predrasude

sss-albanija-razmena-(5)-Copy

Средња стручна школа „Милош Црњански“ и трећу годину заредом, биће део програма „Супершколе“ који спроводи Регионална канцеларија за сарадњу младих. Тема пројекта је „Изградња мира и јачање мира на Балкану“.

-Након што смо две године сарађивали са ученицима и запосленима из Гимназије „Хидајет Љежа“, упознали се са културом, историјским знаменитостима, начином живота и школским програмом у Љешу, ове године променили смо партнера – сазнајемо од директора Милорада Карановића. – Пројекат ћемо реализовати са школом из средишње Албаније из места Берета. Наших 15 ученика посетиће Албанију, након чега ћемо им и ми бити домаћини.

Основна идеја пројекта је да млади из региона упознају једни друге и уче о другим локалним заједницама. Програм су подржале владе Албаније, Србије, Црне Горе, Северне Македоније и Босне и Херцеговине. Циљеви пројекта су помирење, разбијање предрасуда и зближавање народа на западном Балкану. Током размена организује се мноштво активности, радионица, посета.

Програм „Супершкола“ подржавају локална самоуправа и Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине, а финансирају га Европска унија и Немачка.

А.Ђ.

 

 

 

 

sss-albanija

Средња стручна школа „Милош Црњански“, другу годину заредом, домаћин је гимназијалцима из Љеша из Албаније у оквиру програма „Супершколе“ који спроводи Регионална канцеларија за сарадњу младих. Тема пројекта била је „Изградња мира и јачање миран на Балкану“.

Након што су Кикинђани боравили у Гимназији „Хидајет Љежа“ и упознали се са културом, историјским знаменитостима, начином живота, школским програмом у Љешу, добили су прилику да у протеклих седам дана узврате гостопримство за 15 ученика и две професорке који су боравили у нашем граду.

Меги Хоџа има 16 година и први пут је боравила у Кикинди.

-Први пут сам део пројекта RYCO и драго ми је што сам боравила у вашем граду. За мене је ово велико искуство којег ћу се сећати читавог живота. Највећи утисак на мене је оставио Мокрин хаус и људи које сам тамо упознала. Боравили смо и у Атељеу „Тера“, а посетили смо и Музеј одакле као успомену носим скулптуру у глини. Мамутица Кика је огромна, нисам ни сањала да ћу видети реплику животиње која је некада давно настањивала нашу планету – сазнајемо од Меги.

Нашу средину описала је као мирну и гостољубиву.

-Кикинда је пуно мирнија од Љеше и то је на мене оставило позитиван утисак. Има пуно знаменитости које ми се допадају. Међу нама, младима има пуно сличности и лако смо пронашли заједнички језик – каже млада Албанка.

Разговор са нама завршила је на српском језику који се потрудила да научи са реченицом:
-Јако сам срећна што сам дошла.

И њена домаћица петнаестогодишња Николина Пап, има само речи хвале о Љеши коју су Кикинђани посетили пре три недеље друге и уче о другим локалним заједницама.

-Сам пројекат је интересантан и омогућио ми је да упознам нове пријатеље. У Албанији смо посетили замак, море и плажу. Обишли смо Љеш и околна места и утисци су такви да имам жељу поново да посетим ову земљу – навела Николина.

Програм су подржале владе Албаније, Србије, Црне Горе, Северне Македоније и Босне и Херцеговине, додао је Вања Томашев, професор ССШ „Милош Црњански.

– Циљеви пројекта су помирење, разбијање предрасуда и зближавање народа на западном Балкану и ми смо их у потпуности испунили. Како смо прошле године били презадовољни сарадњом са Гимназијом „Хидајет Љежа“, поново смо их одбрали за партнера. Повезивање младих, сигуран сам да ће се пуно допринети миру на западном Балкану – закључио је Томашев.

Током размена организовано је мноштво активности, радионица, посета.

 

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!