Кикинђани и овог лета „окупирали“ Грчку и највише се продају седмодневни аранжмани

Нема изненађења ни ове сезоне купања када су туристички аранжмани у питању. Кикинђани, као и, вероватно, многи у Србији, хрле у Грчку која је задржала ниске цене. Најбржи, они који су успевали да дођу до првих понуда, у време Сајма туризма у фебруару, плаћали су до 170 евра по особи, сазнајемо од Кикинђана који су управо сада на летовању које су већ исплатили.

И у Туристичким агенцијама потврђују да су убедљиво најпопуларнији аранжмани закупа апартмана у Грчкој, са аутобуским превозом, а све то може и да се плати на рате.

– Када су у питању авио-аранжмани и „ол инклузив“ понуде, најпродаванији је Тунис, који је задржао прошлогодишње цене, и повољнији је и од Турске и од Египта који је, опет, драстично изгубио на популарности – каже Мирослав Брандић, власник туристичке агенције „Оаза“. – У Грчкој, традиционално најпопуларнији су Олимпска регија, Халкидики и острва. Авионом се највише путује на Родос и Кефалонију и странке су веома задовољне.

У претпродаји, Тунис је, са авио превозом и свим плаћеним трошковима, коштао 520 евра по особи за десет дана, додаје Брандић.

Његова препорука за странке са дубљим џепом, свакако је једно од места на којем, како каже, могу да се комбинују купање и разгледање.

– За то је идеална Сицилија. Скупља је од других аранжмана – ноћење са доручком, са авио превозом, кошта 650 евра и организују се излети у Палермо, Катанију, до Етне и сицилијанских села.

И међу странкама Агенције „Ксенос“ Тунис је ове године, поново, веома популаран.

– Томе посебно доприноси чињеница да су у предсезони и постсезони приступачне цене. Међутим, када се све сабере и упореди Тунис „ол инклузив“, дакле без новчаника, додатан трошак су само виза и боравишна такса, са Грчком, са само плаћеним апартманом, потрошени износи су врло слични, тако нам кажу странке.  С том разликом што се у Тунис путује авионом и не бринете о храни. Можда нам је и зато Тунис хит ове године – наводи власница Агенције, Стојанка Зуковић.

И овде је Грчка још увек најзаступљенија и најповољнија, док је адут Туниса, између осталог, што има широку понуду и дугу обалу, искључиво са лежаљкама. На афричком Средоземљу сезона траје до краја октобра и цене тада могу да падну и до 70 евра.

У „високој сезони“, од 20 јула до 20. августа, наведени аранжмани од 10 дана у Грчкој коштају 300, а у септембру само 170 евра.

– Фино се продаје и Турска, они су прилагодили цене, посебно у регији око Алање, тамо су нешто ниже цене у односу на Бодрум и Белек где је, опет, лепша понуда. Полупансион у Турској је, са авионским превозом, 500 евра, док је „ол инклузив“ 200 евра скупљи. Десет ноћења са аутобуским превозом сада кошта око 400, а у септембру ће бити 350 евра – напомиње Зуковићева.

Уз ове, најпопуларније дестинације, кажу у „Ксеносу“, било је интересовања и за Хрватску, међутим, на овој обали цене су доста веће, па су се странке преоријентисале на Црну Гору или на неку другу дестинацију. Агенције, као ни за Црну Гору, немају уговоре о закупу са власницима приватних смештаја, па су у понуди хотели у којима је, за просечног туристу, летовање скупо. Средња цена у Хрватској је око 200 евра по особи и по дану.

Уколико сте баш у ситуацији да вам буџет није посебно ограничен, у „Ксеносу“ апсолутно препоручују Палма де Мајорку, ако желите да имате прелепо, друкчије и сасвим изузетно летовање, каже Зуковићева. Цена за ову дестинацију, рецимо за полазак 24. овог месеца је 799 евра по особи – за седам ноћења са доручком.

Агенцијске статистике показују да је продаја на нивоу прошле године. Могуће је и плаћање на рате, чековима, уз учешће од 30 до 40 одсто приликом резервације.

С. В. О.

Don`t copy text!