У понедељак, 3. марта, почиње Велики или Ускршњи пост, најдужи и најстрожи пост у православној традицији, којим се верници припремају за највећи хришћански празник – Васкрс. Овај пост траје 48 дана, до 19. априла, и свака његова седмица има своје име и правила поста.
Чиста недеља (прва седмица)
Назива се још и Тодорова или Теодорова недеља. По православном типику, прва три дана требало би се придржавати потпуног уздржања од хране и пића (тримирје), али је дозвољено сухоједење или пост на води. У четвртак се пости на води, док је у остатку седмице дозвољена храна припремљена на уљу.
Пачиста недеља (друга седмица)
Пости се на води од понедељка до петка, док је у суботу и недељу дозвољена употреба уља.
Крстопоклона недеља (трећа седмица)
Током ове седмице православни верници се поклањају Часном крсту. Пости се на води од понедељка до петка, у суботу је дозвољено уље, а у недељу и риба, јер тог дана (7. априла) пада празник Благовести.
Средопосна недеља (четврта седмица)
Налази се на средини Великог поста и испоштована је као и друга седмица – на води од понедељка до петка, док је у суботу и недељу дозвољено уље.
Глува недеља (пета седмица)
Ова седмица је посвећена тишини, покајању и молитви, те црква забрањује сва весеља и музику. У понедељак и уторак пости се на води, док је од среде (Прво бденије) до недеље дозвољено уље. У петак (Друго бденије) може се конзумирати и вино.
Цветна недеља (шеста седмица)
Названа по празнику Цвети, који обележава улазак Исуса Христа у Јерусалим. Пости се исто као и треће седмице – од понедељка до петка на води, у суботу је дозвољено уље, а у недељу и риба.
Страсна недеља (седма седмица)
Последња седмица пред Васкрс је време строгог поста, молитве и покајања. Од понедељка до среде пости се на води, док је у четвртак, на Велико бденије, дозвољено уље. На Велики петак налаже се потпуни пост, док се у суботу пости на води. Када у недељу сване Васкрс, завршава се и Велики пост.