Храст у дворишту Железничке станице сведок је и чувар историје Града

Храст у парку Железничке станице у Кикинди, од краја прошле године заштићен је као споменик природе. Стабло је импозантно, раскошне је лепоте и хабитуса, истакла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Самом величином и старости стабло је изузетне природне вредности. Старо је од 180 до 200 година и високо је 30 метара. Пречник крошње је 28 метара и заузима укупну површину од 615 метара квадратних колика је пројекција крошње на подлози. Обим дебла је 550 центиметара. Актом о заштити прописан је начин заштите, његова нега и шта је забрањено попут ломљења стабала, лишћа, оштећења коре, као и извођења земљаних и грађевинских радова у његовој близини – рекла је Мирослава Наранчић.

У близини храста поставиће се табла са називом врсте, старости и категоријом заштите. Парк се одржава редовно, као и сама површина око стабла које ће редовно прегледати стручњаци са Института за низијско шумарство. Здравствени преглед показаће које суве гране треба уклонити и како га даље неговати.

Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој бави се и препознавањем и предлагањем заштите значајних врста појединачних стабала на територији града. Наше подручје има пуно природних богатстава.

-У нашој средини имамо неколико заштићених подручја међу којима су Специјални резерват пашњаци велике дропље, слатине средњег Баната и долине Златице, парк „Бландаш“ и улица Генерала Драпшина која је медијски позната по природном тунелу и спада међу најлепше улице света. Однедавно се заштићеним природним богатствима придружио и храст лужњак – напоменула је наша саговорница.

Крајем 2023. године Секретаријат за заштиту животне средине од покрајинског Завода за заштиту природе добио је акт којим је храст постао заштићено подручје локалног значаја треће категорије односно споменик природе.

-Деценију пре тога поднели смо иницијативу да се најпре уради валоризација стабла, а потом и да се заштити. У току су припреме за наредни корак, а то је заштита стабла храста у дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе. Стабла које желимо да заштитимо су стара између 150 и 200 година – додала је Мирослава Наранчић.

Храст лужњак је аутохтона врста стабла, високих лишћара. Карактеристичан је за наше подручје, а уједно симболизује дуговечност, традицију и културу. У нашој земљи постоји десетак врста храста од којих је најпознатији лужњак, а ту су и китњак и цер.

А.Ђ.

Два века дочекује и испраћа путнике

Стабло, које је сведок историје, промена и раста Кикинде, од Великокикиндског дистрикта до данас, и даље живи у дворишту Железничке станице која је некада била мотор развоја. Већ скоро два века оно испраћа и дочекује путнике намернике, али и Кикинђане који враћају у родни град. Храст је био 30 година стар у време отварања пруге Сегедин – Кикинда – Темишвар.

-Храст треба да буде споменик природе који ће остати будућим генерацијама и да се нађе на карти еко туризма нашег града – закључила је Мирослава Наранчић.

 

(ВИДЕО) Градоначелник Младен Богдан гост подкаста Кикиндског портала

У празничном подкасту Кикиндског портала угостили смо градоначелника Младена Богдана. Након је у интервјуу за...

(ВИДЕО) Кикиндски малишани дочекали 2025. годину

Тачно у подне, 31. децембра, одбројавајући последње секунде Старе, кикиндски малишани дочекали су Нову годину....

(ВИДЕО) Додељена градска признања појединцима и колективима: Они су обележили 2024. годину

Поводом Дан града додељена су градска признања најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаности у Градској...

Don`t copy text!