Жељка Алексић, визуелна уметница из Србије која живи и ради у Бечу, победница је овогодишњег конкурса за едицију „Прва књига“, који традиционално расписују Банатски културни центар из Новог Милошева и Град Кикинда. Њен рукопис „Жена која има трему“ издвојио се међу пристиглим радовима и биће објављен као награда на конкурсу намењеном младим ауторима.
Конкурс је био отворен за необјављене рукописе поезије, прозе, есеја и књижевне критике, а о пристиглим радовима одлучивао је жири у саставу др Младен Ђуричић, књижевни критичар, мср Андреа Беата Бицок, књижевна критичарка, и Радован Влаховић, књижевник и директор Банатског културног центра, који је био и председник жирија.

Након пажљивог читања и вредновања рукописа, жири је донео одлуку да ове године направи преседан и објављивањем прве књиге награди једну ауторку. Како је наведено у образложењу, рукопис „Жена која има трему“ издвојио се аутентичношћу, савременим сензибилитетом и упечатљивим песничким гласом.
У овом делу лично искуство миграције, рада, одрастања, женског идентитета и припадања преточено је у књижевно уверљив и уметнички заокружен свет. Ауторка успешно спаја интимну исповест са друштвеним опажањем, стварајући поезију која истовремено сведочи о искуству појединца и проговара о универзалним темама савременог доба.

Жељка Алексић дипломирала је 2023. године на Академији ликовних уметности у Бечу, где је добитница више значајних награда и стипендија. Поезију пише од 2012. године, а њена уметничка пракса данас повезује визуелну уметност, перформанс и поезију, истражујући односе између уметности, рада, миграције и друштвених структура.



