професор мирослав грујић

Geograficari-kod-gradonacelnika-(9)

Trojica učenika Osnovne škole „Sveti Sava“ koji su, na nedavno održanoj Nacionalnoj geografskoj olimpijadi u Beogradu postigli izuzetne rezultate, zajedno sa svojim mentorom, profesorom Miroslavom Grujićem, danas su svečano primljeni u Gradskoj kući. Njih je ugostio gradonačelnik Mladen Bogdan, a prijemu je prisustvovao i Tihomir Farkaš, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje.

U konkurenciji 99 učenika iz cele Srbije i Republike Srpske, osmak Aleksa Tomić poneo je titulu apsolutnog šampiona olimpijade, dok su Nikola Tomić (7. razred) i Marko Klačak (8. razred), osvojili odlična treća mesta, čime su dostojno predstavili svoju školu i grad. Aleksa se ovim rezultatom plasirao na Evropsku geografsku olimpijadu, koja će se, krajem juna, održati u Litvaniji, a ujedno je i jedan od kandidata za Svetsku juniorsku olimpijadu u Beogradu.

– Takmičenje je koncipirano tako da učenici primene sve što su do sada učili, ali se od njih očekuje i mnogo više – da povežu gradivo sa drugim predmetima, pokažu logičko razmišljanje, prostornu orijentaciju i sposobnost snalaženja u realnim situacijama. Zato je ovo takmičenje mnogo više od klasičnog ispitivanja znanja. Posebno sam ponosan što su pokazali da razumeju geografiju i umeju da je primene u praksi – rekao je profesor i mentor Miroslav Grujić, ističući da je izuzetan uspeh i to što se čak sedmoro njegovih učenika plasiralo na najviši nivo takmičenja.

Gradonačelnik Mladen Bogdan čestitao je mladim geografima, naglasivši da su, pored ličnog uspeha, učinili ponosnim čitav grad.

– Čestitam od srca ovim mladim ljudima i njihovom nastavniku. Pokazali su da se upornošću, radom i posvećenošću stiže do velikog uspeha. Ponosni smo što Kikinda ima ovakve talente i uvek ćemo ih podržavati. Kao Grad, pružićemo Aleksinom učešću punu podršku – i moralnu i finansijsku, i siguran sam da će nas dostojno predstaviti u Litvaniji – poručio je Bogdan.

Aleksa Tomić nije krio zadovoljstvo što je nakon prošlogodišnjeg učešća kada je bio treći po broju bodova i zauzeo prvo mesto, ove godine došao do samog vrha.

– Drago mi je što sam napredovao i opravdao očekivanja. Geografija me je oduvek interesovala, ali ovo takmičenje mi je dalo priliku da naučim i više od školskog gradiva. Posebno sam srećan što ću imati priliku da predstavljam Srbiju na Evropskom takmičenju. To je velika čast, ali i odgovornost. Već počinjem pripreme – rekao je Aleksa i dodao da će upisati Gimnaziju.

Nikola Tomić, učenik sedmog razreda, prvi put se takmičio na ovom nivou i odmah osvojio nagradu.

– Bilo mi je zanimljivo i uzbudljivo, naučio sam mnogo toga novog. Pripremali smo se zajedno, rešavali testove, razgovarali o različitim temama. Atmosfera na takmičenju je bila prijatna, iako je konkurencija bila jaka. Imam želju da i sledeće godine učestvujem, ali i da postignem još bolji rezultat – kaže Nikola, koji još uvek razmišlja koju srednju školu će odabrati.

Marko Klačak, koji je takođe osvajač trećeg mesta, smatra da je najvažnije dobro se pripremiti i ostati pribran.

– Svako takmičenje nosi izazov. Najvažnije je koliko radite, koliko se usredsredite i kako se nosite sa tremom. Mislim da je to formula za uspeh. Imali smo redovne pripreme sa profesorom i to nam je mnogo značilo – rekao je Marko, koji je takođe odlučio da nastavi školovanje u Gimnaziji.

Pored ove trojice učenika, veliko znanje i potencijal pokazali su i njihovi školski drugovi: Luka Baba, Vukašin Ćirić i Vanja Derbakov iz sedmog razreda i osmak Dragan David. Svi oni su prošli kroz ciklus priprema i, kako profesor kaže, ostavili odličan utisak.

– Bilo je petnaestoro učenika u užem krugu priprema, a sedmoro se plasiralo na nacionalni nivo. Birao sam decu ne samo po postignutim rezultatima, već i po načinu razmišljanja, jer je upravo ta širina nešto što se na ovakvim takmičenjima traži. Ponosan sam na sve njih – zaključio je profesor Grujić.

Uspeh mladih geografa nije samo brojka na listi rezultata – on je odraz njihovog rada, truda i podrške koju dobijaju od porodice, škole i grada. Upravo taj spoj čini da Kikinda bude ponosna na svoje đake.

S. V. O.

Kviz 1

Finale kviza znanja “Moja Kikinda: Otkrijmo gde živimo”, u organizaciji Kancelarije za mlade i podršku Grada Kikinde, održano je danas u Kulturnom centru.

Nadmetale su se četiri ekipe koje su, ove godine, pokazale najbolje znanje o svom gradu: sedmog i osmog razreda osnovnih škola „Žarko Zrenjanin“ i „Jovan Popović“, Srednje stručne škole „Miloš Crnjanski“ i Tehničke škole.

Kviz koji je osmislio profesor geografije, Miroslav Grujić, ove godine imao je osmo izdanje. Učestvovalo je 15 ekipa – 11 iz osnovnih škola i četiri srednjoškolska tima.

U samom finalu, pored znanja iz geografije i istorije, potrebna je bila i sreća jer se, bacanjem kockica, nisu samo dobijala pitanja, već i „zaustavljanja“ u pojedinim mestima Grada.

U konačnom plasmanu, najbolji su bili učenici Osnovne škole „Žarko Zrenjanin“: Milica Glišin, Milica Blažić, Ivan Kovačev i Vuk Kresoja, kojima je mentorka bila nastavnica Aleksandra Ostojin.

– Spremamo se od septembra, bili smo podelili oblasti i važno nam je bilo da sve što bolje naučimo – kaže Milica Blažić. – Učestvovali smo i prošle godine i mnogo toga smo naučili. Lepo je naučiti nešto novo o gradu u kojem živimo, jer ljudi malo znaju o tome – sama sam naučila mnogo o klimi i temperaturama, o tome da smo najsunčaniji grad, o nekim ličnostima iz istorije.

Autor ovog zanimljivog, maštovitog i nadasve edukativnog kviza, profesor Miroslav Grujić veoma je zadovoljan znanjem koje su đaci pokazali.

– Iz ciklusa u ciklus deca pokazuju sve više znanja – ove godine su znali najviše. Ponosan sam na to što je kviz uspeo da zaživi među omladinom i mislim da smo grad u Srbiji u kojoj mladi najviše znaju o svojoj sredini. Posebno želim da pohvalim Katarinu Golić iz Tehničke škole koja je, u prva dva kruga, znala odgovor na svako pitanje koje je bilo postavljeno bilo kojem od takmičara. Presrećan sam što deca osnovnih i srednjih škola imaju ovoliko znanje – kaže profesor Grujić.

Grujić napominje da su svi finalisti pobednici i da su presudile nijanse, pa je tako Katarinina ekipa takmičenje završila na četvrtom mestu.

– U pripremi za kviz najviše sam naučila o istoriji grada, kao i o nekim opštim podacima. O klimi, recimo, pre kviza nisam znala ni približno koliko znam sada – kaže Katarina. – Verujem da svako treba dobro da poznaje grad iz kojeg potiče.

Ekipu Tehničke škole činili su još: Dario Biber, David Nađ i Nikola Plavšić. Mentorka im je bila profesorica Marija Mišković.

Ekipa Srednje stručne škole „Miloš Crnjanski“ zauzela je drugo mesto i u njoj su bili: Milana Inđić, Dunja Grujić, Dunja Bajić i Emina Mujkić, uz podršku mentorke, profesorice Jasne Tomašev.

Trećeplasirani su bili učenici Osnovne škole „Jovan Popović“: Milana Badrljica, Anja Tešin, Milana Sivčev i Dušan Jerković. Njihova mentorka bila je nastavnica Olivera Gašić.

Finalnom takmičenju prisustvovali su članovi Gradskog veća, Valentina Mickovski, zadužena za kulturu i obrazovanje, i Dragan Pecarski, zadužen za sport i omladinu.

– Ponosimo se našim mladim ljudima jer su pokazali da su spremni da izdvoje vreme i da rade na sopstvenom usavršavanju. Zahvaljujem se i profesoru Miroslavu Grujiću na fantastičnoj inicijativi koja im je omogućila da stiču nova saznanja na kreativan način koji nije u toj meri zastupljen u formalnom obrazovanju. Uvek ćemo, kao Grad, podržavati projekte u kojima su ciljna grupa mladi ljudi i rad na razvijanju njihovih potencijala – rekla je Mickovska.

Sve četiri ekipe nagrađene su sa po jednom pametnom tablom, članovi pobedničkog tima – sa po jednim mobilnim telefonom, drugoplasirani su dobili svako po „pametni sat“, đaci iz tima koji je zauzeo treće mesto dobili su bežične slušalice, dok su članovima četvrtoplasirane ekipe poklonjene eksterne baterije. Nagrade je obezbedila lokalna samouprava.

error: Content is protected !!