децембар 16, 2024

Sanitetska vozila i vredna medicinska oprema Hitnoj službi u okviru prekograničnog projekta

U okviru prekograničnog IPA projekta Rumunija – Srbija, „Banat 112” Službi za hitnu medicinsku pomoć isporučena su sanitetska vozila i medicinska i druga oprema. Projekat  koji je  realizovan sa opštinom Žombolj privodi se kraju. Postignuti su zadati ciljevi koji su se odnosili na unapređenje tehničkih kapaciteta službi Hitne pomoći u oba grada i širenje znanja i veština iz ove oblasti kod mladih sa obe strane granice, istakao je Saša Tanackov, član Gradskog veća. Ovo je ujedno i poslednji projekat iz ciklusa 2014. – 2020. godine.

 

-Za vozila sa kompletnom opremom izdvojeno je više od 225.000 evra, dok je vrednost preostale opreme, neophodne za funkcionisanje Službe za hitnu medicinsku pomoć, preko 97.000 evra. Ovim projektom Kikindi je pripalo 349.000 evra, a njegova ukupna vrednost 768.000 evra  i ta svota podeljena je na naš grad i opštinu Žombolj – precizirao je Saša Tanackov.

Hitna služba dobila je tri sanitetska vozila i opremu  za ambulantu koju nikada nisu imali. Ovo je najveće ulaganje u pomenutu službu od kada postoji, rekao je načelnik dr Miloš Bajić.

-Uspeli smo da unapredimo dva segmenta našeg delovanja rad na terenu i ambulantne preglede. Od tri saniteta dva su kompletno opremljena, a treći je obezbeđen za prevoz pacijenata iz Kikinde ka većim centrima u Beogradu i Novom Sadu. Osim opreme za imobilizaciju i stabilizaciju, u vozilima su najsavremeniji aparati poput defibrilatora, respiratora, aspiratora, EKG aparati neophodni za životno ugrožene pacijente. Oni će služiti zbrinjavanje urgentnih pacijenata na teritoriji Grada – kazao je dr Bajić.

Ambulanta je, pored navedenih medicinskih aparata, sada opremljena opremom koje do sada nije bilo.

-Sada imamo aparat pod nazivom „lukas“ koji služi za mehaničku kompresiju grudnog koša koji se koristi za masažu grudnog koša. Kao novinu u radu uvešćemo ultrazvuk i nakon obuke naši zaposleni moći će da prepoznaju neurgentnija stanja sa kojima se susrećemo. Nabavili smo i takozvanu lutku odnosno „fantoma“ sa softverom koji će nam omogućiti kontinuiranu edukaciju i obuku zaposlenih kako bi što bolje i efikasnije radili. Kupljen je i novi monitor za praćenja srčanog ritma, apart za neinvanzivnu ventilaciju za pacijente sa problemima u disanju, a svi zaposleni u službi dobili su nove uniforme – dodao je dr Miloš Bajić.

U Hitnoj službi zaposlen je 41 radnik od kojih je deset lekara, 16 medicinskih tehničara i ostalo su vozači. Godišnje ova služba zbrine oko 10.000 pacijenata od čega su dve trećine intervencija na terenu, a ostalo je u ambulanti.

Čitav ciklus projekata realizovanih u prethodnom periodu bio je najuspešniji od kada lokalna samouprava konkuriše za prekogranične projekte. Njihova vrednost je veća od tri miliona evra i pored medicinske opreme, obuhvatili su i vanredne situacije, ali i rekonstrukciju graničnog prelaza Nakovo-Lunga sa biciklističkom stazom, video nadzorom, rasvetom.

-Aplicirali smo za nove projekte. Iako je konkurencija velika očekujemo da će naši projekti biti odobreni za finansiranje – napomenuo je Tanackov.

(VIDEO) TVOJ BRZI INFO- Pregled najvažnijih dešavanja u protekloj sedmici

I ove subote, donosimo vam pregled najvažnijih dešavanja u proteklih sedam dana-kratko, jasno, subotom.  ...

(VIDEO) Zablistao grad: Kikinda u prazničnom ruhu

Nerazdvojni deo predstojećih božićnih i novogodišnjih praznika je i ukrašavanje. Gradski trg je zablistao svetlucavim...

Don`t copy text!