Lokalna samouprava donela je Odluku o raspisivanju javnog oglasa za davanje u zakup i na korišćenje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Drugi krug licitacija biće organizovana elektronski i to preko veb – aplikacije https://gp.upz.minpolj.gov.rs/InzemBid na sajtu Uprave za poljoprivredno zemljište.
-Rok za prijavljivanje i podnošenje dokumentacije je 29. januar do 15 sati. Otvaranje ponuda za davanje u zakup i na korišćenje poljoprivrednog zemljišta zakazano je za 2. februar u 12 časova. Zemljište se izdaje po pravilima drugog kruga i mogu da konkurišu sva pravna i fizička lica čije registrovano poljoprivredno gazdinstvo je u aktivnom statusu najmanje tri godine – istakao je član Gradskog veća Ljuban Sredić.
Za drugi krug preostalo je 1.552 hektara i najveće površine nalaze se u katastarskim opštinama Iđoš 730, Mokrin 330 i Sajan 250 hektara. U preostalim katastarskim opštinama puno je manje zemljišta na licitaciji.
-U drugom krugu preostanu njive lošijih klasa, a podsetiću da se i ranijih godina zemljište izdavalo na 10 i 15 godina, kao što je slučaj sa ovom licitacijom, tako da je najbolja državna zemlja već zakupljena. Početna cena određena je na osnovu prethodne licitacije i prosečnih postignutih cena. Tako smo došli da do toga da se oranice prve klase, vinogradi i voćnjaci izdaju po početnoj ceni od 65.900 dinara, dok je za najlošiju osmu klasu cena 20.400 dinara. Najkvalitetnije livade su 17.178, najlošije su 11.800 dinara, dok je za najbolje pašnjake, trstike i livade potrebno izdvojiti 8.200, a za najlošije 5.160 dinara – dodao je naš sagovornik.
U ovom krugu licitacije preostanu njive četvrte, pete i šeste klase i parcele su manje površine. Najviše konkurišu stočari za ispašu stoke i za pripremu sena za jesenji i zimski period. U prvom krugu licitacije izdato je svega 134 hektara, tako da svake godine ostane između 1.000 i 1.500 hektara neizdatog poljoprivrednog zemljišta. U svojini grada je oko 12.000 hektara državne zemlje i većina je izdata u višegodišnji zakup. Godišnje se od izdavanja u budžet slije oko 80 miliona dinara.