Košarkaši Velike Kikinde, porazom u gostima od Apatina, rezultatom 85:78 (14:18, 18:23, 27:17, 26:20), u poslednjem kolu sezone Druge lige Košarkaškog saveza Vojvodine, četvrti je to stepen nadmetanja, nisu uspeli da se plasiraju u rang više. Trener Mirko Bucalo, odmah nakon utakmice, istakao je:
– Teško je bilo šta reći posle ovakve sezone… Nakon 19 pobeda u nizu, prvu i jedinu utakmicu koju smo izgubili, bila je ova. Cela sezona stala je u jedan meč, a sve dobro što smo postigli i uradili gubi smisao… Imali smo šansu i večeras u Apatinu, ali to je sport… Zato, idemo dalje.
D. P.
Спорт
Treći po redu, dvodnevni turnir za fudbalere rođene 2009. i mlađe, „Kikinda kup” okončan je trijumfom TSC iz Bačke Topole, koji je u finalu, na Gradskom stadionu, savladao 3:1 ekipu iz Mađarske – budimpeštanski Ferencvaroš.
Pre toga u borbi za treće mesto, subotički Spartak bio je bolji od rumunskog UTA Arada, peta je OFK Kikinda, šesta novosadska Vojvodina, a sedma ruskoselska Crvena zvezda.
Pehar pobedniku uručio je gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan, a gradski većnik za sport Aleksandar Aćimov rekao je:
– I ove godine smo kao grad podržali ovu manifestaciju, u nadi da će svake godine biti sve masovnija i privući što više dece koja igraju, kao što smo mogli danas da vidimo, na visokom nivou. Ovo je za njih lepo iskustvo, a i lepu sliku smo danas poslali iz Kikinde.
Milan Stanković, koordinator turnira, još je dodao:
– Zbog vanrednih situacija neke strane ekipe su nam u zadnji momenat otkazale učešće, a i ove godine osim na Gradskom stadionu utakmice su se igrale i u Velikom odnosno Ruskom Selu. Posećenost je bila veća nego prethodne dve godine, a na utakmicama su mogli da pozavide i veliki evroski klubovi. Ovaj turnir je već tradicionalan, a zahvaljujem se gradu Kikindi, bez njih i njiove pomoći ne bismo mogli ništa da organizujemo.

Trofeji su uručeni i najboljem igraču, strelcu i golmanu turnira.


D. P.
Kikindski Džudo klub Partizan, od juče do sutra, organizuje trenažni kamp, 19. po redu, a danas je, u „Jezeru”, džudoke obišao gradski većnik za sport Aleksandar Aćimov.
– Mi smo ugostili preko 300 džudista iz 11 država i ono što će oni nama i građanima Kikinde pda predstave jeste usavršavanje u džudo borilačkoj veštini i nadam se da će se svi da osete gostoprimivo u našem gradu. Učesnici su smešteni u Domu učenika i grad Kikinda će da im pomogne da vide grad. Posebno treba da istaknemo da smo primili goste iz južne srpske pokrajine Kosova i Metohije, iz Gnjilana, i da ćemo za njih da pripremimo jednu turističku turu da se osećaju dobro i da dođu i sledeći put. Sutra ćemo da ih ugostimo u crkvi, da vide kako to kod nas izgleda. Pošto su oni ambasadori, tamo dole, naše Srbije, treba da ih svestrano podržimo. Ovo je jedna velika sportska manifestacija i ovo ćemo da nastavimo kao jednu tradiciju sporta i mladosti – rekao je Aćimov.
Nadovezao se Svetislav Vukmirica, direktor kluba.
– Sve ovo što vidite je impozantno, radi se odlično i ovaj način rada daje mogućnosti da takmičari dostignu svoj maksimum. Svako dete koje dođe na tatami želi da bude što bolje. Jedna krilatica kaže da svaki dan budemo bolji od jučeršnjeg, to je cilj. Neko želi da bude prvak sveta, neko želi da živi zdravo i da nađe mesto u našem sportu. Nije lako da se radi dva puta dnevno po 20 borbi na dan i tako tri dana. To znači puno. Ovu manifestaciju ćemo da završimo turnirom u subotu, a očekujemo da dosta takmičara ostane i da dosta još dođe. To će da bude 40. turnir, a od 2009. to je i memorijal „Dragan Ciganović Ciga”.
Danas je na rasporedu bila jedina prolećna radna sreda u srpskoligaškoj „Vojvodini”, a OFK Kikinda remizirala je s Naftagasom u Elemiru – 1:1.
U četvrtom minutu Budai je izveo korner, a najviši u skoku bio je Čutović i glavom sproveo loptu u mrežu za rano vodstvo naših. Nastavili su Kikinđani s dobrom igrom, stvorili nekoliko izglednih prilika, pogodili i stativu, ali promene nije bilo. Od sredine provog dela, „Naftaši” su prebacili težište igre bliže golu OFK Kikinde, međutim, osim jedne polušanse, opasnosti nije bilo po mrežu Babalja. Na suprotnoj strani Stanković je u pretposlednjem minutu poluvremena bio u stopostotnoj prilici, ali na odmor se otišlo rezultatom 0:1.
U nastavku, igralo se bez sadržaja. Učinilo se zato, sve do 70. minuta, da Elemirci ne mogu do izjednačenja, iako su imali više loptu u nogama. Tada je usledio prodor Popova i saplitanje od Čutovića, a s „bele tačke” Savanović je bio precizan, minut 72. Ubrzo je OFK Kikinda mogla do nove prednosti, nakon kornera Stojanov bio u prilici, ali je golman domaćina Galin spasio Elemirce. I Babalj se pred našim golom istakao posle ubačene, opasne lopte, a nije svejedno bilo Kikinđanima još i nakon kornera u 79. minutu. Lopta je, ipak, završila izvan okvira, a mreže su mirovale i do kraja susreta.
U subotu, od 16.30 sati, OFK Kikinda na Gradskom stadionu dočekaće tim Borca iz Šajkaša.
OFK KIKINDA: Babalj, Hromiš (Zagorac), Čutović, Molnar (Đorđević), Budai, Ivanović (Stojanov), Stanković (Vilovski), Vasović, Viola, Rafael (Mojsilović), Grković.
Rezultati 22. kola: Vrbas – Borac 0:1, Naftagas – OFK Kikinda 1:1, Železničar – Novi Sad 3:1, Omladinac – Hajduk 0:1, Kabel – Sloboda 2:0, Sloga – Podunavac 0:2, Radnički – Bečej 6:0, Vojvodina – Dinamo 0:1.
POREDAK: Hajduk 43, Sloboda 41, Sloga 39, Železničar 37, Naftagas 34, OFK Kikinda 34, Podunavac 34, Kabel 33, Omladinac 31, Dinamo 30, Radnički 29, Novi Sad 29, Vrbas 28, Vojvodina 21, Borac 17, Bečej 7.
U 23. kolu, u subotu i nedelju, igraće: Bečej – Sloga, Sloboda – Omladinac, Novi Sad – Naftagas, OFK Kikinda – Borac, Dinamo – Radnički, Vojvodina – Vrbas, Podunavac – Kabel, Hajduk – Železničar.
D. P.
VOJVOĐANSKI „ISTOK”
I na vojvođanskom „Istoku” odigrano je 22. kolo, Crvena zvezda, u Ruskom Selu, savladala je 5:1 (Kresoja, Popeskov, obojica po dvaput, Golijanin /k.u./) sastav Dolova, a Sloboda, u Novim Kozarcima, 5:2 (Francuski dvaput, Terzin, Misić, Popović /k.u./ – Đukić, Kočiš) tim nakovačkog Poleta dok je velikoselska Kozara poražena 2:0 u Idvoru od Poleta.
Iako su sve tri opcije bile u igri uz veliki broj prilika na obe strane, po četvrti put u drugoj sezoni rivalstva u srpskoligaškoj „Vojvodini”, OFK Kikinda i inđijski Železničar remizirali su. Minule subote 2:2 pa je i igra brojki upotpunjena budući da su dosadašnji susreti završavali rezultatima: 0:0, 1:1 i 3:3. Najbolji pojedinac meča Adam Viola ističe da su Kikinđani loše ušli u meč.
– Gosti su rano i olako poveli posle kornera i tada smo već pali psihološki, a posle drugog gola činilo se da nemamo nikakve šanse. Međutim, govor šefa struke na odmoru bio je delotvoran. Objasnio nam je gde grešimo i motivisao nas, a mi smo shvatili da možemo da stignemo barem do remija. Publika, iako malobrojna, dala nam je dodatnu snagu i uspeli smo da izjednačimo, a posle toga imali i stativu i još prilika za pobedu. Na kraju, ipak, bili smo zadovoljni, pre svgega, jer smo pokazali karakter i to protiv, po mnogima, najjačeg sastava u ligi – kaže Viola.
Trener Dušan Đokić napominje da je derbi opravdao očekivanja.
– Rival je imao veliku prednost nakon prvog dela i to sasvim zasluženo, jer stvorio je osim golova još i nekoliko zrelih prilika. Posle pauze uspeli smo da se konsolidujemo i počnemo da prezentujemo ono što radimo n treninzima. Drago mi je što su svi videli da znamo da igramo ozbiljan fudbal protiv najboljeg tima u ligi, a to je, siguran sam, Železničar – tvrdi Đokić.
U jedinoj ligaškoj radnoj sredi, Kikinđani će danas imati ispit u Elemiru.
– Čeka nas teško gostovanje, idemo da damo sve od sebe, a od svojih momaka očekujem da i protiv „Naftaša” pokažu zalaganje i karakter kao i protkle subote – jasan je Đokić.
D. P.
Rezultati 21. kola: Bečej – Vojvodina 0:2, Sloboda – Sloga 1:0, Novi Sad – Omladinac 2:1, OFK Kikinda – Železničar 2:2, Dinamo – Vrbas 2:1, Podunavac – Radnički 2:1, Hajduk – Kabel 1:0, Borac – Naftagas 1:5.
POREDAK: Sloboda 41, Hajduk 40, Sloga 39, Železničar 34, Naftagas 33, OFK Kikinda 33, Podunavac 31, Omladinac 31, Kabel 30, Novi Sad 29, Vrbas 28, Dinamo 27, Radnički 26, Vojvodina 21, Borac 14, Bečej 7.
U 22. kolu danas (16.30) igraju: Vrbas – Borac, Naftagas – OFK Kikinda, Železničar – Novi Sad, Omladinac – Hajduk, Kabel – Sloboda, Sloga – Podunavac, Radnički – Bečej, Vojvodina – Dinamo.
Kuglaši Radničkog izborili su plasman iz Druge u Prvu vojvođansku ligu, pošto su, u Novom Bečeju, u doigravanju bili bolji – 5:3 od Novog elana iz Srbobrana. Na taj način, Kikinđani su se u pomenuti, pretposlednji, rang nadmetanja vratili nakon 19 godina.
D. P.
Stonoteniski klub „Čarnojević“, koji okuplja uglavnom osnovce, zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca poduprtog razumevanju i podršci društvene zajednice, već 16 godina istrajava u afirmaciji ping-ponga, kolektivno i pojedinačno u kontinuitetu nižući zapažene rezultate i na – državnom nivou
Ruskoselci su do pre nešto više od deceniju i po, ljubav iskazivali samo prema mesnoj fudbalskoj „Crvenoj zvezdi”, do tada jedinom sportskom kolektivu u selu. A potom se, u opsegu njihovog interesovanja, iznenada našao stoni tenis. Grupa entuzijasta, naime, osnovala je STK „Čarnojević“, za tren okupila osnovce i započela ne baš lagan hod ka potpunoj afirmaciji.

Marljiv pristup treninzima i vežbanju, uz stručan trenerski angažman adekvatno doziran ispravnim pedagoškim pristupom – bez vike i galame, postupno je davao željene rezultate. Igor Radić trener je u klubu od osnovanja, a pomoćnik mu je njegov sin Branko (21), koji je i igrač. Ponosno kazuje da se startovalo od ovladavanja početničkim stonoteniskim elementima, da bi se vremenom, tačnije 2017. godine, stiglo do – prvoligaškog statusa.

-Krenuli smo suočeni s mnoštvom nepoznanica, razmišljajući šta nam je činiti, odlučni u nameri da se ni po koju cenu klub ne ugasi, odnosno da postane stalno svratište ovdašnje mlađarije – veli Igor. – Vremenom se, na sreću, dešavalo nešto lepo. Uključili smo se u nadmetanje na najnižem nivo, pa iz godine u godinu sve više napredovali. Sada smo, u ženskoj konkurenciji u drugoligaškom, a u muškoj u vojvođanskom rangu, s nadom da nećemo dugo čekati povratak u elitnu ligu države, u kojoj smo, inače, bili četiri godine. Trenutno imamo oko 30 registrovanih igrača i igračica svih uzrasta…
Okosnica takmičarskih sastava su dečaci iz devojčice iz mesne OŠ „Gligorije Popov“. Tu je i srednjoškolka Bianka Berta, kao i studentkinja Rita Kiš. Najbolje su igračice. Imponuje njihova privrženost klubu.

U „Arseniju Čarnojeviću“ su ponosni i na pojedinačne rezultate svojih članova. Lana Feher osvojila je treće mesto na Republičkom osnovnoškolskom nadmetanju. Desetogodišnja Marijana Molnar je treća na listi mini-kadetkinja Srbije, dok je u istom rangu godinu dana mlađa Ana Amanović četvrta. Simona Đurasović (11) je među dvanaestoro najdarovitijih stonoteniserki u državi. Uporedo stasavaju novi daroviti pingpongaši. Pomenimo sestre Saru i Sanju Božić, Petra Kecmana…Radić kaže da je milina raditi sa mališanima, jer su savesni, lepo vaspitani…
– Deca upijaju svaku sugestiju, a ako je potrebno stotinu puta će ponoviti određeni potez samo da njime potpuno ovladaju – objašnjava Radić – Vidim da ih je očarala celuloidna loptica. Stiče se utisak da bez ping-ponga ne mogu. Raduje me činjenica da su uz klince na treninzima i njihovi roditelji, koji su tako i neformalni članovi kluba.

Prisustvovali smo jednom u od pet nedeljnih treninga u večernjim časovima u sali seoske osnovne škole. Mame i tate na tribini. Pažljivo prate šta se dešava na parketu, strpljivo iščekujući završetak treninga, pa da decu povedu kući. U publici je i „gost“ iz Banatskog Velikog Sela, Borislav Kecman, čiji je sin Petar zaljubljenik u stoni tenis, a tata ne može a da ne usliši naslednikovu želju, sve više i – potrebu da bude aktivan stonoteniser. Razgovaramo sa Milicom i Milanom Amanović. Njihovo troje dece – Jovan (12), pomenuta Ana i sedmogodišnja Mia, budućnost su kluba.Tu su i njihova braća od strica Aleksandar (10) i Milan (11). Ildiko Jojat je na trening dovela sedmogodišnju ćerku Laru, a uz nju je i četvorogodišnja Natalija, koja će se, poručuje mama, čim malo ojača, latiti reketa. Petnaestogodišnja Lana Feher je izuzetno talentovana, na ponos oca Petera, koji veruje da će i njegov osmogodišnji sin Andrej nastaviti sestrinim stopama.

Igor Radić i njegovi saradnici naglašavaju da nadležni u Kikindi, kao i u Mesnoj zajednici, adekvatno brinu o klubu. Pominje u tom smislu i mesnu školu, u čijoj sali se održavaju treninzi i mečevi. Pomažu, u velikoj meri, i roditelji dece, čiji su entuzijazam i požrtvovanost – bez granica.

DA IH DRUGI SLEDE
Rađanje i opstanak ovog uzornog sportskog kolektiva, zaključujemo, poučan je primer kako se i u drugim seoskim sredinama, a za dobrobit prevashodno mladih, može pokrenuti i ustaliti određena sportska aktivnost.Treba samo da neko osmisli, a potom i u potpunosti realizuje inicijativu, kao što što su to pre 16 godina učinili ruskoselski pregaoci Jovo Raičković i Imre Kabok. Obojica su u međuvremenu preminuli, a u njihovu čast u Ruskom Selu svake godine održavaju se dva memorijalna stonoteniska turnira.
TRENER I PREDSEDNIK
Igor Radić je ne samo trener, nego i predsednik „Čarnojevića“. Oko njega se, dakle, vrti sve u klubu. Jedan je, inače, od najdarovitijih pulena čuvenog stonoteniskog stručnjaka iz Čoke Ištvana Saboa. Iz Ostojićeva je poreklom. Supruga mu je Ruskoselka, pa otud razlog zašto je porodično gnezdo svio u Ruskom Selu. Zaposlen je, na NIS-ovoj pumpi u Kikindi.
M. Ivetić
–
Porazom 2:3, u „Jezeru”, od najslabije na taveli Bačke Palanke, u poslednjem kolu trećeg ranga, grupi u kojoj se nadmeću vojvođanski klubovi, odbojkaši Severnog Banata okončali su sezonu na sedmom mestu lige 12 klubova.
D. P.
Kikindski Apolo bio je, na stadionu ŽAK-a, domaćin premijernog turnira „Mamut kup Vojvodine”.
Reč je o prvom turniru u sezoni na otvorenom u metnom streličarstvu, strele su odapinjane s 50, 60 odnosno 70 metara, a nastupilo je 62. takmičarki i takmičara iz 11 klubova Srbije.
Rezultati Kikinđana: Sara Zamurović i Mihailo Tanackov – bronza kao seniorski mešoviti tim, junior David Rice – zlato olimpijski luk, juniorka Ana Lukić – srebro olimpijski luk, veteranka Snežana Zamurović – srebro goli luk, veteran Borislav Stankić bronza olimpijski luk. Nastupili su još senior Jožef Olah i veteran Dragan Čobić.
D. P.
U poslednjem kolu ligaškog dela sezone u B ligi, grupi „Sever-Centar”, rukometaši MRK Kikinde, u nebitnoj utakmici za njih a važnoj za Vrbašane koji su se borili za ostanak u ovom rangu, poraženi su u Vrbasu od istoimenog tima, rezultatom 34:30. Sve je bilo jasno i pre poslednjeg kola i početka doigravanja za plasman u Superligu, zrenjaninski Proleter imao je osigurano prvo mesto, a MRK Kikinda drugo pa su obe ekipe izgubile na poslednjim gostovanjima, Zrenjaninci u Adi.
Klub iz „Jezera” u polufinalnom doigravanju sastaće se s beogradskim Lavovima, a igraće se na dve pobede. Prema kalendaru takmičenja, prvo polufinale na rasporedu je 23. ili 24. aprila u Kikindi, a uzvrat četiri dana kasnije u Beogradu. Eventualna majstorica za plasman u finale predviđena je za 3. ili 4. maj, opet u „Jezeru”.
MRK KIKINDA: Balaban 1, Cvijanović 4, Lisica 4, Trninić 2, Jokić 4, Ćosić 2, Todorov 1, Vrgović, Kitanović, Panić 9(1), Tatari 3(1), Jovanović, Bošković, Kovačević, Maksimović.
D. P.