Aleksandra Djuran

ватерполо

Ватерполисти „ЖАК”-а  протеклог викенда, у 6. колу Прве А лиге, искористили су предност домаћег терена. Са 18:7 славили су против  суботичког „Спартака“ и остварили прву победу.

– „Спартак“ је екипа слична нашој, али како смо добили појачање управо из овог клуба, постали смо боља и квалитетнија екипа. У нашим редовима сада имамо Богдана Јарића и Милоша Стојановића од којих очекујемо да утичу на бољу игру и квалитетније утакмице  – истакао је тренер Мирослав Мунћан.

У последњем колу, 16. децембра, кикиндски ватерполисти одлазе на мејдан „Земуну“ који је први на табели.

-Земунци су знатно боља екипа од наше и тешко да ћемо их изненадити. Ова утакмица биће прилика да млађи грачи стекну преко потребно искуство.  Све у свему пред нама је зимска пауза коју ћемо искористити да се што боље припремимо за други део првенства – закључио је Мунћан.

 

406192195_1423243838593872_8475736645796529971_н

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал” у недељу је отворено „медено“ село. Ово необично и слатко село направљено је од јестивих кућица које су ручно рађене. Ове године има их 35, а чак 20 су израдила деца уз помоћ  чланица удружења жена „Торонтал”. Ручно рађене кућице  су од медењака, настале су са пуно љубави, а свака представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Тимеа Кором, председница удружења напомиње да је централно место у  „меденом“ селу заузела црква која је реплика сеоске, а ту је и објекат удружења.

На идеју да се израде кућице од медењака дошло се пре десетак година. У протеклих неколико придружили су се и остали мештани, тако да у изради кућа од медењака учествују сви. Деца из села показала су колико су маштовита, добро су се забавила и научила нешто ново.

На самом почетку било је пет, шест кућица, и сваке године има их све више, тако да „Торонтал“ има право село од медењака, рекао је Шандор Талпаи, председник удружења.

– У „Торонталу“ желимо да сачувамо обичаје и пренесемо их на млађе генерације. И ове године сваке недеље, до Божића, у кругу удружења палимо адвентске свеће. Прва свећа представља радост, друга веру, трећа наду и  четврта представља љубав – рекао је Талпаи.

Адвентску свечаност прати и пригодан програм који припремају предшколци и ђаци. Приређен је и божићни вашар на ком са новогодишњим украсима, икебанама и другим пригодним поклонима.

Медењаци по рецепту бака

Медењаци се праве по старом рецепту који су мештанке сачувале од својих бака.

-Поред брашна, јаја и шећера додајемо мед и зачин за медењаке. Још као деца сви смо пред Божић правили и украшавали медењаке и то је традиција коју и данас чувамо. Први дан се прави тесто, а следећег дана оно се развија и склапа се. Тесто је лепи уз помоћ беланца и шећера у праху, тако да је комплетна кућица јестива. Трећег дана кућица се украшава  – открила је Тимеа Кором.

 

концерт конференција

Наступима хора „Корнелије Станковић“, Великог народног оркестра, певачке групе и солиста АДЗНМ „Гусле“, као и оркестра Западног универзитета, односно Асоцијације за неговање банатске културе из Темишвара, завршен је први дан Међународне конференције под називом „Етномузикологија и етнокореологија и њихова пракса у балканском фолклору“. Кикинду и „Гусле“ на овом стручном скупу са својим радовима представљају Магдалена и Игор Попов.

-Приказали смо пресек 23. године етно кампа и његов значају за наш регион, професоре, студенте и све који се баве етномузикологијом, етнокореологијом и етнологијом. У оквиру књижевног салона представљена је и моја књига „Обичаји Срба у Поморшју“, али и дела осталих учесника професора и доктора у својој области. После првог дана утисци наших гостију из Румуније, Македоније, Црне Горе, Републике Српске и наше земље су више него добри. Отворили смо многе теме  које ћемо разматрати у скоријој будућности – сазнали смо од Игора Попова.

Концерту су присуствовали учесници скупа, као и суграђани, а све њих поздравио је градоначелник Никола Лукач који је подсетио на чињеницу да је Академско друштво за неговање музике „Гусле“ најстарије српско друштво на овим просторима и у континуитету ради пуних 147 година.

-Хвала свима који су допринели и доприносе опстанку и просперитету друштва и генерацијама које чувају традиционалну музику, песму и игру од заборава. Заслужено су „Гусле“ ове године добиле  највише покрајинско признање из области културе „Ференц Фехер“ и користим прилику да свим члановима честитам на томе. Сви ми, Кикинђани, поносни смо на „Гусле“ и на оно чиме се баве, што чувају традицију свих који живе на овом простору, а првенствено српског народа. И овај стручни скуп доказ је да на прави начин представљају наш град и нашу земљу  – истакао је градоначелник Лукач.

Конференција је још један доказ квалитетног рада АДЗНМ „Гусле“, додала је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

-Повезивање и сарадња са врхунским стручњацима из земаља у региону важна је како за „Гусле“ тако и за сам Град. Сигурна сам да ће сарадња бити плодоносна и да ће допринети још квалитетнијем раду нашег друштва. Размена искустава  допринеће и племенитој мисији  која се огледа у очувању традиције, културе и обичаја народа са наших простора – закључила је Јакшић Киурски.

Сутра је на програму округли сто на тему “Етномузикологија, етнокореологија и етнологија у балканским земљама – актуелна научна истраживања и уметнички правци“.

 

ВУЦИЦ БОЛНИЦА

Градоначелник Никола Лукач са великом чашћу, уручио је знак пажње председника Србије Александра Вучића радницима Порођајног одељења Опште болнице Кикинда и Геронтолошког центра. Већ неколико година председник државе пред сам крај  године запослене у здравственим и установама социјалне заштите дарује и на тај начин показује им колико је важан њихов свакодневни предан рад са пацијентима и најстаријима.

Овим скромним поклоном, председник Вучић се још једном захвалио радницима ових установа за њихову упорност и истрајност у очувању здравља, као и за бригу о најстаријима и најмлађим становницима нашег Града.

полиција

На подручју Полицијске управе стање безбедности протеклог месеца било је повољно. Приоритет у раду Полицијске је превенција прекршаја и кривичних дела, очување стабилног јавног реда и мира и потпуна заштита живота, личне и имовинске сигурности грађана Севернобанатског округа.

У новембру  су регистрована 173 кривична дела и мање их је у односу на исти период лане. Из општег криминала  било је 137 кривичних дела, из области привредног криминала откривено је 28, а у области еколошког криминала регистровано је шест кривичних дела.

Регистровано је осам кривичних дела насиља у породици и изречено је 47 хитних мера  од којих су 32 привремена мера забране контактирања и приласка жртви и 15 привремено удаљење могућег учиниоца из стана. Поднето је и 29 кривичних пријава против 31 особе због  сумње да су извршили кривична дела неовлашћено држање опојних дрога. Материја за коју се сумња да је опојна дрога је, уз потврду одузета од осумњичених и послата на вештачење. Малолетници су починили 11 кривичних дела и то највише имовинских.

Прошлог месеца догодиле су се 23 саобраћајне незгоде. У незгодама није било погинулих, а  13 особа је лакше повређено.

На територији Севернобанатског округа у новембру није било нарушавања јавног реда и мира у већем обиму, нити тежих облика угрожавања личне и имовинске сигурности грађана.

Измештено 456 миграната

Према страним држављанима предузете су 932 мере, што је три и по пута више у односу на новембар 2022.  Реализовано  је и 29 дислокација ирегуларних миграната, тако да је 456 миграната из такозваних „дивљих кампова“ измештено у прихватне центре КИРС-а.

 

405835031_344287418210806_2807792517209194415_н

АДЗНМ „Гусле“ данас и сутра домаћин је Међународној конференцији под називом „Етномузикологија и етнокореологија и њихова пракса у балканском фолклору“.  На првом скупу овакве врсте у нашој земљи учествују стручњаци из Србије, Румуније, Црне Горе, Републике Српске. Овом приликом потписан је и тројни споразум о сарадњи између „Гусала“, Асоцијације за неговање банатске културе из Темишвара и Савеза Срба у Румунији. Међу излагачима је био и професор др Лучан Емил Рошка на Музичкој академији у Темишвару који је уједно и представник Асоцијације за неговање банатске културе.

– Ове је  четврта конференција која се организује и задовољни смо што је ове године реализујемо у партнерству са „Гуслама“. Скуп је посвећен најзначајнијим истраживањима из етномузикологије и етнокореологије и обједињује истраживаче ове области са простора Балкана. Ово је један од начина да се отворе нови видови сарадње и истраживања  – истакао је Емил Рошка и напоменуо да је из Темишвара учествовало шест истраживача који су се дотакли заједничких тачака које повезују народе који живе на балканском простору.

Учесници су цењени универзитетски професори и признати стручњаци, а као једна од њих је др Јелена Јовановић, научни саветник на музиколошком институту Српске академије наука и уметности.

-Традиционалном музиком можемо се бавити на више начина и врло је актуелна као тема с обзиром на то да је важно очувати традиционалне вредности. Музика, игра и обичаји су део наше прошлости и морамо их сачувати, а ово је права прилика да се окупе стручњаци из различитих сфера, размене искуства и донесу закључке који ће помоћи да се наше нематеријално наслеђе сачува – рекла је Јелена Јовановић.

Професор др Владимир Јаневски са Факултета музичке уметности „Гоце Делчев“ из Македоније додао је да су стручни скупови права прилика за размену мишљења са колегама из других земаља.

-Чињеница је да етнологија постаје све интересантнија за истраживања. Етнокореологија је једна од најстаријих наука и људи из праисторије су имали игре код нас на Балкану. Важно је причати и о пракси односно примени науке, а то су концерти и изложбе где се истраживања представљају свима  – казао је Јаневски.

„Гусле“ представљају уметнички руководиоци Магдалена и Игор Попов, а у оквиру скупа представљени су стручни радови и књиге учесника. Отварању је присуствовала и чланица Градског већа Валентина Мицковски која поздравила све госте.

У оквиру конференције вечерас од 20 сати у Народном музеју је концерт традиционалне музике на ком  наступају оркестри Западног универзитета, односно Асоцијације за неговање банатске културе из Темишвара, и оркестар домаћина са певачком групом и солистима. Сутра, 13 децембра, од 10 сати, у играчкој сали „Гусала“ биће одржан округли сто на тему “Етномузикологија, етнокореологија и етнологија у балканским земљама – актуелна научна истраживања и уметнички правци“.

 

406016013_697288738818485_5845240908472662628_н

Џудисти „Партизана“ протеклог викенда први пут су наступули у европској Лиги шампиона на надметању одржаном у Београду као клуб. Спортски директор Светислав Вукмирица напомиње да је Србија као домаћин имала четири представника и поред Кикинђана борили су се чланови „Београда“, „Црвене звезде“ и „Пролетера“.

-Наступило је укупно 16 најбољих џудо клубова и огроман је успех што смо се нашли у друштву најквалитетнијих клубова. Важни су нам наступи на европским такмичењима јер наши џудисти имају прилку да се такмиче са најбољим спортистима и стекну нова искуства, а што да не и да оставре значајније резултате. Ове године то није реално, али момци су испунили сва наша очекивања и борили су се храбро. Могу да будем поносан на све њих и на све што је урађено ове године – рекао је Вукмирица.

На овом такмичењу Громовници су се борили са екипом „Арис“ из Грчке која је заузела друго место,  и са клубом  „Голден Гори“ из Грузије.

 

воз

Од 10. децембра на снази је нови ред вожње у железничком путничком саобраћају, саопштило је предузеће „Србијавоз“.

До минималне измене у реду вожње дошло је само на линији из Зрењанина према Кикинди. Јутарњи воз за Кикинду креће у 7.25 сати, а вечерњи у 20.15 часова. Није било промена што се тиче дневног поласка. Тај воз и даље полази са главне железничке станице у 14.30 часова.

Суботом возови из Зрењанина за Кикинду у јутарњим и вечерњим сатима не саобраћају.

 

ПЛАКАТ КРИЛА АНЂЕЛА ГАРМОНД смалл (1)

У петак, 15. децембра у 19 сати биће отврена изложба  под називом „Апстракција“ из фундуса уметничке колоније удружења грађана „Крила анђела“  из Нових Козараца. Отварању изложбе ће претходити пригодан културно уметнички програм.

Удружење грађана „Крила анђела“ из Нових Козараца, кроз своје деветогодишње постојање негује идеју да ликовна уметност као једна од најстаријих облика људске комуникације, треба да буде доступна свим слојевима друштва.

У Галерији „Тера“  биће  изложени радови петоро аутора опредељених за апстрактно сликарство, које и током педестих година прошлог века, било резултат индивидуалних истраживања аутора кроз ликовни језик облика, боја и линија.

 

 

514976_мариника-мирослав-алексиц-дилас_ф

Алексић у овој кампањи обећава повећање плата и пензија (“Очију ми!”) и дуплирање субвенција пољопривредницима.

Лидер Народног покрета Србије и први до Ђиласа (после Маринике Тепић) у пронатовској опозицији политиком је почео да се бави 2008. године као председник локалног одбора Динкићевих Уједињених региона Србије. За млађе читаоце, Уједињени региони, од којих сад није остао ни прах, у своје време били су моћна партија чији су функционери после Петог октобра спровели транзицију и приватизацију и осакатили Србију. И те године кад се Алексић учланио у Регионе, лидер ове странке Млађан Динкић извео је једну од најбезочнијих превара бирача. Тада на месту гувернера НБС, Млађан Динкић обећао је после избора сваком пунолетном Србину акције у вредности од 1.000 евра.

– Има само једна препрека која ме може зауставити да ове акције не вреде на тржишту, а то је ако, не дај боже, Николић победи. Ако се то деси, акције неће вредети ништа. Ако Тадић победи, ја вам гарантујем да ће свако добити по 1.000 евра – рекао је 25. јануара 2008. године Динкић уочи другог круга председничких избора, у ком су се надметали лидери СРС и ДС.

Тадић је победио, а овај Динкићев штос знатно је допринео томе. Грађани, наравно, никакве акције нису добили! Ни 100, ни 1.000 евра…

Јесте ли приметли да Алексић повремено шкиљи, као да има проблем с видом? Он је тад, као млади активиста, ишао од продавнице до продавнице у Трстенику и Стопањи и с доконим сељацима пио пиво испред задруге, ширећи причу о Динкићевим акцијама.

– Хиљаду евра, бре, кад ви кажем. Најмање хиљаду има да добијете, можда и две! Очију ми!!!

Тако је било… Од Динкића је учио политички занат.

Е сад, зашто је то важно?

ЧИМЕ СЕ БУРЕ ПРВО НАПУНИ…

Можда ћемо неког увредити или се о неког огрешити, али ми мислимо да није исто да ли је неко као тинејџер био у извиђачима и добровољни давалац крви или је завршавао занат у КПД за младе у Ваљеву. Функционери Уједињених региона Србије нису у историји политичког живота наше земље заузели место које им припада највише захваљујући несавршености нашег правног система. И Алексићев политички пут био би другачији…

Овако, саучесник у једној од најнечаснијих изборних превара у Србији и даље је активан. Чуј, “активан”?!

Алексић у овој кампањи обећава повећање плата и пензија (“Очију ми!”) и дуплирање субвенција пољопривредницима (“Има само једна препрека која ме може зауставити да субвенције не дуплирам, а то је ако, не дај боже, Вучић победи!”)

Учио се орању од најбољег.

Уосталом, народ зна: “Чиме се буре прво напуни, до краја свог века на то мирише.”

Извор: 24 седам

error: Content is protected !!