професор мирослав грујић

Географицари-код-градонацелника-(9)

Тројица ученика Основне школе „Свети Сава“ који су, на недавно одржаној Националној географској олимпијади у Београду постигли изузетне резултате, заједно са својим ментором, професором Мирославом Грујићем, данас су свечано примљени у Градској кући. Њих је угостио градоначелник Младен Богдан, а пријему је присуствовао и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа задужен за образовање.

У конкуренцији 99 ученика из целе Србије и Републике Српске, осмак Алекса Томић понео је титулу апсолутног шампиона олимпијаде, док су Никола Томић (7. разред) и Марко Клачак (8. разред), освојили одлична трећа места, чиме су достојно представили своју школу и град. Алекса се овим резултатом пласирао на Европску географску олимпијаду, која ће се, крајем јуна, одржати у Литванији, а уједно је и један од кандидата за Светску јуниорску олимпијаду у Београду.

– Такмичење је конципирано тако да ученици примене све што су до сада учили, али се од њих очекује и много више – да повежу градиво са другим предметима, покажу логичко размишљање, просторну оријентацију и способност сналажења у реалним ситуацијама. Зато је ово такмичење много више од класичног испитивања знања. Посебно сам поносан што су показали да разумеју географију и умеју да је примене у пракси – рекао је професор и ментор Мирослав Грујић, истичући да је изузетан успех и то што се чак седморо његових ученика пласирало на највиши ниво такмичења.

Градоначелник Младен Богдан честитао је младим географима, нагласивши да су, поред личног успеха, учинили поносним читав град.

– Честитам од срца овим младим људима и њиховом наставнику. Показали су да се упорношћу, радом и посвећеношћу стиже до великог успеха. Поносни смо што Кикинда има овакве таленте и увек ћемо их подржавати. Као Град, пружићемо Алексином учешћу пуну подршку – и моралну и финансијску, и сигуран сам да ће нас достојно представити у Литванији – поручио је Богдан.

Алекса Томић није крио задовољство што је након прошлогодишњег учешћа када је био трећи по броју бодова и заузео прво место, ове године дошао до самог врха.

– Драго ми је што сам напредовао и оправдао очекивања. Географија ме је одувек интересовала, али ово такмичење ми је дало прилику да научим и више од школског градива. Посебно сам срећан што ћу имати прилику да представљам Србију на Европском такмичењу. То је велика част, али и одговорност. Већ почињем припреме – рекао је Алекса и додао да ће уписати Гимназију.

Никола Томић, ученик седмог разреда, први пут се такмичио на овом нивоу и одмах освојио награду.

– Било ми је занимљиво и узбудљиво, научио сам много тога новог. Припремали смо се заједно, решавали тестове, разговарали о различитим темама. Атмосфера на такмичењу је била пријатна, иако је конкуренција била јака. Имам жељу да и следеће године учествујем, али и да постигнем још бољи резултат – каже Никола, који још увек размишља коју средњу школу ће одабрати.

Марко Клачак, који је такође освајач трећег места, сматра да је најважније добро се припремити и остати прибран.

– Свако такмичење носи изазов. Најважније је колико радите, колико се усредсредите и како се носите са тремом. Мислим да је то формула за успех. Имали смо редовне припреме са професором и то нам је много значило – рекао је Марко, који је такође одлучио да настави школовање у Гимназији.

Поред ове тројице ученика, велико знање и потенцијал показали су и њихови школски другови: Лука Баба, Вукашин Ћирић и Вања Дербаков из седмог разреда и осмак Драган Давид. Сви они су прошли кроз циклус припрема и, како професор каже, оставили одличан утисак.

– Било је петнаесторо ученика у ужем кругу припрема, а седморо се пласирало на национални ниво. Бирао сам децу не само по постигнутим резултатима, већ и по начину размишљања, јер је управо та ширина нешто што се на оваквим такмичењима тражи. Поносан сам на све њих – закључио је професор Грујић.

Успех младих географа није само бројка на листи резултата – он је одраз њиховог рада, труда и подршке коју добијају од породице, школе и града. Управо тај спој чини да Кикинда буде поносна на своје ђаке.

С. В. О.

Квиз 1

Финале квиза знања “Моја Кикинда: Откријмо где живимо”, у организацији Канцеларије за младе и подршку Града Кикинде, одржано је данас у Културном центру.

Надметале су се четири екипе које су, ове године, показале најбоље знање о свом граду: седмог и осмог разреда основних школа „Жарко Зрењанин“ и „Јован Поповић“, Средње стручне школе „Милош Црњански“ и Техничке школе.

Квиз који је осмислио професор географије, Мирослав Грујић, ове године имао је осмо издање. Учествовало је 15 екипа – 11 из основних школа и четири средњошколска тима.

У самом финалу, поред знања из географије и историје, потребна је била и срећа јер се, бацањем коцкица, нису само добијала питања, већ и „заустављања“ у појединим местима Града.

У коначном пласману, најбољи су били ученици Основне школе „Жарко Зрењанин“: Милица Глишин, Милица Блажић, Иван Ковачев и Вук Кресоја, којима је менторка била наставница Александра Остојин.

– Спремамо се од септембра, били смо поделили области и важно нам је било да све што боље научимо – каже Милица Блажић. – Учествовали смо и прошле године и много тога смо научили. Лепо је научити нешто ново о граду у којем живимо, јер људи мало знају о томе – сама сам научила много о клими и температурама, о томе да смо најсунчанији град, о неким личностима из историје.

Аутор овог занимљивог, маштовитог и надасве едукативног квиза, професор Мирослав Грујић веома је задовољан знањем које су ђаци показали.

– Из циклуса у циклус деца показују све више знања – ове године су знали највише. Поносан сам на то што је квиз успео да заживи међу омладином и мислим да смо град у Србији у којој млади највише знају о својој средини. Посебно желим да похвалим Катарину Голић из Техничке школе која је, у прва два круга, знала одговор на свако питање које је било постављено било којем од такмичара. Пресрећан сам што деца основних и средњих школа имају оволико знање – каже професор Грујић.

Грујић напомиње да су сви финалисти победници и да су пресудиле нијансе, па је тако Катаринина екипа такмичење завршила на четвртом месту.

– У припреми за квиз највише сам научила о историји града, као и о неким општим подацима. О клими, рецимо, пре квиза нисам знала ни приближно колико знам сада – каже Катарина. – Верујем да свако треба добро да познаје град из којег потиче.

Екипу Техничке школе чинили су још: Дарио Бибер, Давид Нађ и Никола Плавшић. Менторка им је била професорица Марија Мишковић.

Екипа Средње стручне школе „Милош Црњански“ заузела је друго место и у њој су били: Милана Инђић, Дуња Грујић, Дуња Бајић и Емина Мујкић, уз подршку менторке, професорице Јасне Томашев.

Трећепласирани су били ученици Основне школе „Јован Поповић“: Милана Бадрљица, Ања Тешин, Милана Сивчев и Душан Јерковић. Њихова менторка била је наставница Оливера Гашић.

Финалном такмичењу присуствовали су чланови Градског већа, Валентина Мицковски, задужена за културу и образовање, и Драган Пецарски, задужен за спорт и омладину.

– Поносимо се нашим младим људима јер су показали да су спремни да издвоје време и да раде на сопственом усавршавању. Захваљујем се и професору Мирославу Грујићу на фантастичној иницијативи која им је омогућила да стичу нова сазнања на креативан начин који није у тој мери заступљен у формалном образовању. Увек ћемо, као Град, подржавати пројекте у којима су циљна група млади људи и рад на развијању њихових потенцијала – рекла је Мицковска.

Све четири екипе награђене су са по једном паметном таблом, чланови победничког тима – са по једним мобилним телефоном, другопласирани су добили свако по „паметни сат“, ђаци из тима који је заузео треће место добили су бежичне слушалице, док су члановима четвртопласиране екипе поклоњене екстерне батерије. Награде је обезбедила локална самоуправа.

error: Content is protected !!