Ђаци са ловцима у акцији бројања зечева

Ученици петог и шестог разреда данас су помогли ловцима у бројању зечева на подручју Фазанерије „Млака“. Била је то прилика да проведу дан у природи и науче више о живом свету у околини свог града.

Позиву из Ловачког удружења “Кикинда” одазвао се Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града. Прва школа која се укључила у ову акцију је ОШ „Јован Поповић“.

– На наше одушевљење, одазвао се велики број деце, њих око 40. Увек подржавамо активности у природи и сматрамо да дан у природи значи више од часа у клупама – рекла је директорица Јелена Крвопић.

Скуп је био код Мотела „Ловац“. Иако је било рано јутро, деца су била расположена за упознавање са ловачким активностима.

– Лепо ми је то што ћемо половину дана уживати у прелепој природи – рекла је Елеонора Крнић, ученица петог разреда.

Њена другарица, Вања Ђомпарин, такође из петог разреда, каже да јако воли природу и да никада није присуствовала нечему сличном.

– Желим да уживам у природи и да научим нешто о њој од ловаца – објаснила је Вања.

Најмлађи учесник који је поранио због данашње акције је шестогодишњи Урош Грујић.

– Одлучио сам да рано устанем и да дођем и да бројим зеке – рекао нам је Урош. –  И доћи ћу поново.

Домаћини, чланови Ловачког удружења, такође су се окупили овог јутра, расположени да малишанима покажу како се чува природа и управља ловним подручјима, рекао нема је председник Младен Бањац.

– Данас је редовно бројање дивљачи на два потеза – објаснио је Бањац. – Циљ нам је да едукујемо децу, да проведу дан у природи, да виде град на друкчији начин. Ово је наша редовна акција којом контролишемо популацију дивљачи. После бројања израђују се документа на основу којих се планира изловљавање. Прошле године могли смо да радимо три изловљавања зеца, али смо урадили само два. Опрезни смо јер много тога утиче на смањење њихове популације.

Бањац је додао да ловци управо завршавају бројање срнеће дивљачи на 28 хиљада хектара, што је површина којом газдују, а завршили су и постављање  хиљаду садница на дужини од шест километара јер их уништавају немарни пољопривредни произвођачи приликом уласка и изласка из њива. Удружење има 168 активних ловаца, али и проблем јер нема нових, младих чланова.

– Овакве активности спроводимо ради заштите природе. Упознајући ловна подручја Кикинде, деца уче и како се она чувају јер дивљач представља природно богатство – оценила је секретарка Секретаријата, Мирослава Наранчић.

Она је најавила да ће у Секретаријату наставити сарадњу са Ловачким удружењем и да ће интензивирали активности; планирају се едукације о заштити природе, кинологији и забрани употребе оружја.

С. В. О.

Don`t copy text!