Премијера музејског театра Народног музеја под називом „Гледам вас из Беча“ обрадовала је вечерас бројну публику у Галерији Нова, поново доносећи нову димензију културног наслеђа кроз сценску уметност. Ова монодрама, ауторски рад Драгана Киурског, вишег музејског педагога, и Гордане Перуновић Фијат, дугогодишње сараднице Музеја, део је пратећег програма изложбе „Округ златног лава“ којом се обележава два и по века од доделе статуса дистрикта житељима Велике Кикинде.
Причу води царица Марија Терезија, једина жена владарка у историји Хабсбуршке монархије, која се обраћа публици из перспективе свог времена и дела и осветљава политички, али и приватни живот, и приближава важне тренутке из историје овог краја.
– Кроз интерпретацију у првом лицу, овај музејски театар вишедимензионално представља наслеђе, не само кроз слике, него и кроз мултисензорне елементе, музику, укусе и мирисе – изјавио је Киурски.
Публика је имала прилику и да слуша Хајднову музику, популарну у време Марије Терезије, и да дегустира традиционалне посластице попут штрудле с јабукама и чаја с румом. Ова комбинација створила је аутентичну атмосферу и додатно повезала присутне са епохом о којој говори представа.
Гордана Перуновић Фијат је, у улози царице, у сугестивној и емотивној изведби, оживела ову фасцинантну личност, приказујући је као снажну и одговорну жену с дозом хумора и топлине која је разумела значај локалног ангажовања у унапређењу заједница.
– Ми је овде видимо као старију госпођу, веома задовољну својим резултатима, која врло радо даје разне привилегије. Потрудила сам се да царицу, веома занимљиву историјску личност, прикажем како најбоље знам. Она је одговорна и озбиљна жена која се смеје и шали да би на тај начин лакше поднела одговорност. Монодрама се зове „Гледам вас из Беча” јер је врло пажљиво посматрала ову територију, била је заинтересована за људе који своје послове обављају сами, јер је чињеница да тамо где људи могу сами да утичу на своје послове, боље и раде. Зато је и давала разне облике аутономије и привилегије, па су и Кикинђани добили статус дистрикта – рекла је Гордана Перуновић Фијат.
Током изведбе, публика је сазнала многе занимљивости о царици, укључујући и њено залагање за отварање школа и забране веронауке у њима, затим о пројекту уређења европских водотокова и лични однос према породици. Посебно је истакнут тренутак када су „Моји Кикинђани, граничари, крупни људи у великим чизмама и доламама, са шубарама и брцима,“ како их је описала, стигли у Беч на двор да изложе своје примедбе на текст привилегије коју је тек требало да добију.
Нова извођења монодраме планирана су за ђаке, али и грађанство, с обзиром на велико интересовање на премијерном извођењу. Најновија премијера музејског театра није само уметнички догађај, већ и подсећање на важност интерпретације историје на начине који повезују генерације и инспиришу нове видове културног изражавања.