Даy: Ф ј, 2026

никар-наково-2

Храм Светог кнеза Лазара у Накову свечано је обележио своју храмовну славу – Видовдан, један од најзначајнијих празника у српском народу и Српској православној цркви.

Овогодишња прослава има посебан значај јер је Његово високопреосвештенство, митрополит банатски Никанор служио свету архијерејску литургију заједно са свештенством епархије банатске.

Верници су имати прилику да се поклоне светим моштима које се чувају у храму. Подсетимо овде се однедавно налазе честице моштију Светог кнеза Лазара и Свете преподобномученице Јелене, заштитнице Кијевске.

 

видовдан-5-2026

Обележавање Видовдана – Дана сећања на погинуле браниоце српског народа од Косовске битке до данас, који се уједно обележава и као слава српских ратних ветерана, започело је поменом погинулим борцима испред споменика „Туга“, након чега су представници Града, војске и полиције, борачких удружења, као и породица страдалих, положили венце.

Градоначелник Младен Богдан истакао је да је Видовдан дан дубоког поштовања, сећања и историјског континуитета српског народа.

– Дужни смо да одамо почаст свима који су дали живот за отаџбину. Када отаџбина зове, никада није тешко одговорити. Од Косовске битке до данас, кроз све историјске периоде, постоји нит која повезује жртву и борбу за слободу, а посебно је важан однос према Косову и Метохији као делу тог историјског наслеђа – поручио је Богдан.

Председник Удружења српских ратних ветерана Кикинде Владимир Радојчић захвалио се свима који су присуствовали обележавању и који годинама негују културу сећања.

– Посебно бих се захвалио гостима који долазе сваке године из Куршумлије, Бачке Тополе и других места. Већ више од деценије окупљамо се овде, код споменика са именима наших погинулих суграђана из ратова деведесетих. Породице страдалих све то прате са посебним пијететом, и то је нешто што има велику симболику. Морамо да будемо сложни, да гледамо у будућност, али и да никада не заборавимо наше жртве- – навео је Радојчић.

У наставку програма у великој сали Дома пензионера обављено је и резање славског колача.

 

игор-попов

У Темишвару је јуче Игору Попову, уметничком руководиоцу АДЗНМ “Гусле” додељено највише признање Савеза Срба у Румунији ,,Видовданска повеља”. Признање је уручио председник Савеза Огњан Крстић.

– Данас смо, поводом Видовдана, дана који у себи носи памћење, жртву, част и завет, уручили Видовданске повеље и захвалнице знаменитим Србима и институцијама које су својим радом, делом и посвећеношћу задужиле нашу српску заједницу- истакао је Крстић.

Ово признање није само знак захвалности, већ и потврда да се труд и напори за очување језика, вере, културе и идентитета никада не заборављају.

error: Content is protected !!