Aleksandra Djuran

women-8577389-1280

Министарство привреде је, на иницијативу председника Србије Александра Вучића, донело је одлуку да Јавни позив за доделу бесповратних средстава за Програм подршке за развој предузетништва жена на селу буде продужен до 10. октобра.

Додела бесповратних средстава намењена је микро привредним друштвима чији је оснивач и законски заступник жена и предузетницама, које се баве производњом прехрамбених производа и своју делатност обављају у сеоском подручју, наводи се у саопштењу министарства.

Укупно расположива бесповратна средства за реализацију програма су 30 милиона динара и намењена су за финансирање куповине нове опреме и репроматеријала.

Бесповратна средства се одобравају у висини од 100 одсто вредности инвестиционог улагања и то у распону од 300.000 до 500.000 динара.

Помоћ развоју женског предузетништва у руралним срединама један је од приоритета политике председника и Владе Србије, додаје се.

“Захваљујући средствима које је држава обезбедила, жене из сеоских подручја кроз овај програм могу додатно да развијају и повећавају обим свог пословања и доприносе развоју домаће економије. Министарство привреде наставиће и убудуће кроз своје програме да подржава напредак жена предузетница на селу”, наводе из Министарства привреде.

pregledi-(1)

Превентивни прегледи одраслих биће организовани у недељу, 8. септембра у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53.  Од 8 до 17  биће могуће проверити крвну слику, крвни притисак, шећер у крви, ЕКГ, тумор маркере.  Из Дома здравља напомињу да суграђани који желе да да ваде крви треба да дођу од 8 до 12 сати.

У Дечијем диспанзеру такође ће од 8 до 17 сати бити организовани прегледи. Обављају се по системима и то: локомоторни, кардиоваскуларни, говорни и друго. Уколико родитељи желе може да се провери крвна слика и лабораторијски преглед урина.

dom-ucenika-sekretar-(2)

Дом ученика средњих школа „Никола Војводић“ један је од седам јавних објеката на територији АП Војводине на ком су завршени радови радови чији је циљ енергетска санација. Урађена је фасада, односно изолација читаве зграде, замена алуминијумских прозора, урађена је спољна керамика, а постављене су и ролетне и термо главе на радијаторима.

Објекат је, приликом посете Кикинди, обишао Бојан Врањковић, покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај у пратњи Николе Лукача, градоначелника, Дејана Пудара, заменика градоначелника и чланова Градског већа Мирослава Дучића и Тихомира Фаркаша.

-За радове су издвојена 92 милиона динара, а када томе додамо и средства која су опредељена за уградњу штедљиве расвете, кикиндски Дом ученика пример је примене свих мера енергетске санације које ће значајно уштедети електричну и топлотну енергију које ће се кретати до 60 одсто. Покрајинска влада је са Европским банком за обнову и развој потписала уговоре о зајму и донацији и овим средствима више од 50 објеката ће бити енергетски санирано. Већ је договорено да се наредне године овим послом обухвати Економско-трговинска школа за шта је издвојено 60 милиона динара -прецизирао је Бојан Врањковић.

За кориснике је значајно јер ће имати пуно боље услове лети ће им бити хладније, а зими топлије. Љубомир Васичин, управник Дома ученика , казао је да га радује што Покрајинска влада прати  рад ове установе.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

-Ефекат се видео већ ове зиме. На свим рачунима за струју уштеда је била до 50 процената и то док су трајали радови. Наши гости, спортисти, који долазе током лета приметили су разлику с обзиром на то да долазе сваке године. Посебно се овог лета видело колико значи изолација. Ова инвестиција највећа је од изградње Дома ученика чији капацитет је 190 ученика и студената. Уписали смо 100 средњошколаца и очекујемо око тридесетак  студената –  рекао је Васичин.

Дом ученика простире се око 4.500 метара квадратних и има 196 места и важан је објекат за град.

-Континуирана је брига локалне самоуправе за ученике и студенте. По завршетку радова можемо да се похвалимо да имамо један од бољих Домова ученика у Србији. Хвала покрајинским и републичким институцијама које препознају наше проблеме и са којима заједнички реализујемо пројекте не само из енергетике, него о из области саобраћаја. И у наредном периоду сарађиваћемо још квалитетније и више како би заједнички унапредили живот у нашој средини – навео је први човек града.

Врањковић је похвалио локалну самоуправу која, како је навео, има проактиван приступ када је реч о аплицирању на конкурсима који расписују покрајински секретаријати.

-У овом моменту Кикинда је један од центара улагања. Сигуран сам да ће градоначелник са својим тимом имати пуне руке посла у наредном периоду  – казао је Бојан Врањковић.

БОЉА БЕЗБЕДНОСТ УЧЕНИКА

У фокусу Секретаријата је и безбедност саобраћаја, посебно најмлађих учесника.

-Издвојена су средства за 12 пројеката безбедности саобраћаја у зонама школа у Кикинди и месним заједницама. Реч је о вертикалном и хоризонталном обележавању зона школа и постављању ограда. Не могу, а да не истакнем и брзу саобраћајницу „Осмех Војводине“ која је од великог значаја за развој града – прецизирао је Бојан Врањковић.

А.Ђ.

 

 

vezeni-peskiri-(1)

Удружење „Вретено“ из Иђоша расписало је конкурс за избор најлепшег ручно везеног пешкира под слоганом „Везени пешкир – симбол традиције и обичаја“. Поменути ручни радови оцењиваће се у две категорије ручно везени пешкир за рам на тему „Пешкир мог краја“ и стари ручно везени пешкир.

Бранкица Микалачки напомиње да се  осми пут да се организује ово такмичење. Пропозиције су да да пешкири буду нови, да нигде нису излагани, нити награђивани.

-Циљ је очување традиције и народних рукотворина, али и представљање културног и духовног наслеђа. Вез и обредни пешкири део су наше прошлости и није могла да се замисли кућа у којој их није било. Били су део младиног мираза и поред оних који су се налазили у кухињама, ту су и пешкири за девера, кума и свекра којима их је невеста даривала на свадби. Некада се и славски колач увијао у ручно везене пешкире и они су се са посебном пажњом израђивали. За  израду пешкира потребно је месец и више дана и сваки је уникат. Прошле године имали смо педесетак пешкира, а пријавиле су се и такмичарке из Мађарске и Босне и Херцеговине – рекла је наша саговорница.

Рок за пријављивање је 4. октобар , а сви пристигли радови биће приказани у просторијама „Вретена“. Награде ће бити додељене у оквиру 8. „Иђошких ђаконија“ која се организује 12. октобра . На изложби ће бити приказни и добро очувани пешкири, стари више деценија.

А.Ђ.

 

mamut-fest-2

„Мамутфест“, 18. по реду, биће одржан сутра, 6. и прекосутра, 7. септембра у дворишту Народног музеја. Први дан намењен је деци предшколског и млађег школског узраста која ће цртати честитке Кики.

-Отварање „Мамутфеста“ је у суботу у 11 сати , када ће бити отворена и гостујућа изложба  под називом „Биљка као зачин – у царству боја, мириса и укуса“ аутора Уроша Бузуровића, кустоса Природњачког музеја у Београду.  Церемонију отварања употпуниће наступ хора „Чуперак“ који ће извести песму за Кику. Након тога на „Базару музеја и идеја“, који траје до 15 часова, сви присутни моћи ће да се упознају са седам музеја из Србије који су нам гости – истакла је директорица Народног музеја Лидија Милашиновић.

Посетиоци фестивала имаће прилику да погледају већ постављену изложбу “Од ПоЕтике до Методике” аутора др Милорада Степанова у оквиру које ће бити реализоване радионице.  Припремљен је и колаж едукативно-креативних радионица који ће трајати од 15 до 18 сати.

-Програм намењен родитељима са бебама и млађом децом под називом „Концерт за бебе“ биће одржан у свечаној сали. Стреличарска радионица намењена је нешто старијој деци, а у 18 сати биће организован „Квиз из доба Јуре“ који је поново враћен на иницијативу деце – додала је наша саговорница.

Од 19 часова биће одржана плесна радионица у извођењу Сање Решћански из Плесног студија „Џеси“.

A.Ђ.

 

superskola-sastanak-(4)

Средња стручна школа „Милош Црњански“ и ове године је у програму „Супершкола“ који је  посвећен промовисању мобилности младих, пружа јединствену прилику за повезивање вршњака из региона и подстиче интеркултурални дијалог и сарадњу међу средњошколцима Западног Балкана.

-Регионална канцеларија за сарадњу младих, RYCO у оквиру пројекта под називом „Помирење западног Балкана“ оценила је да је наша школа одлично спровела пројект у прошлој школској години. Стога нам је у овој наставној години поново одобрен наставак сарадње са Гимназијом из албанског града Љеша која ће бити реализована од 15. октобра до 15. априла. Из наше школе 15 ученика и два професора посетиће Љеш, након чега ће нам наши домаћини узвратити посету – рекао је за Кикиндски портал директор ССШ „Милош Црњански“ Милорад Карановић.

Овим поводом недавно је организован састанак на ком су поред представника одабраних школа, присуствовали и министарка просвете, Славица Ђукић-Дејановић, шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жофре, амбасадорка Савезне Републике Немачке у Србије Анке Конрад, заменица министра туризма и омладине Ивана Антонијевић и директорка RYCO  локалне канцеларије у Србији Марија Булат.

-Овакви програми су кључни не само за јачање процеса помирења и интеркултуралног дијалога међу младима на Западном Балкану, већ и за развој критичког мишљења и стицање нових вештина и знања. Европска комисија, заједно са немачким Савезним министарством за економску сарадњу и развој, поносна је што наставља да подржава ову иницијативу, која не само да промовише помирење и сарадњу, већ и подстиче младе људе широм Западног Балкана да обликују будућност – изјавио је Емануеле Жофре, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији.

Овом приликом је истакнуто да је Европска комисија, у сарадњи са немачким Савезним министарством за економску сарадњу и развој, поносна  што наставља да подржава ову иницијативу која не само да подстиче помирење и сарадњу, већ и оснажује младе да критички истражују и преиспитују наслеђе региона.

А.Ђ.

 

leptiric-dani-ludaje-(6)

Најмлађи амбасадори Кикинде од сутра, 5. септембра, промовисаће „Дане лудаје“ у локалним самоуправама у нашој земљи, али и у Румунији. Прва дестинација наранџастог каравана су Нови Сад и Зрењанин где ће предшколци из „Лептирића“ песмом и игром бити најслађи промотери. Градоначелник Никола Лукач и в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков, у пратњи Кристине Дрљић, директорице ПУ „Драгољуб Удицки“ имали су прилику да виде како ће изгледати програм.

-Сваке године наши малишани позивају наше комшије, али и становнике осталих места да буду гости у граду добрих људи за „Дане лудаје“. Представљамо им део атмосфере и трудимо се да из године у годину програм који припремамо буде лепши и богатији. Осим деце из вртића „Лептирић“ ове године у промоцији ће учествовати и предшколци из „Микија“, „Плавог чуперка“, „Колибрија“, „Златне рибице“ из Иђоша, „Маслачак“ из Башаида. Сваке године одабирамо друге вртиће како би сви равномерно учествовали у представљању наше највеће манифестације – рекла је Кристина Дрљић.

Малишани из вртића на трговима и главним улицама извешће пригодан програм, а делиће се и пита од лудаје. Управо овом посластицом градоначелник Лукач почастио је децу, али и заиграо са њима.

 

-За све Кикинђане „Дани лудаје“ су најзначајнија манифестација. То је прилика да угостимо пријатеље, рођаке, али и да се породице окупе. Деца из вртића су најлепши део наранџастог каравана, а на овај начин учимо их да чувају и негују нашу најстарију  манифестацију, као и да буду део ње. Надам се да ћемо и ове године оборити рекорд у најдужој и најтежој лудаји и да сви уживамо у богатом програму. Позивам све да буду наши гости и увере се колико је лепо бити у нашем граду од 19. до 22. септембра – навео је Лукач.

Програм 39. „Дана лудаје“ биће представљен и у Суботици, Сомбору , Београду и Темишвару.

А.Ђ.

 

 

psi-3-obr

Прва изложба паса мешанаца „STRAY DOG SHOW“ биће одржана у недељу, 8. септембра, на полигону поред Прихватилишта, на адреси Тополски пут број 10, у организацији ЈП „Кикинда“. Циљ је подизање свести о добробити кућних љубимаца, значају удомљавања напуштених паса и одговорног власништва.

За изложбу која почиње у 10 сати се пријавило 44 учесника, а власнике најлепшхих мешанаца чекају лепе награде. Посетиоци имати прилику да од ветеринара и запослених у Прихватилишту чују све о значају одговорног власништва, потребама паса и обавезама власника истих, као и да уколико сами желе, постану власници напуштених куца које су спремне за удомљавање.

ambrozija-2

Кикинда  је међу градовима у којима је забележена врло висока засићеност ваздуха поленом амброзије. Према подацима Агенције за заштиту животне средине, амброзија је свих претходних дана у „црвеном“, виша од 300 поленових зрна у једном дану у локалним самоуправама у којима је забележена висока засићеност.

Амброзија је у великим прекорачењима и очекује се да ће од половине септембра кренути да пада њена концентрација, без великих пикова. Симптоми алергије на амброзију су: цурење носа, сузне очи и свраб, често кијање, кашаљ, отежано дисање, главобоља и несаница.

Ради се о типичном сврабу: алергична особа има утисак да је уши изнутра јако сврбе, очи сврбе, у носу се јавља нелагода.  Највеће вредности амброзије, у дугогодишњем просеку, је од 20. августа до 10. септембра. У протеклих пет узастопних година највећи пикови су између 3. и 4. септембра, када цветају бочне гране и када се грана.

По мерењима највеће вредности полена амброзије су у три, четири или пет часова ујутру, како се буди дан тако и ова биљка креће у продукцију полена. Зато не треба отварати прозоре ујутру, треба избегавати боравак у природи током преподнева. Савет је се промена одеће по повратку, прање косе, као и да се не суши веш у спољашњим условима. Климатизовани аутомобили и просторије помажу, јер филтери задржавају поленове честице, али и прописана терапија док не прође.

cdc80d9a-bad0-4aa2-80a3-367a80050782-(1)

Новак Деспотовић био је на пријему у Старом двору  који је организовао градоначелник Београда Александар Шапић за младе математичаре који су постигли запажене резултате и освојили медаље на најпрестижнијим светским и европским такмичењима из природних наука у 2024. години. Ђаци су добили лаптопове и ваучере у износу од 30 хиљада динара, а Шапић је овом приликом  рекао да се нада да ће им ови поклони улепшати почетак школске године, а родитеље растеретити. Обраћајући се младима  градоначелник Београда истакао је да они заслужују велико поштовање јер ће сутра бити ослонац нашег друштва у различитим областима.

-Мислим да је важно да све локалне самоуправе, у складу са могућностима, покажу поштовање и знак пажње према младима који остварују добре резултате на такмичењима, како би видели да њихов труд неко цени. Све што радите пре свега је намењено вама самима и вашим породицама, али и вашем граду и вашој земљи. Човек који води рачуна о себи и својој породици, „сутра” ће исто тако водити рачуна о свом комшилуку, општини, граду и држави. Желео бих да поручим младима да је то прави „рецепт” и начин на који би требало поставити ствари – нагласио је Шапић.

Подсетимо да је суграђанин Новак Деспотовић ученик четвртог разреда Математичке гимназије у Београду и међу бројним успесима које је остварио су и овогодишње златна медаља на математичкој олимпијади у Казахстану и сребро на олимпијади у Великој Британији.

error: Content is protected !!