Висока школа струковних студија за образовање васпитача, у сарадњи са Удружењем за развој професионалних вештина „ПРОВЕНС“ , била је домаћин Међународној конференцији под називом „Конструктивистички приступ у развоју културних вредности и активности деце предшколског узраста“. Циљ је да скуп послужи као платформа за повезивање и подстицање међусекторске сарадње између културних и образовних установа, као и организација цивилног сектора, истакла је доктор наука и професор на кикиндској Високој школи Драгана Малешевић.
-Желимо програме у којима деца имају активну улогу, истражују, откривају, који задовољавају интересовања и потребе најмлађих и у којима су деца срећна. То је најсавременији приступ у раду са децом. Ово је прва конференција која је објединила професоре који образују васпитаче на Високој школи, практичаре тачније васпитаче и медицинске сестре, библиотекаре, кустосе музеја и све који су заинтересовани да се развију заједнички програми уједињеним акцијама. И развој интеркултуралности нам је важан тао да смо имали госте из Мађарске који су показали како се деца, пореклом Срби, образују и како се код њих развија културни идентитет. Са друге стране приказали смо и како се ради са децом мађарске националне мањине која живе у Србији – навела је др Драгана Малешевић.
Приказани су и примери добре праксе у Народном музеју, Библиотеци и у Предшколској установи, тако да су окупљенима говорили Драган Киурски, виши музејски педагог и Кристина Дрљић, директорица ПУ „Драгољуб Удицки“.
-Васпитаче, али и наши студенти имали су прилику да стекну нова сазнања. Поред тога, упознали су се и са нашим партнерима из места Деска у Мађарској, са којима смо већ организовали трибине. Исто тако ту су нам били и представници Националног савета мађарске националне мањине, тако да је ова конференција добила акредитацију Педагошког завода Војводине – напоменула је Ангела Месарош Живков, директорица ВШССОВ.
Конференција је окупила библиотекаре, кустосе музеја и галерија, васпитаче, професоре и студенте васпитачких школа, као и представнике удружења грађана и стручних удружења активних у области културе. Очекивања су да ће у наредном периоду бити осмишљени културни програми усмерени на дечју иницијативу, креативност и њихово активно учешће у сопственом учењу и развоју културног идентитета.
А.Ђ.