успење пресвете богородице

rusko-selo-slava-(4)

Месна заједница Руско Село обележава своју славу Успење Пресвете Богородице. У православној цркви служена је Света Литургија којој су, поред великог броја верника и представника Савета Месне заједнице, присуствовали и градоначелник Младен Богдан са сарадницима.

-Честитам славу свим мештанима Руском Селу коју заједнички обележавамо годинама уназад. Важно је да се окупљамо, будемо заједно, обележавамо важне датуме и чиме показујемо јединство и саборност. Искористили смо овај дан да поразговарамо са мештанима и људима који воде село, да се договоримо око важних пројеката, да дефинишемо приоритете за наредни период као и да се подсетимо свега што је урађено. Без разговора са људима и без ослушкивања потреба мештана који живе на селима не можемо да делујемо у правом смеру – навео је Богдан.

Старешина храма, протонамесник  Слободан Дивљаков додао је да је Пресвета Богородица личност у којој се сједињује божанско и човечанско односно син Божији постао је син човечији.

-Празник Успења Пресвете Богородице показује да је Христово васкрсење нама даровано. Бог да све благослови и да небеска радост као роса испуни наша срца. Да се увек овако окупљамо и радујемо и да уживамо у нашим покољењима – рекао је протонамесник Дивљаков.

Парохија у Руском Селу је основана по насељавању солунских добровољаца. Самосталне матице се воде од 1926. године, када су добили свога свештеника који је боравио у месту. Храм Успења Пресвете Богородице озидан је између 1934. и 1935. године. Иконостас и фреске је сликао академски сликар Владимир Зелински који је избегао из Русије. Породична гробница Чарнојевића из 1823. године је под заштитом државе и у власништву Црквене општине Руско Село. Она је обновљена 2011. године.

У оквиру обележавања Великогоспојинских дана суботу ће бити организовано такмичење у пуцању глинених голубова на стрелишту у организацији Ловачког удружења „Зец“ са почетком у 17 сати. Последњег дана обележавања славе села, у недељу, 31. августа, у сали ОШ „Глигорије Попов“ у 18 сати је Великогоспојински концерт плеса, док у 19.30 сати почиње Великогоспојински концерт фолклора у организацији Удружења жена „Јефимија“.

А.Ђ.

 

 

 

 

uspenje

Православни верници данас обележавају Успење Пресвете Богородице, један од најважнијих празника у хришћанском календару, који у народу носи назив Велика Госпојина. У црквеном календару је означен црвеним словом и уобичајено је да се не обављају тешки послови, већ да време буде посвећено молитви, духовном миру и породичном окупљању.

Велика Госпојина посвећена је Пресветој Богородици, коју верници сматрају заштитницом дома, породице и свих оних који јој се обраћају у молитви. Празник подсећа на дан када се Богородица упокојила и вазнела на небеса, предавши свој дух у руке Спаситеља.

Ово је један од пет великих Богородичних празника, а претходи му двонедељни Госпојински пост, који се ове године одржава од 14. до 28. августа. На сам дан Велике Госпојине верници посте до јутарње литургије и причешћа, након чега је дозвољен мрсан оброк. Ако празник падне средом или петком, поштује се посни ред и тог дана, укључујући рибу, вино и уље, као знак поштовања према Богородици и црквеним обичајима.

У народу је овај дан увек био повезан са женама и мајкама, па је обичај да се не обављају важни послови и да се не започиње ништа ново. Један од најлепших народних обичаја је брање лековитих биљака, које, како се верује, имају јаче дејство управо на дан Велике Госпојине. Жене беру боровнице и друге лековите траве како би донеле здравље и благостање својим породицама, а босиљак се сматра биљком која штити укућане и призива благослове Пресвете Богородице.

У Руском Селу Успење Пресвете Богородице је храмовна слава.

error: Content is protected !!