Даy: Ф ј, 2026

прва-књига

Жељка Алексић, визуелна уметница из Србије која живи и ради у Бечу, победница је овогодишњег конкурса за едицију „Прва књига“, који традиционално расписују Банатски културни центар из Новог Милошева и Град Кикинда. Њен рукопис „Жена која има трему“ издвојио се међу пристиглим радовима и биће објављен као награда на конкурсу намењеном младим ауторима.

Конкурс је био отворен за необјављене рукописе поезије, прозе, есеја и књижевне критике, а о пристиглим радовима одлучивао је жири у саставу др Младен Ђуричић, књижевни критичар, мср Андреа Беата Бицок, књижевна критичарка, и Радован Влаховић, књижевник и директор Банатског културног центра, који је био и председник жирија.

Након пажљивог читања и вредновања рукописа, жири је донео одлуку да ове године направи преседан и објављивањем прве књиге награди једну ауторку. Како је наведено у образложењу, рукопис „Жена која има трему“ издвојио се аутентичношћу, савременим сензибилитетом и упечатљивим песничким гласом.

У овом делу лично искуство миграције, рада, одрастања, женског идентитета и припадања преточено је у књижевно уверљив и уметнички заокружен свет. Ауторка успешно спаја интимну исповест са друштвеним опажањем, стварајући поезију која истовремено сведочи о искуству појединца и проговара о универзалним темама савременог доба.

Жељка Алексић дипломирала је 2023. године на Академији ликовних уметности у Бечу, где је добитница више значајних награда и стипендија. Поезију пише од 2012. године, а њена уметничка пракса данас повезује визуелну уметност, перформанс и поезију, истражујући односе између уметности, рада, миграције и друштвених структура.

 

филип-змахер-1

Певач Филип Жмахер био је гост Меморијала „Мирослав Мика Антић“ у Мокрину, а у разговору за Кикиндски портал открио нам је и свој нови уметнички план – припрему поетске збирке „Човек ван времена“.

Жмахер је нагласио да га је позив на ову манифестацију посебно обрадовао.

-Велика је част што сам овде, позвао ме је господин Тоде Николетић након што сам пријатно изненађен овим културним догађајем и сјајном екипом уметника. Атмосфера је дивна, ово је место где се човек осећа као међу својима- рекао је Жмахер.

Како је истакао, овај Меморијал представља важан културни догађај који чува сећање на великог песника.

– Лепо је видети како публика у Мокрину живи ову причу већ 41 годину. Мислим да сам имао обавезу да дођем и осетим ту енергију. Мика Антић је био велики боем, сјајан уметник, човек о коме Мокринчани знају многе анегдоте. Данас је важно да се такве личности не забораве- нагласио је Жмахер.

Популарни певач у разговору нам је открио да припрема збирку поезије „Човек ван времена“.

– То је мој први корак у поезији, нешто што сам дуго држао по страни. Надам се да ће се појавити у септембру или октобру- рекао је Жмахер.

Познати певач је додао да треба стално подсећати нове генерације на стваралаштво великих имена попут Мике Антића.

-Његова поезија је за свакога,  једноставна, духовита, људска. То је нешто што остаје и траје. Сваки народ треба да има своје хероје, и међу песницима, а Мика је дефинитивно један од њих- поручио је Жмахер.

 

дрога-тест

Током претходног дана на путевима у Републици Србији догодиле су се 93 саобраћајне незгоде у којима није било погинулих лица а повређено је 50 учесника у саобраћају. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.
Данас је међународни Дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама. Поводом данашњег дана и предстојећих музичких и других манифестација које су честе у летњем периоду, указујемо на негативну појаву која угрожава живот и безбедност на нашим путевима, а то је управљање возилом под дејством психоактивних супстанци.

Саобраћајна полиција улаже максималне напоре да открије и спречи овакво понашање, а на годишњем нивоу се у контроли саобраћаја санкционише више од 2.400 прекршаја управљања возилом под дејством психоактивних супстанци.
Конзумирање ових супстанци изразито негативно утиче на опажање, концентрацију и начин реаговања возача, омета исправну процену ситуације, касније се уочавају препреке, а често се прецењују своје способности и предузимају ризичне радње возилом, као што је неприлагођена брзина или непрописно претицање, који у највећем броју случајева доприносе настанку саобраћајне незгоде и тешких последица.
Не будите возач уколико сте конзумирали неку психоактивну супстанцу, истичу из Полицијске управе Кикинда.

-Желимо да будете безбедни и не угрозите ничији живот својим понашањем у саобраћају, поручују.

пхото-2026-06-25-09-16-53.јпг.пагеспеед.це-.ЛСХЈсТ86Зт-768x1024
Док се Србија данима суочава са тропским температурама, а улице су готово празне због несносне врућине, групе младих из Новог Сада одлучиле су да покажу упорност, енергију и веру у будућност – пешке су кренуле ка великом скупу који ће бити одржан 27. јуна.

Са српским заставама у рукама и јасном поруком да желе да буду део стварања боље и успешније Србије, млади Новосађани нису дозволили да их ни паклена жега поколеба. Напротив, како кажу, управо је овај пут симбол њихове одлучности да се боре за идеје у које верују.

 

Виеw тхис пост он Инстаграм

 

А пост схаред бy НС Уз̌иво (@нсузиво.рс)

Очекује се долазак великог броја грађана из свих крајева земље, а учесници истичу да ће 27. јун бити дан када ће бити послата снажна порука јединства, развоја и вере у будућност Србије.

Извор: НС уживо

Сцреенсхот-2026-06-25-103346

Величанствени народни скуп “Србија, једна породица” 27. јуна испред Скупштине биће не само политички догађај, већ тријумф српског заједништва, технолошки спектакл какав Балкан још није видео и директна прилика да народ сам бира приоритете за будућност.

У суботу, 27. јуна, плато испред Дома Народне скупштине у Београду биће главна позорница досад највеличанственијег и најмасовнијег народног скупа, под слоганом “Србија, једна породица”. У тренуцима кад се наша земља суочава с незапамћеним, бруталним спољним притисцима и свакодневним покушајима да се унесе потпуни хаос, председник Србије Александар Вучић шаље историјску поруку која уједињује читаву нацију.

Наспрам мржње и подела, Вучић подиже бедем мира, љубави и достојанства, најављујући скуп који ће бити не само политички догађај, већ тријумф српског заједништва, технолошки спектакл какав Балкан још није видео и директна прилика да народ сам бира приоритете за будућност своје отаџбине.

Председник Вучић је поручио да се на великом народном скупу неће пљувати нико, “па ни они који су терорисали земљу годину и по дана и најгоре говорили о нашој деци”. Истиче да ће, уместо тога, Србија показати достојанство, снагу и огромну љубав према отаџбини, наспрам отровне мржње коју друга страна просипа сваког дана.

Он је истакао да ће на скупу бити представљен план и програм за будућност земље, као и да ће свечано представити назив саме изборне листе СНС. Између осталог, посебно је истакао да ће током скупа бити изложене гласачке кутије, где ће грађани бити у прилици да заокруже пет од петнаест важних тема која се тичу државних питања, чиме се даје директна могућност народу да учествује и изабере приоритете за напредак државе.

Посетиоци ће имати прилику да виде и технолошке атракције: роботе, иновативне презентације, интерактивне технолошке зоне, савремена достигнућа из области науке и технологије, као и највећу српску заставу, површине око 4.000 квадратних метара.

Роботи које смо имали прилику да видимо приликом посете председника Вучића НР Кини, а који су одушевили “моравцем”, биће праћени хармоником српских светских првака, а показаће и умеће играња кола пред народом.

Извор: Б92

 

расхладјивање-

Кикинда је у протеклој недељи била међу најтоплијим градовима у Србији, заједно са Лозницом, Београдом, Панчевом.

Иако је лето календарски стигло у недељу, 21. јуна, високе температуре забележене су и раније током месеца.

Већ 3. јуна у нашем граду температура је била 29,6 степени Целзијуса, наредних дана је расла да би 10. јуна достигла 33,5 степени.

Температурни шок био је најизраженији 19. и 20. јуна. Првог дана било је 19,6, а већ наредног десет степени више – 29,8 степени, након чега је температура наставила да расте сваког дана.

Најтоплији дан, како у нашем граду, тако и у читавој земљи, био је и први дан лета када је измерено максималних 35,2 степена.

И није ово најтоплији јун, иако многи мисле тако, прошле године 16. јуна температура је била 39 степени Целзијуса, а тропско време трајало је без престанка 14 дана.

Статистика Метеоролошке службе у Кикинди показује да је горе било и 2021. године. Тада је 19 дана трајао топлотни удар, а те године 24. јуна у Кикинди је било 38 степени.

Стручњаци саветују да се избегава боравак на сунцу од 11 до 17 часова, да се уноси довољно течности и носи лагана и светлу гардеробу. У случају грмљавине и невремена неопходно је склонити се у затворен простор. Посебан опрез препоручује се старијим особама, деци и хроничним болесницима.

error: Content is protected !!