Испраћамо спортску 2022: Догађаји и резултати кикиндских спортиста, који су обележили годину на измаку

Јануар

-Преминуо Слободан Вујин (86) један од оснивача кикиндског ватерполског клуба.

-ОФК Кикинда, без петорице из јесење полусезоне и сa четворицом нових играча, започела припреме за други део надметања у Српској лиги „Војводина”.

Фебруар

-Рукометаши Кикинде завршили овосезонско масовније надметање, пошто су у претколу Купа Србије, у „Језеру” изгубили 25:27 од костолачког Рудара.

-На турниру финала Купа Србије у Новом Саду, стрелац Кикинде Душко Петров био други у гађању из пиштоља, а на истој позицији и састав с именом нашег града у екипном поретку.

Март

Васа Кецић, члан кикиндског Клуба борилачких вештина и спортова Нова димензија, на првенству Србије у Сенти, у тежинској категорији до 63,5кг заузео треће место.

Душко Петров, стрелац-пиштољаш, трећи на првенству Србије одржаном у Нишу, као и СД Кикинда у екипној конкуренцији, а осим њега пуцали су за Кикинду и Борис Миклуц и Душан Латиновић. У мешовитим паровима првој екипи Кикинде (пар: Петров – Јелена Томић) такође је припала бронза.

-Куглашице кикиндске Кике 0230, освајањем првог места у војвођанској групи Прве лиге, пласирале се у Суперлигу.

-У најнижем рангу – Другој војвођанској лиги, куглаши кикиндског Радничког ЛК завршили сезону на петој позицији.

Јевто Јарчевић, уместо Ненада Ковачевића, постављен за новог тренера ОФК Кикинде.

-Футсалери КМФ Кикинда, у конкуренцији 11 клубова, у трећем, нашем последњем рангу – Лиги Војводине, завршили на деоби седмог и осмог места.

-Сениори и сениорке кикиндског Феникса у екипној конкуренцији освојили бронзане медаље на првенству Србије у Чачку. Тим момака каратиста наступио је у саставу: Алекса Ротаров, Срђан и Никола Кочиш, док су екипу каратисткиња чиниле: Андреа Инђић, Драгана Мијанџић и Александра Ћурчин.

Душко Петров, стрелац Кикинде, у Норвешкој на Првенству Европе пуцајући из пиштоља заузео 20. место у појединачној конкуренцији. У екипном делу, Србија (Микец, Петров, Гргић) на шестој позицији.

Април

-Ватерполисти ЖАК-а, након шест година вратили се као првопласирани из Прве „Б” у Прву „А” лигу, наш други ватерполски разред.

-Фудбалери новокозарчке Слободе победили 2:1 тим Нафтагаса у Елемиру и узели Куп ФСП Зрењанин.

-Одбојкаши Кикинде заузели на крају сезоне треће место у војвођанској групи Друге лиге, четвртом по реду рангу у Србији.

-Одбојкашице Кикинде 0230, у поменутој војвођанској групи четвртог степена надметања у Србији, завршиле на 10. месту, трећем одоздо па су испале из лиге.

-На првенству Србије у фул контакту, Живан Арађанин из кикиндске Нове димензије, заузео треће место у категорији до 67кг.

Нада Фор, саватискиња Арене, после једне борбе у дисциплини асаут, првакиња Србије у најлакшој тежинској категорији.

-Кошаркашице кикиндске СО ЖКК завршиле надметање у Првој регионалној лиги „Север” КС Војводине, нашем трећем степену, на осмом месту.

-Кошаркаши Велике Кикинде, као последњи, испали из Прве регионалне лиге „Север” КС Војводине у четврти ранг. Кикинђани у такмичарској години забележили само поразе – у 22 меча.

Мај

-На такмичењу за Куп Србије у Новом Бечеју, каратисти и каратисткиње кикиндског Феникса освојили трећа места у екипним конкуренцијама.

-Рукометашице Кикинде, као друге на табели Супер „Б” лиге, пласирале се у елитну АРКУС лигу, четири године након испадања.

-Стонотенисери кикиндске Галадске завршили надметање у Првој лиги, другом рангу, на деветом месту.

-Као 11, претпоследње на табели Прве „Б” лиге, стонотенисерке рускоселског Чарнојевића испале у трећи ранг.

-Рукометаши Кикинде прваци Супер „Б” лиге „Север-Центар” па су се након сезоне у другом рангу, вратили у АРКУС лигу.

-Рукометашице Мокрина, као последњепласиране, из Прве испале у Другу лигу Војводине (последњи степен такмичења).

-Сезону у Другој лиги Војводине, као 10. на табели у конкуренцији још 13 екипа, окончали рукометаши мокринске Црвене звезде.

Јун

-ОФК Кикинда, као последња на табели, испала из Српске у Војвођанску фудбалску лигу „Исток”.

-Рускоселска Црвена звезда завршила сезону на војвођанском фудбалском „Истоку” на петом месту, 11. новокозарачка Слобода, а 13. великоселска Козара.

-У најнижем степену – Међуопштинској фудбалској лиги „Кикинда-Житиште”, Напредак из Банатске Тополе пети на табели у конкуренцији још осам тимова.

-Кикиндски ЖАК, као првак Подручне фудбалске лиге „Зрењанин”, пласирао се на војвођански „Исток”, а наковачки Полет као другопласирани, након доигравања против Јединства из Качарева (6:2, 0:4), није у томе успео. Мокрински Делија осми, а башаидска Војводина 14. на лествици па је испала у најнижи разред.

-У Бору, у финалу првенства Србије у стронгмену, члан кикиндског Бемикија Владимир Булатовић освојио титулу првака, а Владан Живковић, такође из нашег клуба, био други.

-Финале Купа Србије малокалибарским оружјем у Новом Саду, обележио стрелац Кикинде Душко Петров који је доминирао у неолимпијским дисциплинама, освојивши сва три злата: пиштољем слободног избора, пиштољем средишњег паљења и стандардним пиштољем. Још је Кикинђанин Душан Латиновић био трећи у првопоменутој дисциплини.

Јул

-У Новим Козарцима и Кикинди одржано надметање за светску Лигу шампиона у стронгмену. Током два дана, у шест дисциплина, надметало се 12 такмичара из 11 држава, а на кикиндском тргу тријумфовао Сами Ахола из Финске.

-На првенству Србије у неолимпијским дисциплинама, стрелац Кикинде Душко Петров био двапут први, а Кикинда освојила титули у екипном пласману у пиштољу слободног избора, док је у тој дисциплини Борис Миклуц трећи. Петров је победио и у стандардном пиштољу.

Август

-Преминуо Драган Живанкић Кана (78), који је бележио наступе за омладинску репрезентацију Југославије, почетком седамдесетих година прошлога века, са ФК Бор играо у Првој лиги, финалу Купа Југославије и у европском Купу победника купова, а након повратка у родни град био   запажен када је ОФК Кикинда, први пут у историји, 1976. ушла у Другу савезну лигу „Запад”.

-Почела сезона у Војвођанској фудбалској лиги „Исток” у којој је пет наших клубова, два градска и три сеоска, и Подручној лиги „Зрењанин” с два наша клуба.

-На датум када је Делија пре сто година основан (28. августа 1922. године), отпочело обележавање јубилеја мокринског фудбала. У галерији Дома културе уприличена изложба клупских фотографија.

Септембар

-Утакмицом против суботичког Спартака, било је 0:4, мокрински Делија и на травнатом игралишту обележио јубилеј – 100 година клуба.

-Започела рукометна сезона, оба клуба с именом града и женски и мушки у најјачем степену – АРКУС лиги.

Октобар

-Саватисткиња Нада Фор, бивша Миладинов, постала је првакиња света у дисциплини асо, у категорији до 48кг, на првенству у италијанском Милану. Иђошанка, као репрезентативка Србије, тако крунисала каријеру и опростила се такмичарски од спорта.

-Након шест кола у мушкој рукометној АРКУС лиги, у Кикинди смењен тренер Даниел Петковић, а на његово место постављен Горан Куртеш, који је пре појаве короне већ био на клупи клуба из нашег града.

Новембар

-Фудбалери банатскотополског Напретка презимиће на другом месту табеле Међуопштинске лиге „Кикинда-Житиште”, пораванати с првопласираним новобечејским Јединством, башаидска Војводина осма у нашем последњем рангу.

-ОФК Кикинда, као јесењи лидер војвођанског „Истока” кренуће у други део сезоне, следи је другопласирана новокозарачка Слобода с два бода мање, рускоселка Црвена звезда четврта, великоселска Козара седма, а кикиндски ЖАК 12. на лествици.

-У Подручној фудбалској лиги „Зрењанин” наковачки Полет зимује на трећем месту, а мокрински Делија на 14, трећем одоздо.

-Џудисти кикиндског Партизана, дводневну Суперлигу Србије с 12 клубова окончали на деоби петог и шестог места.

-Рукометашице Мокрина завршиле први део сезоне у Другој лиги Војводине, која има 10 екипа, на осмом месту.

-У Првој мушкој стонотениској лиги, другом степену надметања, кикиндска Галадска зимоваће на петом месту табеле.

Децембар

-Куглашице кикиндске Кике 0230, нове у елити, окончале јесењу сезону Суперлиге као треће.

-Кошаркашице кикиндске СО ЖКК након јесење полусезоне у Првој регионалној лиги КС Војводине, у групи „А” заузимају четврто место.

-У групи „А” Друге регионалне лиге КС Војводине, новокозарачка Слобода шеста на лествици, а кошаркаши Велике Кикинде у групи „Б” пети.

-Рукометашице Кикинде АРКУС лигу у јесењем делу окончале на претпоследњем месту с пет бодова колико има и последња екипа на табели.

-У мушкој конкуренцији АРКУС лиге после првог круга такмичења, Кикинда је 10. на табели односно прва изнад црте испадања, с два бода вишка у односу на 11. тим на лествици.

-Ватерполисти ЖАК-а у Првој „А” лиги након јесењег дела надметања налазе се на седмом месту.

-Финале Купа Војводине у рукомету у обе конкуренције, одржано је у кикиндском „Језеру”, а победом од 31:28 над каћким Југовићем, Кикинђани се пласирали у наставак такмичења – претколо Купа Србије док је у женском финалу тријумфовала Младост из Нове Пазове која је била боља од Срема (Сремска Митровица) – 30:29.

-Одбојкаши Кикинде у Другој лиги „Север” ОС Војводине, која је летос реорганизацијом система такмичења постала трећи ранг, осми после јесењег дела првенства.

-Иако су у априлу испале из Друге лиге „Север” ОС Војводине, одбојкашице Кикинде 0230, због летошњег одустајања једног клуба, и у новој сезони стартовале у поменутом рангу надметања, а на крају првог круга заузимају 10. место, прво испод црте опстанка.

-Рукометаши мокринске Црвене звезде у Другој лиги РС Војводине уверљиво воде на табели након јесењег дела првенства.