народна кухиња

мск-кухиња-(4)

После петомесечне паузе у припремању куване хране за кориснике програма Народна кухиња, 550 корисника из града поново ће добијати топле оброке. Захваљујући потписаном уговору о сарадњи и коришћењу кухиње Метанолско-сирћетног комплекса, између ове фабрике и Црвеног крста, за најугроженије суграђане поново ће бити припреман ручак.

Догађају је присуствовао Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.

-Ово је пример добре праксе на који начин треба решавати озбиљан проблем и како доћи до системског решења – рекао је Миладиновић. – Када се сви удружимо нема тога што не може да се реши. У овој години Црвени крст Србије обележава 150 година постојања, а реч је о организацији која је мост између оних који имају и могу и оних којима су подршка и помоћ најпотребнији.

Мирко Латиновић, генерални директор МСК додао је да су први разговори започети августа прошле године.

-Одлучили смо да простор који не користимо дуже од две деценије, а који одговара намени, уступимо граду Кикинди и Црвеном крсту. У договору са њима урадили смо све што је било неопходно да кухиња што пре проради. Подршку ћемо пружити и у наредном периоду јер нам је жеља да не буде прекида у дистрибуцији оброка – прецизирао је Латиновић.

Уговор је потписан на 11 месеци, са могућношћу да се продужи. У МСК је запослено 550 радника и ово предузеће једно је од три предузећа из петрохемијског комплекса и предвиђено је а приватизацију.

-По завршетку ове године, обновићемо уговор о закупу. Уколико дође до непредвиђених околности на време ћемо обавестити све надлежне  службе како би изнашли ново решење, а да не дође до прекида  у снабдевању корисника Народне кухиње – закључио је Мирко Латиновић.

Поред 550 куваних оброка, обезбеђује се и 435 ланч пакета за кориснике Народне кухиње у селима, напоменуо је градоначелник Младен Богдан.

-За све време, док није било кухиње, и корисници у граду добијали су ланч пакете са основним животним намирницама. Кухиња, која је била у некадашњем Дому ученика, морала је да се измести јер у овом објекту почињу радови који ће допринети проширењу капацитета Геронтолошког центра. Тражећи нови објекат, циљ нам је био да то буде простор који ће у потпуности одговарати стандардима и који ће нам дуго служити. Пронашли смо га у Метанолу и сада је потписивањем уговора то и озваничено – истакао је градоначелник Богдан.

Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста прецизирала је да дистрибуција куваних оброка почиње сутра, 3. фебруара:

-Мобилни дистрибутивни пунктови остају у улицама Хајдук Вељковој, Раде Трнића и у Микронасељу. Храна ће се дистрибуирати и у Црвеном крсту, а топле оброке са хлебом корисници ће моћи да преузму од 10 до 11 сати. Град је обезбедио близу 20 милиона динара, а Црвени крст Србије десет артикала за функционисање Народне кухиње.

Кухињу је опремио Метанол, а локална самоуправа и Црвени крст плаћаће изнајмљивање простора. Учествовала је и фабрика „Тоза Марковић“ која је донирала 150 квадрата плочица.

А.Ђ.

народна-кухиња-(1)

Опремање простора будуће Народне кухиње у којој ће се припремати топли оброци за социјално угрожене суграђане у завршној је фази, истакао је Жељко Раду, члан Градског већа на седници Скупштине града.

-Од свих вас у овој сали, мени је најважније да она почне са радом јер највише корисника ове услуге долази из моје заједнице. Уопште није једноставно пронаћи адекватан простор за ову намену. Кухиња мора да буде у складу са важећим прописима и ниједна инспекција неће дозволити да ради уколико они нису испуњени. Од неколико објеката које смо узели у разматрање, кухиња у фабрици Метанол највише је у складу са законским актима. Како би у потпуности одговарала морали смо да уредимо простор и у току су финални радови. Разговарамо са менаџментом фабрике „Тоза Марковић“ да нам донира 130 метара квадратних подних плочица које још недостају, након чега би припрема топлих оброка могла да почне на задовољство, пре свега корисника, а онда и свих нас – нагласио је Раду.

 

Подсетимо да корисници програма Народна кухиња добијају нешто више од два месеца уместо куваних јела добијају пакете намирница које су довољне за њихове потребе. Топли оброци припремани су у кухињи некадашњег Дома ученика у улици Ђуре Јакшића. Како ће овај простор у наредном периоду бити реконструисан у оквиру прекограничног ИПА пројекта Србија – Румунија, кухиња је исељена.

Црвени крст располаже довољним количинама намирница и ниједан корисник Народне кухиње није остао без хране и хлеба. Куване оброке добијају 223 породице односно 536 особа. У пакетима се налазе основне животне намирнице, без брашна с обзиром да се хлеб и даље дистрибуира.

а0д87832-705д-4989-а9ец-1д3цд177ф174

Корисници куваних оброка Народне кухиње Црвеног крста данас и сутра, уместо свакодневних куваних оброка, добијаће пакете намирница које су довољне за њихове потребе. Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста и Младен Богдан, градоначелник истакли су да је до промене у дистрибуцији хране дошло услед исељења кухиње у којој се припремала храна и да је тренутна ситуација привремена.

-Топли оброци припремани су у кухињи некадашњег Дома ученика у улици Ђуре Јакшића. Како ће овај простор у наредном периоду бити реконструисан у оквиру прекограничног ИПА пројекта Србија – Румунија, кухиња је исељена. Тражимо адекватан простор за ову намену јер је неопходно да он одговара свим стандардима и прописима за припрему храну. Сигуран сам да ћемо врло брзо пронаћи адекватно решење, а до тада ће корисници Народне кухиње добијати ланч пакете. Разматрамо више објеката и недавно нам је у гостима био и главни секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић са којим смо разговарали о изналажењу новог простора за припрему топлих оброка. Желим да поручим корисницима Народне кухиње да неће остати без намирница и да активно радимо на томе да што пре поново добијају кувану храну на коју су навикли. Знатна средства издвајамо за ову помоћ и то ће се наставити и у наредном периоду јер је ово конкретна помоћ која пуно значи најугроженијима – истакао је градоначелник Богдан.

Црвени крст располаже довољним количинама намирница и ниједан корисник Народне кухиње неће остати без хране и хлеба. Куване оброке добијају 223 породице односно 536 особа. У пакетима ће се налазити основне животне намирнице, без брашна с обзиром да ће се хлеб и даље дистрибуирати.

-У старом Дому ученика поред кухиње био је и магацин који је такође исељен. Пакете хране одобрио је Црвени крст Србије, а донирани су од стране Министарства за рад, борачка и социјална питања. Хлеб, који се производи у простору Црвеног крста, ће се делити радним данима, као и до сада. Одговорићемо корисницима у складу са њиховим потребама.

Дистрибуција хлеба обављаће се по следећем распореду: у Хајдук Вељковој од 10 сати, у Раде Трнића испред броја 99 у 10.15, у Јована Јовановића Змаја број 135 у 10.30 часова, угао улица Браће Средојев и Мали Бедем хлеб ће се дистрибуирати у 10.45 сати, а на углу улица Наковачки друм и Ливадска у 11 часова.

Нови програм у оквиру Црвеног крста формиран је 1992, а Народна кухиња у нашем граду функционише од 1993. године. Циљ је да одговори на директно сиромаштво у локалној заједници. Кориснике програма делегира Центар за социјални рад, а финансира се из градског буџета.

А.Ђ.

Црвени крст (4)

Уједињене нације прогласиле су 17. октобар за Светски дан борбе против сиромаштва. Циљ обележавања тог дана је промовисање свести о потреби искорењивања сиромаштва и беде у свим земљама, а нарочито у земљама у развоју. На територији града има 550 корисника топлих оброка, а у селима 435 корисника ланч пакета Народне кухиње Црвеног крста.

– Од укупног броја корисника 30 одсто деце и 30 одсто Рома. Капацитет је попуњен, а рад Народне кухиње помаже локална самоуправа, Црвени крст Војводине и Црвени крст Србије који обезбеђује девет артикала хране и брашно за производњу хлеба – каже секретарка Данијела Бјељац.

Поводом Светског дана хране и Међународног дана борбе против сиромаштва корисницима топлих оброка обезбеђена је додатна храна.

-Црвени крст Војводине и банка хране Војводине обезбедили су  салату уз појачан оброк. За децу чији родитељи су корисници Народне кухиње  увек се обезбеде новогодишњи пакетићи у акцији „Један пакетић, пуно љубави“ где су носиоци школе и Предшколска установа. У ову акцију сваке године укључе се и локалне фирме – истиче наша саговорница.

Према подацима Републичког завода за статистику Србије, стопа ризика од сиромаштва у прошлој години износила је 19,9 одсто. У ризику од сиромаштва налазе се особе које располажу приходом мањим од прага ризика сиромаштва, а тај приход је у Србији прошле године износио око 29 хиљада динара за једночлано домаћинство. У ризику од сиромаштва и социјалне искључености живело је прошле године скоро милион и осамсто хиљада грађана наше земље.

А.Ђ.

 

Црвени крст (1)

Бесплатни оброци суграђанима у потреби континуирано се обезбеђују пуне три деценије, колико постоји Народна кухиња Црвеног крста, а од 2.000. године ова организација има и своју пекару. Средства за припремање хране обезбеђују Град и ЦК Србије и Војводине, кажу у ЦК Кикинде.

– Захваљујући томе наши корисници у граду добијају топли оброк, а у селима ланч-пакете који садрже уље, пиринач, пасуљ, брашно и конзервирану храну – каже секретарка кикиндског ЦК, Данијела Бјељац. – Капацитет Народне кухиње је 550 корисника, а пакете са храном прима 410 мештана села. Што се тиче структуре корисника, највише је деце и старијих.

О томе коме ће бити омогућена ова помоћ одлучује Центар за социјални рад на основу потреба људи и својих критеријума, а број корисника је увек у оквиру капацитета Народне кухиње, каже Данијела Бјељац. Оброци се деле у згради старог Дома ученика, где се налази и кухиња ове организације, и на три мобилна пункта, док се непокретнима храна доноси на кућу.

Како би својим програмима обухватила све у стању потребе, у Црвеном крсту обезбеђују помоћ и за оне који нису на евиденцији Центра за социјални рад, односно налазе се у такозваној сивој зони сиромаштва.

– Настојимо да људима помогнемо донацијама. ЦК Војводине је, прошле године,  обезбедио 500 следовања хране и хигијене и тако смо збринули кориснике у селима које су препознали у месним заједницама. То су, углавном, вишечлане породице, инвалиди и старији. ЦК Србије је, такође прошле године, за кориснике из ове категорије, обезбедио 190 пакета хране – каже секретарка ЦК.

И то је само један сегмент у социјалној делатности, једној од десет области рада организације. У служби хуманости и да бисмо умањили људску патњу, кажу у овој кући хуманости.

Хуманост у бројевима

Статистика кикиндске организације Црвеног крста за прошлу годину показује да су пакете хране, хигијене, одеће и обуће добила 2.503 суграђанина, односно 1.770 породица. У акцији „Један пакетић, пуно љубави“, за Нову годину обрадовано је 550 малишана. Одећом и обућом збринуто је 199 особа, односно 167 породица, док је програм бриге о старима обухватио 88 корисника. Три пута у току године мајкама на Порођајном одељењу поклоњени су беби-пакети. Болничка и ортопедска помагала издају се бесплатно, а прошле године затражило их је 312 особа.

Испунили план у јединицама крви

Добровољно давалаштво крви је значајна активност којом се суграђанима, без обзира на то где се налазе на лечењу, обезбеђује драгоцена течност.

– Прошле године испунили смо план, сакупили смо 1.787 јединица крви. Такође смо мотивисали и регрутовали нове младе даваоце. Ове године имаћемо, као и претходне, 30 акција добровољног давалаштва. Просечно се, свакој акцији, одазове око 60 давалаца – каже Данијела Бјељац.

По календару Црвеног крста, овог месеца акције су заказане за данас (8. фебруар), а затим за 19. и 29. фебруара.

error: Content is protected !!