Министарство просвете објавило је Јавни позив за подношење пријава за доделу финансијских средстава установама које врше делатност основног образовања и васпитања у Србији у циљу опремања ученичких задруга ради унапређења услова рада, а за те намене обезбеђено је укупно 12 милиона динара.
Како је наведено у позиву, средства која Министарство просвете опредељује за те намене могу да се користе за реализацију предложеног програма ученичке задруге, као и за набавку машина и опреме за рад ученичких задруга.
Додаје се да учесници јавног позива комплетну документацију подносе у штампаној и електронској форми до 26. јуна, на адресу ресорног министарства (Немањина 22-26, 11000 Београд, спрат ВИ, крило Ц, канцеларија 22), односно електронском поштом (osnovno@prosveta.gov.rs).
У објављеном Јавном позиву се прецизира да се за установе које до сада нису добиле средства Министарства просвете за унапређење услова рада ученичких задруга опредељују средства у складу са вредновањем и рангирањем предлога пројеката до 400.000 динара, док се за установе које су у претходном периоду добиле средства, опредељује до 350.000 динара.
Једно правно лице може да поднесе једну пријаву за доделу финансијских средстава по овом позиву.
Министарство просвете је на свом сајту објавило да су ученичке задруге важан део образовно-васпитног рада у школама, којима се развијају потенцијали и радне навике ученика, развија предузетничка компетенција и јача мотивација за производним и радним процесима, самопоуздање и свест о властитим интересовањима и могућностима.
Истичу и да ученичка задруга реализацијом програма, набавком одговарајућих машина, опреме и средстава за рад и примереним методичким поступцима под менторством наставника треба да омогући развој вештина и способности, конструкцију, продубљивање и примену знања ученика и чланова задруге. Ученичке задруге важан су део образовно-васпитног рада у школама. Оне развијају потенцијал и радне навике ученика, развијају предузетничке компетенције и јачају мотивацију за производним и радним процесима, као и самопоуздање и свест о властитим интересовањима и могућностима.
Такође, један од задатака ученичког задругарства у нашим школама јесте спознаја властитих способности и склоности ученика, каоа и опредељеност за будуће занимање.
Упутство за оснивање ученичке задруга и модуси подршке овим облицима организовања ученика доступни су на сајту Министарства просвете.