Жетва јечма почиње до краја недеље, а пшенице за десетак дана: Род обећава

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ организовала је Дан поља стрних жита и обилазак макро огледа озимих стрнина на огледном пољу „Топола“. Ово је била прилика да се на једном месту сусретну пољопривредници, стручњаци, представници семенарских кућа, и да погледају старе и нове сорте јесењих култура. Представљена је 61 сорта пшенице, међу којима је 11 нових сорти, 11 сорти јечма, од којих су две нове и три сорте тритикалеа.

 

-Пшеница се налази у млечно-воштаној зрелости, а ране сорте јечма су у пуној зрелости. На лакшим, песковитим теренима жетва ранијих рокова јечма почеће до краја недеље, док ће скидање пшенице започети за десет до 15 дана – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – За озиме културе година је била повољна, до почетка јуна. Сув април надокнадиле су мајске кише, а оно што је „бацило“ сенку на производњу су високе температуре у јуну које су скратиле вегетацију за десетак дана. Мој савет пољопривредницима је да сачекају да падне влага, а код јечма ће бити проблема с обзиром на то да је највећи део парцела под овом културом полегао.

 

Под озимим стрнинама је 20 до 25 одсто више њива у односу на прошлу годину. Пшенице има више на уштрб, најпре кукуруза, а потом и сунцокрета.

-Ове године очекујем за десетак процената већи принос у односу на прошлу годину. Прошле године на огледним пољима имали смо принос између 5,5 и 7,3 тоне по хектару, а ове очекујем између  шест и осам тона по хектару.

Бранислав Коцкар, пољопривредник под пшеницом има 400 хектара што је за десет одсто више него прошле године.

-Осим пшенице засновали смо и уљану репицу, а смањене су површине под кукурузом. Очекујем добар род, бољи него 2024. године и већ за десет дана почећемо жетву раних сорти. Цена се још увек не зна. Лицитира се са ценом од 18, 19 динара за килограм, а не би требала да буде мања од 20 динара како би били на позитивној нули. Фирма „Калдарица“ у којој сам директор, ове године откупиће око 30.000 тона пшенице – навео је Коцкар

Директор ПСС Младен Ђуран подсетио је да је кикиндска једна од ретких пољопривредних служби који већ више од две деценије у континуитету организује Дан поља.

-Поред тога што пољопривредници могу да погледају огледна поља, имају прилику и да се едукују, али и да упореде различите сорте и хибриде. То је од вишеструког значаја јер им помаже у будућој производњи. Задовољни смо посетом произвођача, али и сортиментом који смо приказали– закључио је Ђуран.

У кикиндском атару под пшеницом је око 17.000 хектара, јечма има на око 3.000, док је и уљана репица заступљена на око 3.000 хектара.

ПОДРШКА ГРАДА

Локална самоуправа и ове године помаже локалне пољопривреднике и ове године обезбеђена су средства за субвенције субвенције, рекао је члан Градског већа Ђорђе Тешин који је присуствовао овој манифестацији.

-Локална самоуправа је партнер пољопривредницима и новац који се издваја за  циљ има унапређење производње. На нама је  помогнемо мала и средња газдинства која ће купити део опреме, механизације,пластенике, поставити систем за наводњавање, осигурати усеве и слично. Ту смо и да пружимо подршку Пољопривредној стручној служби – напоменуо је Тешин.

А.Ђ.

 

 

(ВИДЕО) Матурантски плес 18. пут: Емотивно и свечано, упркос киши

Матуранти све четири средње школе, њих око 300, уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш”...

(ВИДЕО) Реконструисан кров вртића у Сајану: У плану даље инвестиције, истакнуто приликом посете представника града

Младен Богдан, градоначелник и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа посетили су Сајан. Заједно са домаћином,...

(ВИДЕО) Ватре Лазарице: Обичај подједнако воле и деца и старији

Улице у Кикинди и околним селима ове вечери обасјавале су ватре Лазарице. Деца су са...

Don`t copy text!