У кикиндским воћњацима почела је берба кајсија. Напокон, после више година, воћари који имају касну сорту кајсија могу да се надају солидном приносу. Од 2019. године није било правог рода. Проблем су били касни мразеви крајем марта, па чак и у априлу тако да су кајсије протеклих сезона измрзле од 50 до 100 одсто. То нам потврђује и Гојко Раца из Накова који је ово воће засновао на јутру земље.
-Ово је шеста година да имам воћњак и прва да ћу имати солидан род. Све ове године штете од мраза, али и леда биле су такве да рода малтене није ни било. Прошле године род је био 500 килограма, што је минимално с обзиром на то да имам 370 стабала – каже Раца.
Подизање воћњака односно куповина садница и система за наводњавање, као и ограђивање парцеле, коштали су око 4.000 евра. Инвестиција се ни после шест година није исплатила.
-Већ сам био одустао од воћњака. У прве четири године строго сам водио рачуна о агротехничким мерама тако да сам радио зимско прскање и орезивање, пролећно прскање, комплетну прихрану, кошење, а рода нема. Прошле године орезао сам грубо воћњак и заштитио га четири, пет пута само против монилије тако да ове године нисам очекивао род. Не можете ни да замислите колико сам био изненађен када сам видео да су стабла у пролеће добро понела, а и родила. Ове године сигуран сам да ће принос бити између седам и осам тона што је много више од мојих очекивања – искрен је наш саговорник.
Кишно пролеће добродошло је кајсијама. Гојко Раца има сорту „роксана“ која је међу најтраженијим и касна је сорта.
-Плодови су крупни и лепи, шест кајсија иде у килограм. Пуне су сласти и ко их купи дође по још. Цена је 150 динара килограм и на велико и на мало и имамо наруџбине више дана унапред. Сада када је почела берба она је свакодневна. За сада успевамо да оберемо све зреле плодове супруга, ћеркица, мајка, ташта и ја, међутим мораћу да тражим раднике – напомиње Раца.
Берба ће сигурно трајати још двадесетак дана, а сат је 300 динара. Осим кајсија Раца у истом воћњаку има и орахе који су такође солидно родили. Пракса је да се заједно засаде ораси и кајсије на једној парцели јер орах тек у 25-ој години почиње да даје пун род, а до тада су кајсије већ завршиле свој век.