Преображење је један је од великих Христових празника, када, према народном предању, почињу да се преображавају и гора и вода, што најављује скору јесен. У календару је обележено црвеним словом.
По хришћанском учењу, Преображење је тренутак када се Христос на гори Тавор пред апостолима преобразио и засјао као сунчева светлост. Уз њега су били пророци Мојсије и Илија и тако се божанска природа сина Божјег учинила видљивом.
Преображење се у православљу убраја у 12 великих Христових празника.
У црквеним богослужењима празнује се седам дана, током којих се певају песме посвећене овом јеванђелском догађају. На крају Свете литургије освештава се грожђе које се данас једе први пут.
Увек пада у време Госпојинског поста, па је и празнична трпеза увек посна, обогаћена рибом и вином.
Преображењем се завршава летњи годишњи циклус обичаја и започиње јесењи. На овај дан се преображава, односно битно мења природа. Каже се да се преображава и камен у води и лист у гори. Реке и језера постају хладније, па се завршава и сезона купања, што се некада веома поштовало.
Према распрострањеном веровању, на Преображење не ваља касно устати, ни преко дана спавати, јер ко тог дана одспава, преобразиће се, па ће целе године бити поспан, а сматра се и да на овај празник није добро плакати јер ће тај плач прећи у навику.
Уколико жене и девојке устану пре сунца и „помало пораде од сваког женског посла”, верује се да ће се преобразити у вредне домаћице.