У Кикинди и околини тренутно постоји потражња за дипломираним инжењерима информационих система, машинства, електро и грађевинске струке, као и за лекарима, дипломираним ветеринарима и инжењерима пољопривреде. С друге стране, одређене струке су у суфициту, што значи да на тржишту рада има више радника него отворених радних места. У ту групу спадају аутомеханичари, бравари, машински и прехрамбени техничари, као и економски техничари.
Према речима Наталије Милошев Станимиров, саветника за планирање каријере у кикиндској филијали Националне службе за запошљавање (НСЗ), у протеклој години послодавци су најчешће исказивали потребу за оператерима у производњи, трговцима, куварима и конобарима.
– Крајем децембра 2024. године, на подручју града регистровано је 1.859 активних незапослених, што је за 235 мање него у истом периоду претходне године. Највећи број незапослених је у старосној групи од 55 до 59 година, док их најмање има у групи од 15 до 19 година. Према нивоу стручне спреме, највише је особа са првим степеном образовања (850), а најмање са завршеним вишим и високим образовањем (186) – истиче Милошев Станимиров.
Мере подршке за теже запошљиве категорије
НСЗ спроводи више програма намењених особама којима је теже да пронађу посао. У току је Јавни позив послодавцима за доделу субвенције за запошљавање особа старијих од 50 година. Предност имају жене, посебно оне из мање развијених и девастираних подручја. Висина субвенције износи 230 000 динара, односно 276 000 динара за особе са инвалидитетом и особе које су на евиденцији незапослених дуже од 24 месеца.
Такође, НСЗ подстиче преквалификацију и доквалификацију, како би незапослени стекли нова знања и вештине које се траже на тржишту рада.
– У понуди су онлајн обуке за вођење пословних књига и дигитални маркетинг, обуке за познатог послодавца у складу са условима јавног позива, програм стицања практичних знања, као и функционално основно образовање одраслих. Планирамо и обуке за помоћног кувара и веб-дизајн, намењене особама са инвалидитетом – објашњава наша саговорница.
Самозапошљавање као алтернатива
За оне који желе да започну сопствени бизнис, НСЗ додељује субвенције за самозапошљавање. Јавни позив је у току, а рок за подношење захтева је 14. април. Износи субвенција су 380.000 динара, односно 420.000 динара за особе са инвалидитетом.
– Будући предузетници могу да похађају обуку за развој предузетништва, која се може полагати и онлајн. Такође, доступна је радионица „Психолошки изазови предузетништва“, усмерена на развијање компетенција потребних за вођење малог бизниса – додаје Наталија Милошев Станимиров.
Трендови на тржишту рада
Анализе показују да се у Кикинди лакше запошљавају особе са средњом стручном спремом у односу на оне са високим образовањем. Највеће шансе за посао имају радници са III и IV степеном стручне спреме, док је запошљавање оних са VII степеном сложеније.
Највише незапослених у односу на дужину чекања је у категорији оних који су на евиденцији НСЗ мање од три месеца (369), а најмање је особа које посао траже дуже од 10 година – 183 .
Како је број незапослених који више година чекају на посао и даље велики, активне мере подршке од кључног су значаја за смањење незапослености у граду.