu reč. Prva knjiga pod nazivom „Večnost je kriva“ prevedena je i na nemački jezik, a nakon što ispromoviše novu zbirku u Srbiji planira da je predstavi publici u Nemačkoj. Nada se da će i ova zbirka biti dostupna Nemcima na njihovom jeziku.

A.Đ.

error: Content is protected !!