Грозница Западног Нила је сезонско обољење, које се преноси убодом зараженог комарца. На територији Севернобанатског управног округа регистрован је један случај оболевања. Реч је о старијем Кикинђанину који је заражен у августу и који се још увек налази на лечењу у Клиничком центру Војводине. Др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ истиче да је преносилац вируса врста комарца која је одомаћена и код нас.
-Симптоми настају 14 дана након убода зараженог комарца, а период инкубације дужи је код особа са ослабљеним имунитетом. Код 80 одсто инфицираних болест протиче без икаквих симптома, а код преосталих 20 процената клиничка слика је блага попут грознице, главобоље, повраћање, а може да се јави и оток лимфних жлезда и осип на кожи груди, леђа или стомака. Код свега један одсто заражених могућ је и развој теших неуроинвазивних облика односно код једног оболелог на 150 инфицираних може доћи до развоја тешке клиничке слике – навела је др Пецарски.
Болест се прати читаве године, али је највише сумње лети. Пик односно највећи број потврђених случајева је у јулу, августу и септембру.
-Пошто лекар посумња да је пацијент оболео од грознице Западног Нила или кад има грозницу којој је узрок непознат, ми на захтев клиничара радимо тестирање. Ове године тестирали смо осам суграђана, четири мушкарца и четири жене и у седам случајева одбацили смо сумњу. Већина тестираних је радно способна – додала је наша саговорница.
Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра. Превентивне мере за спречавање овог оболевања су систематско и организовано запрашивање комараца, елиминисање места на којима комарци полажу јаја, препоручује се постављање мрежа на прозорима и вратима како комарци не би могли да уђу у затворен простор. Комарци су најактивнији у зору и сумрак.
А.Ђ.