Данас се слави Дан победе над фашизмом

Дан победе над фашизмом обележава се у знак сећања на 9. мај 1945. године када је, безусловном капитулацијом Немачке окончан Други светски рат у Европи. Од 1950. године овај датум се слави и као Дан Европе.

Деветог маја 1945. године, капитулацијом нацистичке Немачке, окончан је Други светски рат у Европи. Безусловну капитулацију у Берлину је, нешто иза поноћи, потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел. У име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника, британски ваздухопловни генерал Артур Тедер. Овим је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Датум који представља дефинитивни завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду „Мисури“ у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бачених атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки. У рату који је трајао нешто мање од шест година нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.

Процене показују да је било од 50 до 80 милиона погинулих, међу којима од 38 до 55 милиона цивила. Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000 људи, међу њима више од 300 хиљада бораца.

Фелдмаршал Вилхелм Кајтел потписује одредбе о капитулацији немачке војске

Дан Европе

Девети мај обележава се и као Дан Европе, јер је тога дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама. Идеја је била да се успоставе заједничка тела, тачније односи, пре свега у  производњи и дистрибуцији угља и челика, као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је прерасла у Европску економску заједницу. Четири деценије касније, 1991. у холандском градићу Мастрихту, проглашена је Европска унија. Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана – 9. мај, обележава као Дан Европе.

Обележавање Дана победе

У Кикинди ће Дан победе бити обележен шетњом Бесмртног пука. После полагања венаца на споменик на Руском гробљу у Кикинди у 11 сати, тачно у подне биће положени венци на Споменик „Туга“ погинулим војницима и полицајцима Кикинде у ратовима од 1991. до 1999. године. Венци ће, затим, бити положени на Споменик жртвама фашизма и у Градској кући, код спомен-плоче Драгутину Ристићу, командиру јединице Гвозденог пука.

 

Don`t copy text!