Yеар: 2026

сименон-миротоциви

Српска православна црква данас прославља Светог Симеона Мироточивог, родоначелника српске владарске династије Немањића која је српским земљама владала више од два века, а тај значајан дан обележава се и широм света у црквама СПЦ које носе његово име.

Свети Симеон је монашко име Стефана Немање, утемељивача династије Немањића.

Српски велики жупан био је од 1166. до 1196, који се изборио за политичку самосталност у односу на Византију, уједињење српских земаља у јединствену државу и утврђивање православља. Доба његове владавине представља преломни период у историји и култури Срба.

Замонашио се после сабора са супругом Аном у Цркви Светих Петра и Павла у Расу. Том приликом узели су монашка имена Симеон и Анастасија.

Стефан Немања преминуо је у Хиландару у дубокој старости.

мтс-5г-турнир

Спортска хала СЦ „Језеро“ била је вечерас домаћин 5Г МТС каравана, манифестације која је окупила ученике основних школа, гејмере и бројну публику. У оквиру програма одржани су турнир у баскету 3×3 и гејминг такмичење у више дисциплина, уз пратећи програм и директан пренос.

Догађај је организован у сарадњи Телеком Србије, локалне самоуправе и Арена Спорта, у оквиру пројекта „Моје право да бирам спорт“. Како је истакао представник компаније Телеком Србија, Бојан Матић, циљ каравана је да се деца врате спортским теренима и да се спорт поново приближи школама.

-У Кикинди је учествовало 12 екипа у баскету, уз додатно учешће ученика ОШ „6. октобар“, док је за гејминг турнир било пријављено 106 такмичара. Ово је први пут да се 5Г МТС караван појављује у Кикинди, заиста је леп одзив, што се тиче школа и гејмера, као и публике. До сада смо обишли дванаест градова а до краја априла планирамо још десетак. Ово је млад пројекат који је тек прошле године стартовао у Србији и планирамо да га наставимо – рекао је Матић.

У баскету 3×3 победу је однела екипа ОШ „Жарко Зрењанин“, док су екипе ОШ „Вук Караџић“ и „Јован Поповић“ освојиле друго и треће место. Капитен победничког тима Балша Ивковић, четрнаестогодишњак, нагласио је да им је победа много значила.

-Прва утакмица је била јако добра за обе екипе. Били смо у еуфорији после полуфинала и то нам је помогло да победимо. Хвала саиграчима и тренеру Владимиру Шурлану на свему што ме је научио – рекао је Ивковић.

Кошаркашке екипе освојиле су вредне награде: за прво место, таблет уређаје за све чланове екипе, за друго место – бежичне слушалице, док су чланови екипе која је освојила треће место добили кошаркашке лопте.

Паралелно са спортским надметањима одржан је гејминг турнир у дисциплинама ФИФА 26, НБА 2К26 и УФЦ 5. Прво место у УФЦ категорији освојио је Вук Бадрљица, у НБА 2К26 Богдан Ђуровић, а најбољи у ФИФА 26 био је Лав Николић.

Организатор турнира Иван Јанковић истакао је да је одзив био изузетан.

-Презадовољни смо Кикиндом. Имате врхунске гејминг играче, надамо се поновном дружењу код вас. Када су у питању награде, прво место у свакој дисциплини добија по гејмерску столицу, друга места добијају игрице за Сонy 5, док гејмери који су освојили трећа места добијају дресове репрезентације.

Петнаестогодишњи Вук Бадрљица, победник у УФЦ категорији, рекао је да му је ово прво учешће на оваквом турниру.

-Поносан сам на свој успех. Следеће године ћу се опет пријавити. Сонy играм отприлике три године. У конкуренцији нас је било петнаест играча.

И Давид Николић, који је на гејминг турниру освојио треће место, радо ће се пријавити и наредне године.

-Имам деветнаест година и ово ми је први  пут да учествујем у оваквом турниру. Било ми је јако лепо. У конкуренцији је било шеснаест такмичара. Сматрам да сам могао и боље. Играње игрица није ми хоби али играм око две године.

Учеснике и публику током дана бодрио је и Немања Блажић, јавности познат као Трики, који је похвалио квалитет игре и нагласио да деца у Кикинди и даље воле баскет.

-Одмах после прве утакмице у Кикинди, ја сам људима из организације рекао да је квалитет игре у рангу финала у неком другом граду. Надао сам се да ће се баш моји Кикинђани истаћи и нису ме изневерили. Стварно сам пресрећан, јер се свака утакмица играла тврдо. Што се мене тиче, ја сам свуда. Био сам недавно у Лос Анђелесу код Богдановића да снимамо. Радим свој камп, бићу у Требињу овог лета. Сад са МТС караваном путујем по целој Србији.

Члан Градског већа задужен за образовање Тихомир Фаркаш оценио је да је манифестација успешно окупила школе са територије општине и захвалио организаторима на, како је навео, „сјајној акцији“ и подршци развоју спорта међу младима.

Пренос турнира емитован је на каналу Арена Спорт 3.

Т. Д.

офк-кикинда-тиса-1

Кикинда – Атлетски стадион. Гледалаца: 50. Судија: Ковач (Мокрин). Стрелци: Вујовић 83. за ОФК Кикинду, Провчи 49. за Тису.
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Зечевић, Вучетић, Чутовић, Милисављевић, Стојановић, Лекај, Миленковић, Молнар, Трифуновић, Вујовић. Играли су још: Ћировић, Оторан, Чудан, Бркљач, Кецман, Степанчев, Белош,
ТИСА: Симић, Фаркаш, Свитић, А. Месарош, Томишић, Бошњак, Батори, Новаковић, Г. Месарош, Кулојевић, Стојановић. Играли су још: Костић, Станчевић, Пацека, Славуљица, Моровић, Провчи.
У генералној проби кикиндског српсколигаша – реми, а члана војвођанског „Севера” из Адорјана чека још последња провера за викенд. Агилнији и опаснији били су Кикинђани у првом делу, али тек по једна статива на обе стране погађана је у том периоду игре.
На почетку наставка, након набачене лопте у казнени простор домаћина и кикса дефанзивца ОФК Кикинде, дар је искористио Провчи за предност Тисе. Још једна статива домаћина, ближе крају, била је најава поравнања, што се и догодило у финишу. Центрирао је Трифуновић, а Вујовић у паду захватио лопту главом за коначан исход.

Д. П.

ИМГ-6245

Поводом блокаде путева од стране пољопривредника огласио се и градоначелник Младен Богдан.

-Блокаде путева, изласци на улице, спречавање кретања и људи, али и добара и услуга нити је циљ, нити је начин да се дође до решења. То није пут којим треба да се иде. Видео сам како то изгледа на блокираним деоницама, велики број аутомобила стајао је у колони, а људи у њима чекали су да оду на лекарски преглед, посао. Онемогућено им је да дођу до здравствене установе или до фирме па је и посао тих људи доведен у питање. Исто тако, захтеви пољопривредника постављени су тако да не могу да буду испуњени и сматрам да је то био циљ.

 

Решење треба тражити за преговарачким столом, изричит је први човек града:

-Пољопривредници који негодују треба да се одазову позиву министра пољопривреде Драгана Гламочића на разговор и да у институцијама потраже решење за своје проблеме. На кључној раскрсници код Башаида, где је била блокада, највише пољопривредника који блокирају пут било је из Новог Милошева. То је тактика јер нико не иде на блокаде путева у својим местима, већ се сакупљају на кључним раскрсницама како би их било више. Када поставе захтеве које је немогуће испунити шаљу политичку поруку и притисак да се тензије не смањују. Забрана увоза одређених пољопривредних производа, коју траже, аутоматски је и забрана извоза. То није реално у либералној тржишној економији. Верујем да постоје одређене ствари у пољопривреди које нису добре, али оне су предмет разговора и договора.

Градоначелник Богдан поставио је и питање исправности млека које су пољопривредници делили људима у колонама.

-Леп је то гест, али да ли је то млеко прегледано и исправно? Пропуштају се, како смо обавештени, грађани који су здравствено угрожени и труднице. Ко је тај који ће донети процену о томе, и да ли то значи да се тражи медицинска документација од људи?

 

басаид-дом-богдан-(8)

У Месној заједници Башаид у току је  обнова Дома културе. Радови на овом објекту одвијају се фазно. Адаптација је започета прошле године и тренутно се у потпуности санира простор у приземљу, истакнуто је приликом обиласка објекта градоначелника Младена Богдана, члана Градског већа Бојана Микалачког, донедавно председника Савета МЗ Башаид, и чланице Анете Јанков.

-Најпре је адаптиран крова и просторије на спрату које користе чланови Културно уметничког друштва „Башаид“ и ђаци школе „1. октобар“. Радови су обухватили и комплетну замену столарије на прозорима и вратима, постављање нових подова на првом спрату  и кречење. На спрату је урађен и нови санитарни чвор, као и нова лед расвета–  рекао је Микалачки. – Мештани су сопственим снагама обновили биоскопску салу, а и фасада је била у јако лошем стању, тако да је и она у највећем делу реконструисана.  У приземљу су адаптирани санитарни чворови, поставља се нови под, замењена је столарија и у овом простору налазиће се Библиотека, Галерија и етно соба, док ће просторију на спрату користити удружење жена.

Зграда је центар културног окупљања, користе је разна удружења и млади, те је зато и приоритет што се тиче улагања. Средства за обнову фасаде издвојена су из буџета локалне самоуправе око два милиона динара и Месне заједнице.

-У градском буџету у овој години издвојено је више средстава за улагање у месним заједницама. – предочио је градоначелник Богдан. – Свако наше село има Дом културе које је место окупљања свих мештана, али и гостију тако да је и наш циљ да они буду што уређенији. Модеран и функционалан изглед допринеће да се у њима организује што више културних и других манифестација. Овом приликом желим и да похвалим мештане Башаида који су се организовали и уредили део простора. Убеђен сам да ћемо врло брзо присуствовати и првом културном догађају у обновљеном простору. Чим временски услови дозволе у центру села започеће и изградња новог, модерног дечијег игралишта за шта је средства обезбедила Покрајина. Такође, наставиће се и изградња капеле за коју је у плану да се ове године и заврши.

Микалачки је додао и да ће се, као члан Градског већа, залагати да свака месна заједница има Дом културе попут башаидског.

Осим Дома културе у Башаиду се уређују и две свечане сале у непосредној близини Месне заједнице које се издају, а средства се враћају у буџет.

А.Ђ.

блокада-паори

Протест је право. Блокада – није.

Мањи део пољопривредника са севера Баната одлучио је да буде “солидаран” са колегама из Шумадије и Мачве, па су организовали вишечасовну блокаду дела магистралног пута код Башаида.

Ускраћивање слободе кретања другима правдају позивањем на солидарност.  Ипак, неспорно је да код блокаде путева солидарности нема, већ само чињенице да се права свих других возача, путника, радника газе и да је реч о малтретирању грађана. Све друго је замена теза.

То што неко неће на време или уопште стићи на посао, код лекара, у школу или на факултет, није никаква “солидарност” нити борба за права, већ принуда.

И док удружења пољопривредника одбијају дијалог са ресорним министром, а захтеви се своде на забрану увоза одређених производа, пре свега млека, јасно је да су протести политички мотивисани.  Ако не желите разговор, већ блокаду – онда је јасно да вам решење није приоритет.

Уместо разговора и тражења конкретних решења, бира се блокада као прва и основна тактика. То јесте знак да је у питању политички перформанс и намера да се произведе тензија, а не борба за опстанак домаће производње.

 

 

 

 

 

 

 

рецитатори-младји

И ове године од 4. до 6 марта Културни центар Кикинда биће организатор Градске смотре рецитатора. Учесници ће, по обичају, бити распоређени у три узрасне категорије- нижи и виши разреди основне школе, као и средњошколци.

Овогодишња смотра одржаће се 56. пут и реч је о најдуговечнијој ревији младих говорника поезије у земљи.

Домаћин смотре биће Народно позориште и сва три дана почетак је заказан за 10 часова. Првог дана наступиће нижи разреди, док су за више разреде и средњошколце резервисана наредна два дана Смотре.

 Након Кикинде, најбољи ће се окушати на зонској, а потом и на покрајинској смотри у Чоки, односно Сечњу.

Рецитаторе ће ове године оцењивати књижевна критичарка и библиотекарка у пензији Марија Танацков, песникиња Снежана Томин, глумица и некадашња успешна рецитаторка Гизела Кекењ, и глумац Славољуб Матић.

Н.С.

пензионери-1

Исплата пензија за фебруар 2026. године почиње 3. марта и трајаће до 10. марта, саопштено је из Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање.

Први на листи за исплату су пензионери из категорије самосталне делатности, којима пензије почињу да пристижу већ 3. марта.

Следе пензионери из категорије пољопривредни и војни, који ће свој новац добити 4. марта. Исплата за ову групу врши се преко текућих рачуна, али и на кућне адресе и шалтерима пошта.

Пензионери из категорије запослени пензије ће примити 9. марта на кућне адресе и шалтерима пошта, док ће исплата преко текућих рачуна за ову категорију бити реализована 10. марта.

Истог дана, 10. марта, пензије ће бити исплаћене и пензионерима из категорије Републике бивше СФРЈ.

галерија-нова

Народни музеј, у петак у 18 часова, у Галерији „НОВА“ отвара гостујућу изложбу „Наша суграђанка краљица Драга: између славе и анатеме“, реализовану у сарадњи са Музејом рудничко-таковског краја из Горњег Милановца. Поставка ће бити доступна посетиоцима до 27. марта.

Изложба је посвећена Драги Машин (1864–1903), супрузи краља Александра Обреновића, чији је живот обележио крај 19. и почетак 20. века. Њена прича, смештена између дворског живота, политичких интрига и трагичног краја у Мајском преврату 1903. године, представљена је у ширем историјском и друштвеном контексту.

Брак краља Александра и Драге Машин 1900. године изазвао је снажне реакције у тадашњој Србији — због разлике у годинама, њеног неплемићког порекла и сложених политичких околности. Управо те супротстављене представе обликовале су њен историјски лик.

В.д. директора Народног музеја Кикинда Милош Пушара истиче да изложба доноси вредну архивску и музејску грађу.

-На овој изложби у другим градовима посетиоци су могли да виде личне предмете краљице Драге, фотографије и документа из периода њихове владавине, новинске чланке, као и реконструкцију догађаја повезаних са Мајским превратом.

Он додаје да сам назив поставке указује на сложеност њене историјске улоге

-Назив изложбе симболично указује на две крајности у перцепцији Драге — славу као краљице Србије и анатему, јер ју је део јавности и политичке елите сматрао одговорном за кризу династије – истакао је Пушара.

На свечаном отварању посетиоцима ће се обратити један од аутора изложбе, виши кустос историчар Александар Марушић из Музеја рудничко-таковског краја. Аутори поставке су Александар Марушић, виши кустос историчар, и Ана Ранковић, виши кустос историчар уметности.

Т. Д.

СТИТНА-ЗЛЕЗДА

Од првог јануара ове године почела је примена Закона о размени података, докумената и обавештења у случају ступања привремене спречености за рад коришћењем софтверског решења „е-Боловање-Послодавац“. Он се односи на електронско решење које замењује и скраћује процедуру приликом отварања и затварања боловања. Послодавци путем платформе електронске управе имају податке који су им потребни како би евидентирали да је њихов запослени на боловању, до када је планирано боловање, али и податак о томе на који начин ће бити исплаћена зарада запосленом за тај месец.

Лекари опште праксе од почетка године примењују нови систем отварања и затварања боловања, сазнајемо од др Ивице Стаменковића из Дома здравља.

-Олакшана је процедура јер нема папирних докумената. Посебно се то показало код пацијената на боловању који се упућују на првостепену комисију ради продужења. Уколико спреченост за рад траје дуже од 30 дана тада се пацијент упућује на комисију. Раније се документација из амбуланти слала путем мејла или курира. Сада, захваљујући новој апликацији, имамо могућност да уснимимо све налазе који су одмах доступни комисији с обзиром на то да су и они у систему. Одговор нам стиже директно на е-боловање пацијента – појаснио је др Стаменковић.

У првом маху дознаке су се и штампале јер лекари немају увид да ли послодавац има приступ платформи или не.

-Пацијенти свакако и даље долазе на преглед када им се закаже контрола. У зависности од стања боловање им се затвара или продужава, тако да се за пацијенте, у суштини, ништа велико није променило – закључио је наш саговорник.

У закону се наводи да послодавац приступа е-Боловању и да га користи за пријем потврде и извештај о привременој спречености за рад, за подношење захтева за обрачун накнада зарада за време боловања и пријем обрачуна од стране надлежног органа. Послодавац преко ове платформе може да подноси приговоре, односно захтеве и да прима обавештења која садрже податке о оцени лекарских комисија, али и о приговорима и захтевима и оцени лекарске комисије.

Исто тако, послодавац види када је отворено боловање, датум и основ боловања – да је то болест, повреда, нега члана породице, боловање родитеља због детета, али никакве друге податке послодавац не може да види.

Казне за послодавце који не буду приступили и користили софтверско решење „е-Боловање-Послодавац“  су од 50.000 до 200.000 динара. Предузетник који запошљава једно или више лица, а који не приступи систему е-боловања, добиће казну од 10.000 до 50.000 динара. Новчаном казном од 5.000 до 25.000 динара казниће се за прекршај одговорно лице код послодавца, односно заступник послодавца уколико је у питању предузетник.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!