Борба против насиља над женама – 16 дана активизма

У току је глобална кампања коју обележава 1.700 организација у више од сто држава света, „16 дана активизма против насиља над женама“. Кампања почиње 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава 10. децембра,  Међународним даном људских права. Обухвата четири важна међународна датума која повезују жене, насиље и људска права:

  1. новембар – Међународни дан борбе против насиља над женама
  2. децембар – Светски дан борбе против АИДС-а
  3. децембар – Међународни дан особа са инвалидитетима
  4. децембар – Годишњица Монтреалског масакра
  5. децембар – Међународни дан људских права.

Међународним даном борбе против насиља над женама 25. новембар је проглашен на првом састанку феминисткиња Латинске Америке и Кариба, одржаном у Боготи 1981. године. Датум је одабран као дан сећања на сестре Мирабал (Патриу, Минерву и Мариу Тересу) које је брутално убио диктатор Рафаел Трујило у Доминиканској републици 1960. Године 1999. резолуцијом су га службено потврдиле Уједињене Нације.

Сестре Патриа, Минерва, Мариа Тереса и Деде рођене су у Доминиканској републици. Под именом „Лас Марипосас” (Лептири) деловале су као политичке активисткиње и постале видљиви симбол отпора диктаторском режиму Трујила. Због својих револуционарних активности и борбе за демократију и правду ухапшене су више пута заједно са својим мужевима. Дана 25. новембра 1960. Минерву, Патриу и Мариу Тересу ликвидирала је Трујилова тајна полиција док су их возили у посету затвореним мужевима. Све три сестре су задављене, а тела су пронађена поломљених костију. Вести о њиховом убиству шокирале су и разбесниле народ. Брутална ликвидација сестара Мирабел био је један од догађаја који је допринео замаху покрета против Трујиловог режима; 30. маја 1961. на њега је извршен атентат, а недуго затим долази и до пада његовог режима. Сестре Мирабел постале су симбол националног и феминистичког отпора.

Поводом овогодишњег обележавања 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама, Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, истакла је да је, према доступним подацима, ове године у Србији убијено 27 жена и девојчица, а у протеклих десет година извршено је више од 300 фемицида.

Различите облике насиља трпе жене из различитих друштвених група. У додатном ризику су старије жене, Ромкиње и жене са инвалидитетом. Такође, важно је напоменути да је, према подацима Светске здравствене организације, у задњих 20 година у свету убијено 89 хиљада жена. Више од 30 одсто њих је претрпело насиље од интимног партнера или чланова породице.

Ове године Европска унија обележавање овог дана  спроводи са темом „Ујединимо се: инвестирајмо у спречавање насиља над женама и девојчицама“, у склопу акције 16 дана активизма.

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог покренуло је кампању „Стоп фемициду!“. Биће организовани панели и разговоре о тој теми. са поруком да је фемицид друштвено зло, као и да ће се доследно радити на томе да се реализује прокламована политика Владе Србије која подразумева нулту толеранцију према овој врсти насиља.

Кампања „Стоп фемициду!“ има за циљ да охрабри жене да надлежним институцијама одмах пријаве насиље. Покренута је иницијатива да се у изменама Кривичног законика у Србији фемицид именује као посебно кривично дело, а како је најављено, радиће се и на томе да се убудуће сачињава регистар насилника.

 

(ВИДЕО) Божићни концерт КУД-а „Мокрин“: Чувари традиције и обичаја

У препуном Дому културе одржан је „Божићни концерт“ Културно-уметничког друштва „Мокрин“. Женска и дечија певачка...

(ВИДЕО) У храму Светог Николе: Николи златник, Андреи и Мићи сребрењак

Велики број верника окупио се у цркви Светог Николе на Божићној литургији. Након причешћа освештана...

(ВИДЕО) У порти цркве Светог Николе освећен и упаљен бадњак: Кум бадњака Илија Рађеновић

У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и...

Don`t copy text!