Високе температуре од двадесет степени у фебруару довело је воће у фазу пупољака, па се над воћњацима надвила претња мразом. Зависи од сорте и од парцеле, како и где креће вегетација.
-У протекле две, три године температуре у фебруару су више као оне у априлу и мају. То је довело да воће изађе из фазе мировања. Кајсије су већ цветале, како у атару, тако и у граду, а исту ситуацију имали смо и прошле године. Оно што је неуобичајено јесте да је и остало воће кренуло. Дуње за које је нормално да цветају 1. маја у ову фазу доћи ће знатно раније – сазнајемо од саветодавца Пољопривредне стручне службе Јелене Кљајић.
Брескве су у фази ружичастих балона, а како и за наредни период метеоролози предвиђају топло време, и ово воће ће цветати. Јабука се, за сада најбоље држи и мишљење наше саговорнице је да ће почетком априла ући у фазу цветања.
-Вишње и трешње су у почетку вегетације, али за сада „ћуте“ – напомиње наша саговорница.
Климатолози кажу да нас очекује пролеће топлије од уобичајеног, али да ризик од мраза и даље прети. Онима који у лето уђу без губитака, борба са последицама климатских промена тек предстоји јер смо сведоци великих суша и високих температура.
-Ако и дође до мразева, много тога зависиће од фенофазе у којој ће воће бити, колико ће температуре бити ниске, колико ће трајати. Оно што сада воћари могу да ураде за кајсије које су цветале и брескве треба да ураде третман против монилије. Произвођачима брескви саветовали смо да не журе са резидбом па ће и кроз ову агротехничку меру моћи да коригују принос. За остале воћне врсте препоручује се третман бакарним препаратима – рекла је Јелена Кљајић.
А.Ђ.