Кикиндске основне и средње школе спремне су за почетак нове школске године 2. септембра. У први разред поћи ће око 450 првака за које је и ове године, локална самоуправа обезбедила бесплатне уџбенике и школски прибор, сазнајемо од члана Градског већа за образовање Тихомира Фаркаша.
– Правилником о бесплатним ужинама утврдили смо тачно које категорије су обухваћене, до сада је то било до 30 одсто бесплатних ужина на нивоу школе. Сада ћемо имати правичнију расподелу средстава, укључили смо категорије самохраних родитеља, децу са посебним потребама, треће и свако наредно дете, децу ратних војних инвалида, социјално угрожене и осетљиве групе, с тим да ће родитељи за то доставити потврде током септембра. У октобру ћемо видети који је то укупан број ужина на нивоу града и колико још можемо да помогнемо. То је уско повезан корак и са увођењем здравих ужина- каже Фаркаш.
Рејонизација уписа деце у школе, која је враћена после дужег низа година, дала је добре резултате.
– Остварена је равномерна расподела првака по школама као и њихов равномеран број по одељењима, а тиме и равноправни услови за све ђаке. Родитељима смо захвални јер су то одлично разумели и подржали. У оправданим ситуацијама излазили смо им у сусрет- напомиње Фаркаш и додаје да су све кикиндске школе приликом екстерне евалуације Министарства просвете, добиле највише оцене.
Председница Актива директора школа Јелена Крвопић предочава закључке недавног састанка Актива ком је присуствовао и ресорни члан Већа.
– Када је реч о кадровским питањима, немамо технолошких вишкова нити колега којима је угрожено радно место. За мања одступања од норме, колеге су се између себе, уз подршку нас директора, договориле. Спремни улазимо у нову школску годину. Настављамо сарадњу са МУП-ом, имаћемо едукативна предавања за ученике нижих и виших разреда. Такође смо договорили наставак сарадње са „Гуслама” када је реч о малом матурском плесу у ком учествују ученици четвртог и другог разреда. Традиционално, у сарадњи са СЦ „Језеро, наставља се и школа пливања за ученике првог и другог разреда,. План ће се реализовати од октобра, а превоз ученика обезбеђује локална самоуправа- наводи Јелена Крвопић.
Поред Актива директора, постоје и Активи предметних наставника, од којих неки одлично функционишу.
– Наша идеја је да поново створимо атмосферу да ти Активи чешће сарађују. Прва активност је уједначавање критеријума оцењивања. Кључни сегмент оцењивања Министарства су постигнућа ученика с тим што се ниво постигнућа сада оцењује на основу оцене коју су ти наставници и учитељи дали том детету. Да не буде забуне, Правилник о оцењивању постоји на нивоу државе, ми га не мењамо, само хоћемо да уједначимо критеријуме како не би било ситуација да су негде строжији критеријуми па дете мора више да ради, а негде мање. Да петица свуда буде петица, а двојка двојка. То нам је план, и то је процес, а први корак је окупљање представника Актива предметних наставника- указује наша саговорница.