(ВИДЕО) Немања и Душан допливали први – Часни крст уступљен боксерки Драгани

Витешки и храбро, са вером у срцу, пливало се на Богојављење, за Часни крст, у Новим Козарцима и у Кикинди. У воду је ушло укупно четрдесетак људи, од којих су три биле девојке. Догађајима је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

На језеру у Новим Козарцима, овог празника пливање је организовано јубиларни, десети пут. Такмичило се једанаест младића и једна девојка из: Нових Козараца, Руског Села, Накова и Кикинде, а учеснике је бодрило стотинак људи. Такмичаре и присутне поздравио је старешина Храма Светог Пророка Илије, Никола Момиров.

Први је до Часног крста допливао Немања Травар, двадесетчетворогодишњи програмер из Кикинде, бивши ватерполиста.

– Први пут учествујем. Није била хладна вода, навикао сам на то – каже Немања. – Пре такмичења смо се договорили да победник Часни крст препусти јединој девојци међу нама.

Драгана Голић је тридесеттрогодишња боксерка. Овим гестом била је посебно дирнута.

– Ово је прелепо искуство, трећи пут већ учествујем. Осетила сам потребу да пливам данас, синоћ сам се пријавила – рекла је Драгана. На Старом језеру у Кикинди пливало је 26 учесника, међу којима су биле две девојке. Богојављенску молитву одржао је протојереј Бобан Петровић, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, са свештенством кикиндске Црквене општине.

– Старо језеро данас је свето место. Окупили су нас храбри људи, јунаци који ће улепшати велики празник и учинити да овај леп обичај опстане и настави се – рекао је протојереј Петровић, поздрављајући учеснике и присутне празничним поздравом „Бог се јави“.

До Часног крста у Кикинди први је допливао двадесетпетогодишњи Душан Јарић из Кикинде који је на мастер студијама на Рударско-геолошком факултету у Београду и такође је тренирао ватерполо.

– Трећи пут учествујем. Богојављење је за мене велики празник и трудим се да га испоштујем кад год сам у прилици. Није важно ко је победник, диван је осећај и само присуствовати – рекао је Душан.

Честитке је учесницима упутио градоначелник Никола Лукач.

– Честитам свима на храбрости и одважности. Важно је да јединствено поштујемо све празнике, да чувамо традицију и да заједно проведемо овај велики празник – рекао је Лукач.

У Кикинди је манифестација одржана девети пут. Стојан Богосављев, председник Ронилачког клуба „Орка“, организатор пливања за Часни крст у Кикинди, и сам се данас такмичио.

– Први пут ове године нисмо морали да разбијамо лед, температура воде је пет степени. Сваке године имамо све више учесника. Никада се нико није ни закашљао после богојављенског пливања – рекао је Богосављев.

За православце, обичај купања-пливања у реци на Богојављење веома је стар. Овај празник је један од петнаест најзначајнијих у православљу и прославља догађај непосредно након што је Свети Јован Крститељ крстио Исуса Христа у реци Јордан – објављивање Богочовека.

Раније се изводио пред само свануће, а последњих деценија, широм Србије, одржавају се пливања за Часни крст у многим градовима, на рекама и језерима. Верује се да и сам улазак у воду доноси здравље, а онога ко први доплива до Часног крста срећа ће пратити током читаве године.

Don`t copy text!