Министарка здравља Даница Грујичић изјавила је да ће села и мања места у Србији добити покретне амбуланте у којима ће радити лекари опште медицине који ће бити едуковани да обављају прегледе на ултразвучном апарату, рендгену и ЕКГ уређају и пацијенти ће тако моћи да реше око 85 одсто здравствених проблема због којих одлазе код доктора.
Она је навела да ће те амбуланте имати и малу лабораторију и сет за реанимацију, а лекари опште медицине ће моћи да интубирају пацијента.
– Лекари у наредном периоду морају да прођу обуке. Мала лабораторија је битна, јер данас из капи крви може да се уради 20 анализа, а питање је када ће моћи сви параметри. Ако добију и аутомобил, могу да организују и скрининге тако што ће се пацијенти возити на преглед. Битно је да имају и телефоне, да пацијенти увек могу да их позову – казала је министарка за Политику.
Она је навела да ће у тим амбулантама бити и места за стоматологе, додајући да се увидело да је огромна грешка направљена када је стоматологија избачена из домова здравља.
Грујичић је нагласила да, када је реч о апотекама, она не сматра да држава не треба да има своје апотеке.
– Морамо да задржимо барем Апотеке Београд, па да видимо да од њих направимо Апотеке Србије јер ћемо, у противном, доћи у ситуацију да ће приватници да нас уцењују, а то морамо да избегнемо. Држава увек мора да има алтернативу. Ако су приватници бољи и повољнији, ја немам никакав проблем са тим, али је сада ситуација таква да постоји врло нелојална конкуртенција у тој области – рекла је.
Министарка је навела и да би у другој половини следеће године требало да крене реализација пројекта који је одобрила Светска банка, а то је да, поред амбуланти, буду станови за здравствене раднике.
– Приликом обиласка села у општини Смедеревска Паланка видела сам да постоје добре амбуланте које су напуштене и које треба само обновити, а одмах уз њих су лепе кућице у којима су некада становали здравствени радници. Ако све буде у реду 2029. би ово било реализовано. Најмањи проблем је направити монтажне објекте, много је важније обучити људе да раде са разним апаратима – казала је Грујичићева.
Она је додала и да су раније обуке за рад на апаратима трајале много дуже, а да је сада то знатно краће јер су апарати савременији.
Министарка је најавила и да ће, од марта наредне године, бити ревидиране и све листе чекања и да ће пацијенти лакше заказивати прегледе.
– На сваких 15 минута може да се уради једно снимање на скенеру – објаснила је. – Дакл,е 48 пацијената може дневно да буде снимљено. На магнетној резонанци за 12 сати може да се уради 24 прегледа. Боља организација рада и нови уређаји смањиће листе чекања – реклаа је министарка Грујичић, а преноси „Политика“.