Света Петка или Преподобна мати Параскева била је хришћанска византијска подвижница из 11. века. Дан њеног помена, Петковдан, обележава се 27. октобра, и шеста је слава по броју свечара у Србији.
Ова светитељка родила се у селу Епивату, код града Калистратије на обали Мраморног мора, половином 10. века. Потицала је из имућне и побожне породице. Имала је брата, који се звао Јевтимије, и који се замонашио веома млад, да би касније постао епископ Мадитски.
Још као девојчица, док је са мајком одлазила у цркву, била је веома побожна. Након смрти својих родитеља, жељна подвижничког живота, напустила је родитељски дом и отишла у Цариград, где се замонашила у цркви Свете Софије и добила име Параскева. Затим се запутила у Јорданску пустињу. Живећи строгим аскетским животом, ради Христа се подвизавала све до своје старости.
Широм Србије налази се и велики број извора, који су посвећени Светој Петки. Један од њих је извор у Калемегданској тврђави у Београду, где су њене мошти дуго времена почивале.
Култ Свете Петке веома је развијен међу Србима, па је Петковица као јача слава раширена у више крајева, а највише у источној Србији и у Далмацији.
Саборна црква у Јашију, највећа црква у Румунији, где се налазе мошти Свете Петке једно је од најпопуларнијих места ходочашћа православних хришћана на југоистоку Европе.
Ходочашће у светињама које се налазе у Саборној цркви у Јашију постало је један од главних верских догађаја у Румунији. Стотине хиљада ходочасника окупљају се сваке године другог викенда октобра да би обележили спомен Свете Параскеве, док је сам град у исто време установио своје Дане прославе.
Култ Свете Петке је изузетно развијен у Србији, Грчкој и другим православним балканским земљама.