Од ове школске године, Техничка школа у Кикинди поново у свом називу има име великог научника и проналазача, Михајла Пупина. Тиме је школи враћен назив по којој је препознатљива генерацијама Кикинђана и који је, у једном периоду, носила све до 1993. године.
– Те године је, одлуком Владе, свим средњим школама су промењени називи, а имена познатих личности задржана су само гимназијама. Од 577 средњих школа у Србији, назив Техничка школа носи 35 јер су школе, временом, враћале лична имена у своје називе – објашњава директорица Миланка Халиловић. – Иницијатива постоји већ годинама, пре свега од ученика, институција, родитеља и појединаца. Пре него што смо покренули поступак, прво смо питали ђаке и они су, у већини, били за то да се врати назив са именом Михајло Пупин. Исти став имали су Савет родитеља и Школски одбор.
Уважавајући ставове ђака и органа школе, упућен је захтев за сагласност за промену назива.
„Промишљајући о времену у коме живимо, трагичним догађајима који су погодили српске школе, огромном утицају негативног јавног мњења и друштвених мрежа на младост коју образујемо, њихове недопустиве узоре који постају нови идоли, сматрамо да се треба окренути непролазним вредностима и подсетити се значаја научника и културних делатника које је Србија у прошлости изнедрила. Тако ћемо се потрудити и у великој мери успети да личности које се још формирају симболично повежемо са интегритетом и ауторитетом великог Михајла Пупина. На тај начин подстицала би се предана и потврђена припадност школи као заједници, уз неговање сећања на научна постигнућа, али и она дипломатска и хуманистичка којима нас је задужио Михајло Идворски Пупин“, наводи се, између осталог у захтеву директорице за добијање сагласности да Школа поново носи Пупиново име, као у периоду од 1977. до 1993, чиме се и враћа тачан назив под којим је основана 1923 године.
Градска управа и Покрајински органи дали су сагласности, коначно одобрење стигло је у мају, па је нова школска година могла да се започне са новим називом.
– Лично јесам за то да школе носе називе са именима значајних личности, да бисмо их памтили и одали поштовање. Мислим да Техничкој школи апсолутно припада име тако великог и значајног научника – каже директорица Халиловић.
Михајло Идворски Пупин био је српски и амерички научник, проналазач, универзитетски професор, публициста, академик и добротвор. Рођен је у Идвору код Ковачице 1854, а преминуо је у Њујорку 1935. године. Породица Пупин је аутохтона у Банату, где живи од прве половине 18. века. Михајло, који је, доласком у Америку, свом имену додао Идворски како би нагласио своје порекло, био је професор на Универзитету Колумбија. Током свог научног и експерименталног рада дао је значајне закључке на пољу вишеструке телеграфије, бежичне телеграфије, телефоније и рендгенологије. Такође, има и великих заслуга за развој електротехнике, као и за проналазак „Пупинових калемова“. Био је и један од оснивача и дугогодишњи председник Српског народног савеза у Америци, и почасни конзул Србије у САД-у. За аутобиографско дело „Са пашњака до научењака“ добио је Пулицерову награду.
Техничка школа „Михајло Пупин“ Кикинда основана је 1923. године под називом Стручна продужна школа. Године 1948, почиње поново да ради као Стручна школа за ученике у индустрији, а наредне године основана је Жељезничка индустријска школа. Од 1952. године носи назив Мешовита индустријска школа. Године 1965, прераста у Школски центар за техничко образовање, а 1977. године добија назив Центар за образовање стручних радника металске, електро и саобраћајне струке „Михајло Пупин“. Поменутом одлуком Владе Републике Србије из 1993. године о мрежи средњих школа, добија назив „Техничка школа“.
Данас има више од 700 ученика који се образују за занимања у три подручја рада: електро, машинском и саобраћајном и постижу значајне успехе на свим нивоима такмичења. Техничка школа „Михајло Пупин“ има сто запослених наставника и ненаставног кадра.
С. В. О.