Сектор за ванредне ситуације, Оперативног центра 112 Кикинда ће у среду, 4. јуна, у 12 сати обавити редовну проверу исправности сирена за узбуњивање, емитовањем знака „ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ“.
најчитанији портал Севернобанатског округа
Сектор за ванредне ситуације, Оперативног центра 112 Кикинда ће у среду, 4. јуна, у 12 сати обавити редовну проверу исправности сирена за узбуњивање, емитовањем знака „ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ“.
У уторак, 3. јуна, биће измењен режим саобраћаја на путевима Нови Бечеј – Меленци и Кикинда – Војвода Степа.
У зони радова, саобраћај ће се одвијати наизменичним пропуштањем возила.
Из „Путева Србије“ наводе да ће се, у току светлог дела дана „обављати истражни радови и прикупљање података“.
Радови ће бити обезбеђени адекватном саобраћајном сигнализацијом и опремом.
ЈП „Србијагас“ обавештава потрошаче у насељеном месту СРПСКА ЦРЊА, да ће због радова на прикључењу објекта НИС-а (мала електрана), доћи до краткотрајног прекида у испоруци природног гаса у понедељак, 2. јуна у времену од 9:00 до 18:00 часова.
ОДС – Оператор дистрибутивног система обавестио је све кориснике природног гаса који ће због наведених радова, остати без редовне испоруке природног гаса.
На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодило се пет саобраћајних незгода. Један учесник у саобраћају задобио је лакше телесне повреде. У незгодама је настала материјална штета у износу од 625 хиљада динара.
Саобраћајне незгоде догодиле су се због: радње возилом (2), неприлагођене брзине кретања (2) и непоступања по саобраћајном знаку (1).
Поднето је 28 захтева за покретање прекршајног поступка и издат је 71 прекршајни налог.
Из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 12 возача, од којих је осморо задржано до 12 сати, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила, односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.
Такође, откривено је: 10 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 46 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 62 остала прекршаја.
Електродистрибуција Србије (ЕДБ) од 1. јуна почиње са применом члана 197а Закона о енергетици о обрачунском периоду, који у складу са европском праксом предвиђа очитавање бројила најмање једном годишње а в. д. директора ЕДБ Биљана Комненић је изјавила да је донета одлука да се тај рок скрати, па ће се бројила очитавати једном у три месеца.
“На основу искуства, да би било боље и за кориснике и за нас донели смо пословну одлуку да се тај рок скрати тако да ће ЕДС бројила очитавати једном у три месеца. Закон предвиђа и могућност да, уколико жели, корисник сам доставља стање и тако прихвати улогу самочитача. Корисници ће од 1. до 6. у месецу на више начина моћи да пошаљу стање и сами контролишу своју потрошњу електричне енергије”, рекла је она.

У саопштењу ЕДС се наводи да је омогућено слање стања бројила апликацијом за мобилни телефон, имејлом, на сајту ЕДС, телефоном, као и на шалтерима локалних електродистрибуција.
Из ЕДС истичу да је увелико заживела апликација ЕД Србије са више од 220.000 корисника на мобилним телефонима путем које се може пријавити стање бројила, брзо и лако.
После инсталирања апликације изабере се светло плава иконица “пријава стања бројила”, затим изабере општина, попуне основни подаци и пошаљу слике стања бројила.
Детаљно упутство доступно је у апликацији, на сајту https://elektrodistribucija.rs/informacije/saopstenja#appuput и YоуТубе каналу ЕДС https://youtu.be/UOqs2eBPDpg?si=cS2mxBNk-1d_x9Mq.
Корисници могу и на страници https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online да пријаве стање и пронађу контакте за слање имејлом и телефоном.
Они који нису вични новим технологијама од 1. јуна могу да пријаве стање и путем новоформираног контакт центра на бесплатан број телефона 0800 360 300.
Једном у три месеца радници ЕДС очитаће бројила на терену, а у периоду између два читања, уколико корисник не пријави стање, примењиваће се тачка 3. из члана 197а Закона о енергетици а то значи да ће се у комбинацији са историјским подацима о потрошњи корисника и уз примену алгоритма и софтверских модела радити процена потрошње.
Из Електродистрибуције наводе да је већина одредби Закона о енергетици рађена по европском моделу, и у региону и Европској унији и да се рецимо у Немачкој и Чешкој бројила очитавају једном годишње, негде се читају тромесечно или на пола године.
Када је реч о корисницима који имају уграђена паметна бројила, њихово стање даљински очитава искључиво ЕДС једном месечно.
Танјуг
Из Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ позивају суграђане на свој традиционални концерт наставника ове школе.
За ђаке и све поштоваоце класичне музике концерт ће бити одржан у среду, 28. маја, од 18 сати, у свечаној сали Народног музеја.
Вечерас од 18 сати, у Народном музеју, биће одржана путничка трибина „Бициклом око света“ коју ће водити Снежана Радојичић, „циклономад” – списатељица, блогерка и авантуристкиња која већ 14 година на бициклу обилази свет.
Публика ће имати прилику да чује приче са више од 120 хиљада пређених километара на четири континента, али и како изгледа живот на друму, како се носи са страховима и зашто су јој пустиње најдраже дестинације.
Због радова на водоводној мрежи, без воде ће данас, 22. маја, бити корисници у Кикинди, у Србобранској улици, од угла са Марка Миљанова до Војина Зиројевића.
Прекид у снабдевању биће од 10 до 13 часова, саопштено је из ЈП “Кикинда”.
У петак, 23. маја, биће искључен део потрошача у Кикинди због планираних радова, најављују из Електродистрибуције.
Од 9 до 11 сати без струје ће бити становници улица:
– Виноградска, од мокринске пруге до Стрелишта
– Стрелиште
– Ливадска
– Стара кланица.
Од 9 до 10 сати, биће искључени потрошачи у Кумановској, од Ђуре Даничића до Лазе Костића улице.
Од 10:45 до 11:45 струје неће бити у улицама:
– Албертова, од Лазе Костића до Димитрија Туцовића
– Димитрија Туцовића, од Албертове до Сувачарске.
Поводом славе града, Летњег Светог Николе, у четвртак, 22. маја, Град организује концерт певача Банета Мојићевића.
На градском тргу концерт ће почети у 20 сати.