Domaći proizvodi – poslastice, kolači, bezalkoholna i alkoholna pića, cveće i aranžmani, nakit i odeća, kao i dekorativni predmeti za kuću, svi talenti, kreativnost i preduzetnički duh ispunili su tezge i najnovijeg, Septembarskog bazara koji se danas održava na trgu zahvaljujući Turističkoj organizaciji Grada.
Među više od 30 izlagača je i tezga sa ručnim radovima „Kikinđuša“, udruženja u kojem su se vredne majstorice heklanja, štrikanja, tkanja i šivenja, veoma talentovane i kreativne.
– Nas tri drugarice rešile smo da osnujemo Udruženje žena pre šest godina. Svaka od nas već se bavila izradom predmeta od platna i vune. Radile smo kod kuće i jedinu priliku da izlažemo imale smo kada je nekadašnji Dom omladine, sada Kulturni centar, svakog drugog petka u mesecu organizovao bazare rukotvorina. Tu smo se i upoznale i rešile da pozovemo žene koje se bave ručnim radom da nas se pridruže – kaže Olivera Normali, predsednica Udruženja.
Suosnivačice su Svetlana Ninković i Radmila Roka, a Kikinđuše trenutno imaju desetak članica. Neke od njih žive u Novom Sadu i Beogradu, ali vredno rade i dolaze na bazare.
– U asortimanu imamo tkane krpare, šivene i heklane papuče, nesesere, cegere, bundeve od platna, kape, šalove, radimo i novogodišnje aranžmane – nabraja Olivera. – Na „Danima ludaje“ najbolje su nam se prodavali predmeti inspirisani bundevom, a učestovale smo i na „Banatskom fruštuku“. Sada se pripremamo za „Sovembar“, kada će svi proizvodi biti u znaku sova.
„Kikinđuše“ kažu da su prepoznatljive po šivenim ludajama od platna, tkanim krparama i papučama koje su unikatne i koje niko drugi ne izrađuje na takav način.
Dodaju i da bi volele da imaju još članica i pozivaju kreativne žene koje s ljubavlju izrađuju rukotvorine, da im se pridruže. Članarina je sto dinara mesečno, a osim lepe prilike da se dodatno zaradi, dobro raspoloženje je obavezno i zagarantovano.
Članice nemaju svoje prostorije, rade kod svojih kuća, i sreću se na kafi. Uvek vedre i pune novih ideja, jedan su od brendova grada. Jer su Kikinđuše.