О Радаку, Николићу, Лотићу и другим задужбинарима и српским добротворима из Баната

„Добротвори Матице српске са подручја Баната и њихове задужбине“ назив је предавања које је данас, у пуном холу Историјског архива, одржала управница послова Матице српске, др Јелена Веселинов.

Др Веселинов говорила је о њиховим циљевима и мотивима и шта се на крају догодило са њиховим задужбинама које су, како је рекла, без обзира на то што су имале различите циљеве и различиту имовину, увек све биле под управом Матице српске.

– Значи да су ти добротвори и задужбинари имали пуно поверења у Матицу српску и у то да ће њихове идеје и циљеви које су наменили задужбинама, бити испуњени. Матица српска се и дан данас бори за повраћај неких од њих у поступку реституције – рекла је др Веселинов. – Кикинђани имају неколико изузетних личности који су били велики задужбинари и мислим да је добро да их се подсетимо. То су, пре свих, Ђока Радак, Лаза Николић и Љубомир Лотић, који су били веома значајни и за Кикинду и за Матицу, и као задужбинари са својим идејама и племенитим побудама да оснаже српски народ кроз функционисање њихових задужбина.

Љубомир Лотић

Др Веселинов недавно је, на изложби посвећеној Ђорђу Ђоки Радаку у Народном музеју, такође говорила о овом значајном задужбинару, адвокату, који је, бавећи се правом и пољопривредом, стекао велико богатство.

Кикинђанин Љубомир Лотић, учитељ, писац и преводилац, издавао је „Великокикиндски календар“ и био је сарадник у више листова и часописа, између осталих и у Летопису Матице српске и у Годишњаку ове институције. Писао је песме и приповетке, а посебно му је било значајно просвећивање и васпитавање омладине и родитеља.

Лазар Николић

Лазар Николић, велепоседник и добротвор, рођен у Ади, завршио је трговачку школу и бавио се јавним пословима. Био је оснивач Привредне банке у Кикинди, члан одбора Српске православне црквене општине, и представник политичке општине.

С. В. О.

Don`t copy text!